Odločitev odbora DZ za finance, da ne podpre predloga zakona o poroštvu države za posojilo v višini 440 milijonov evrov za gradnjo Teša 6, je po mnenju prvopodpisanega pod predlog zakona Bojana Kontiča neodgovorna. Proceduralni postopek o predlogu zakona se je namreč zaključil, DZ se bo le seznanil s sklepom odbora, je dejal.
DZ se bo na izredni seji, ki se bo začela v torek, po Kontičevih (SD) pojasnilih le seznanil s sklepom odbora, proceduralni postopek o predlogu zakona, ki ga je vložila skupina 31 poslancev iz vrst SD, SDS, LDS, DeSUS, SLS in nepovezanih, pa je končan.
Po predlogu zakona, ki ga je DZ na septembrski izredni seji ocenil kot primernega za nadaljnjo obravnavo, bi Teš pri Evropski investicijski banki (EIB) najel 440 milijonov evrov posojila, za katerega bi jamčila država.
"Tisti, ki so predlog zakona zavrnili, bodo morali sprejeti odgovornost za naložbo," je dejal Kontič in spomnil, da je naložba v teku, pogodbe so sklenjene.
Dosedanji podporniki predloga zakona, poslanci SDS, so se po njegovih besedah "umaknili" in kot je ocenil, verjetno "računajo na to, da bo po volitvah njim zaupano upravljanje z državo".
Kontič upa, da bosta EIB in posledično tudi Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) počakala na novo vlado in se šele nato, če ne bo državnega poroštva, umaknila iz naložbe.
Zavrnitev poroštva naj bi odprla nove alternative
Teš je sicer pri EIB najel tudi 110 milijonov evrov posojila, ki je zavarovan z bančno garancijo. Poleg tega je elektrarna za financiranje Teša 6, k je zdaj ocenjen na 1,3 milijarde evrov, pridobila še 200 milijonov evrov posojila pri EBRD, ki sicer ni zahtevala državnega poroštva.
Po mnenju poslancev SD Matevža Frangeža in Luke Jurija, ki projektu nikoli nista bila naklonjena, pa se "nam zdaj po zavrnitvi poroštva odpira priložnost, da se odločimo za alternativno pot, ki bo temeljila na obnovljivih virih energije".
Prepričana sta tudi, da ima današnja odločitev "nedvomne dolgoročne pozitivne posledice tako finančne kot okoljske narave".
Kot sta še navedla Frangež in Juri, je bilo od predstavnikov Teša po zavrnitvi poroštva slišati namige, da bodo vrzel v financiranju zanju sporne investicije zapirali s prodajo Dravskih elektrarn Maribor. "Tovrstnim idejam je potrebno zapreti vrata že na začetku: nedopustno je za zgrešeno investicijo prodati slovenski energetski dragulj, ki je hkrati največji obstoječi vir obnovljive energije v Sloveniji," sta še poudarila.
'Udarec za energetski lobi in koalicijo'
Na zavrnitev poroštva na odboru se je na socialnem omrežju Twitter odzval tudi predsednik Zares Gregor Golobič. "Padec predloga zakona o poroštvu za Teš 6 predstavlja velik udarec energetskemu lobiju in veliki koaliciji ter je dokaz njihove nemoči pred lučjo javnosti," je zapisal.
Tudi v poslanski skupini Zares so pozdravili izid glasovanja na odboru. "Projekt velike koalicije SDS in SD je očitno vendarle klonil pod težo številnih opozoril, ki smo jih na akterje naslavljali tako v Zaresu kot tudi predstavniki nevladnih organizacij in civilne družbe," so poudarili in spomnili, da je določene postopke zoper predlagatelje omenjenega zakona sprožila tudi protikorupcijska komisija.
Glasovanje na odboru sicer po besedah vodje poslanske skupine Zares Franca Jurija še ne pomeni, da se projekt Teš 6 ne bo nadaljeval, zagotovo pa predstavlja pomembno "etapno" zmago javnega interesa nad ozkimi interesi organiziranih lobijev.
Vlada pričakuje pojasnila investitorja
Odločitve odbora za finance in monetarno politiko za zdaj ne komentirata prva moža Teša in HSE, Simon Tot in Matjaž Janežič. Tudi na ministrstvu za gospodarstvo ne komentirajo odločitve odbora.
Kot so povedali na ministrstvu za finance, bodo nadaljevali s postopki, ki so jih vodili že pred vložitvijo predloga zakona, ob tem pa bodo upoštevali zadnje sklepe vlade. "Glede na to, da vlada opravlja le tekoče posle in da je datum razpusta DZ znan, je potrebno na novo preučiti situacijo in oceniti nadaljnje konkretne korake," so poudarili.
Spomnili so še, da vlada pred nadaljevanjem kakršnihkoli aktivnosti na tem področju pričakuje dodatna pojasnila investitorja, Teša in HSE, kar je konec septembra poudarila že državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar.
Vlada si med drugim želi pisna zagotovila glede zagotovljenih količin premoga in njegove cene (na tej podlagi je izračunana tudi donosnost naložbe, za katero vlada želi, da je devetodstotna) ter da se v izvedbo projekta na primeren način vključijo slovenski dobavitelji blaga, izvajalci del oz. storitev in da se izpeljejo vsi postopki v zvezi z ugotovljenimi nepravilnostmi, ki so bile doslej ugotovljene v revizijah te naložbe.
Morda je to korak v smeri zelene tehnologije
Nevladne organizacije pozdravljajo zavrnitev poroštva. V skupnem sporočilu za medije o nastali situaciji pravijo, da je to prva, a zelo pomembna zmaga javnega interesa pri tem projektu. Ob tem upajo, da takšno glasovanje ni le posledica bližajočih se volitev. Upajo namreč, da je to resen premik pri odnosu političnih strank do vprašanja državnega poroštva za projekt Teš 6. "Pričakujemo, da bo v bodoči sestavi Državnega zbora prevlada javnega interesa v primeru Teš 6 še močnejša," dodajajo.
Verjamejo tudi, da je zavrnitev poroštva znak, da se stranke in poslanci odpovedujejo nadaljnjemu vlaganju v energijo premoga in da "bodo prihodnja prizadevanja usmerili v zelene tehnologije, ki prinašajo nova delovna mesta in razvoj povsod po Sloveniji."
Breme preloženo na slovenske davkoplačevalce?
V Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) in Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) so s presenečenjem sprejeli rezultat glasovanja na današnji seji odbora za finance in monetarno politiko. Kot pišejo v izjavi za javnost, so v skupini HSE vodili vse potrebne aktivnosti v skladu z investicijskim načrtom ter na podlagi soglasij in dovoljenj državnih organov. "Današnja odločitev pomeni najmanj bistveno podražitev projekta, za Republiko Slovenijo pa dodatni prispevek k poslabšanju bonitete in kredibilnosti na mednarodnih finančnih trgih," poudarjajo.
Sprejem Zakona o poroštvu bi omogočil normalno izvedbo oziroma dokončanje projekta nadomestni blok 6 Teš, s tem pa tudi uspešno nadaljnje poslovanje skupine HSE, so prepričani in dodajajo, da poroštvo države omogoča doseganje nižje obrestne mere in s tem nižjo skupno ceno projekta. "Država bi z izdajo poroštva projektu nadomestni blok 6 Teš pridobila v letih, ko se vrača posojilo EIB, poleg neposrednega donosa na vloženi kapital še visoke davke na predvidene dobičke, plačilo taks za izpuščanje toplogrednih plinov CO2, dolgoročno bi bilo zagotovljenih več tisoč delovnih mest, poleg tega pa bi bila deležna tudi prihodkov iz naslova stroškov poroštva za kredit EIB, ki v času trajanja kredita dosežejo cca 50 milijonov evrov," še pišejo.
Opozarjajo, da zavrnitev predloga zakona o poroštvu za HSE in TEŠ pomeni podražitev projekta. "Kakšna bo ta podražitev, bo odvisno od pogajanj z bankami in dobaviteljem glavne tehnološke opreme, Alstomom, ki bodo izvedena v prihodnjih dneh in tednih. V najslabšem primeru lahko pride celo do umika bank iz projekta tudi za kredite, ki so že bili črpani," razlagajo.
Opozarjajo tudi, da rezultat glasovanja ne koristi niti Sloveniji kot celoti, saj vse kaže, da bo breme predvolilnega boja preko energetsko strateškega projekta v končni fazi preloženo na slovenske davkoplačevalce.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.