Izvršni odbor LDS za sedaj še ni popoln, saj so tokrat imenovali le šest od sedmih članov odbora, in sicer edina ženska v poslanski skupini Darja Lavtižar Bebler, dosedanja generalna sekretarka stranke Meta Vesel Valentinčič, Dragica Bac in Lidija Majnik, poleg njih pa še poslanca Jožef Školč ter Milan Petek. Zadnjega člana naj bi predvidoma imenovali na prihodnji seji.
Seje se ni udeležil vodja poslanske skupine Anton Rop, kar je predsednik stranke Jelko Kacin obžaloval, dejal pa je, da sam iz tega "ne bi delal nobenih zaključkov, saj je Rop že nekajkrat povedal, da ne namerava oditi". Odbor se je seznanil tudi z Janševo ponovno ponudbo za sodelovanje v Partnerstvu za razvoj.
Kar se tiče ponudbe za sodelovanje v Partnerstvu za razvoj, ki jim jo je poslal premier Janez Janša, Kacin pravi, da "so uspeli doslej ugotoviti, da gre za dokument, do katerega so se že opredeljevali in stranka stališče do tega dokumenta ima". Vseeno pa bo o ponudbi v torek razpravljala poslanska skupina, "saj je tudi razprava ob tem dokumentu priložnost za bolj sinhrono delovanje in nastopanje navzven".
Cvikl odhaja k Pahorju?
Na poziv poslancem, naj se končno odločijo, ali bodo ostali v LDS ali ne, se ni odzval noben od poslancev, je pojasnil Kacin. V petek naj bi se sicer s predsednikom Socialnih demokratov Borutom Pahorjem sestal nekdanji član LDS, še vedno član njene poslanske skupine, Milan M. Cvikl, ki se ga omenja kot potencialnega "prestopnika" k SD. Tudi to naj bi bil razlog za pričakovanja v stranki, da se ga zamenja na položaju namestnika vodje poslanske skupine. Kacin je glede morebitne zamenjave Cvikla dejal le, da "je to izziv za poslansko skupino".
S konstituiranjem vseh organov stranke, kar je danes opravil svet stranke, se lahko v LDS posvetijo delovanju tako v državnem zboru kot na lokalni ravni, je še dejal Kacin. V prihodnjih tednih nameravajo pripraviti vrsto predstavitev manifesta stranke ter zagnati celoten proces razvoja temeljnih programskih usmeritev na posameznih področjih. Prva bo že v ponedeljek v Mariboru, je napovedal Kacin.
Gulič na čelu sveta LDS
Na ustanovni seji sveta LDS so izvolili tudi novega predsednika, to je Aleš Gulič, za podpredsednico pa so izvolili Jano Tolja.
Guličeva protikandidata sta bila njegov poslanski kolega Tone Anderlič in predsednik strankinega odbora za enake možnosti in invalide Luj Šprohar.
Na dnevnem redu seje sveta LDS je bila tudi obravnava aktualnih političnih razmer in potrditev čistopisa Manifesta LDS. Svet stranke pa naj bi kar nekaj pozornosti namenil trenutnim razmeram v stranki in poslanski skupini po odhodu nekaterih vidnih članov in ugibanjem o ustanovitvi nove stranke. Kot je znano, je v petek skupina nepovezanih poslancev, nekdanjih članov LDS, na čelu z Matejem Lahovnikom predstavila novoustanovljeno društvo Zares, ki naj bi ščasoma preraslo v stranko in nastopilo na parlamentarnih volitvah 2008.
LDS se sicer že nekaj časa sooča s težavami, v zadnjem času pa je stranko zapustilo kar nekaj vidnih članov stranke. Lani sta stranko zapustila svetovalec predsednika republike Janeza Drnovška, Ivo Vajgl, in nekdanji izvršni direktor LDS Bogdan Biščak, za njima pa tudi nekdanji generalni sekretar LDS Gregor Golobič. Do zdaj je izstopilo tudi osem poslancev LDS, in sicer Milan M. Cvikl in Slavko Gaber, ki sta sicer še vedno člana poslanske skupine, pa tudi Matej Lahovnik, Pavel Gantar, Davorin Terčon, Alojz Posedel, Majda Širca in Cveta Zalokar Oražem, ki so se združili v poslansko skupino nepovezanih poslancev.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.