Odbor DZ za finance in monetarno politiko je podprl predlog za ustavno presojo referenduma o slabi banki. Predlog so vložili poslanci koalicije, odbor pa ga je danes z amandmajem tehnično dopolnil.
Marko Pogačnik (SDS) je dejal, da mora država poleg drugih reform sprejeti tudi ukrepe za sanacijo bančnega sektorja. Če reform ne bo pravočasno sprejela, bo morala zaprositi za mednarodno finančno pomoč, s čimer ukrepov ne bo več določala sama, narekovanje ukrepov iz tujine pa bi pomenilo poseg v suverenost države, je ponovil.
Predlagatelji so tudi prepričani, da je sedanja zakonska ureditev protiustavna, ker ne omogoča reševanja nastalega stanja v bančnem sistemu.
Finančni minister Janez Šušteršič je opozoril, da bodo tri največje banke v Sloveniji v mesecu dni zelo verjetno potrebovale dodatni kapital. Če bi imeli zakon, ki bi omogočal prenos slabih terjatev, bi lahko po njegovih besedah pridobili nekaj časa in zmanjšali potrebe po dokapitalizaciji.
Matevž Frangež iz opozicijskega SD pa je prepričan, da utemeljenih razlogov za to zahtevo ni in da je utemeljitev v predlogu "pamflet bolj ali manj posrečenih utemeljitev o protiustavnih posledicah" morebitnega zamika uveljavitve zakona ali njegove zavrnitve na referendumu. Izrazil je prepričanje, da je namen predloga le časovno odmakniti referendum in zaostriti težavo ter da ustavno sodišče predlagateljem ne bo pritrdilo, "razen če nimate v sestavi ustavnega sodišča drugih utemeljenih razlogov".
Alenka Bratušek (PS) se je glede argumentov za ustavno presojo strinjala s Frangežem in ocenila, da ministrstvu oz. vladi ne gre za reševanje bank, ampak za polastitev državnega premoženja, in sicer v dveh korakih – s to slabo banko in z državnim holdingom.
Na koncu je odbor predlog za ustavno presojo podprl z večino. Poslanci bodo o predlogu odločali v petek na izredni seji DZ.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.