Včerajšnji dan je bil marsikje po Sloveniji najtoplejši letošnji dan do zdaj. Po podatkih Arsa se je povsod, razen v višje ležečih krajih in krajih ob morju, ogrelo nad 30 stopinj Celzija, v najtoplejših krajih jugovzhodne Slovenije so izmerili celo 34 stopinj Celzija. Z današnjim prehodom izrazite hladne fronte pa se bomo, kot vse kaže, od tako visokih temperatur vsaj za deset dni poslovili.
Dopoldne je bilo v večjem delu Slovenije še sončno. Več oblačnosti je bilo na Gorenjskem, kjer so že nastajale posamične plohe. Temperatura je hitro naraščala in marsikje v južni Sloveniji se je že pred poldnevom ogrelo v bližino 30 stopinj Celzija. Zgodaj popoldne pa so v krajih ob meji z Avstrijo začeli nastajati nevihtni oblaki, ki so naznanjali prihod hladne fronte.
Nevihte z močnim vetrom, grmenjem in dežjem so se se najprej pojavile na severu države, nato pa so se množile in se skupaj z občutno hladnejšim zrakom širile proti jugu. Predvsem v pasu med Belo krajino, Dolenjsko, osrednjo Slovenijo in severno Primorsko, kjer je bilo ozračje pred fronto najbolj pregreto, se pojavljajo krajevna neurja z močnejšimi nalivi in viharnimi sunki severnega vetra, na manjših območjih je zelo verjeten tudi pojav toče. Ta je na primer padala v Ljubljani.
Posamezne močnejše nevihte sicer lahko nastanejo kjerkoli po Sloveniji. Ob prehodu fronte se je tudi občutno ohladilo. Temperatura je marsikje padla pod 20 stopinj Celzija.
Gasilci imajo polne roke dela
Center za obveščanje Uprave za zaščito in reševanje RS je sporočil, da je okoli 14. ure območja 17 občin po Sloveniji zajelo neurje z močnim vetrom in obilnimi padavinami. V povezavi s tem so do 18. ure zabeležili 22 dogodkov. "Močan veter je podrl drevje in razkril ostrešja objektov. Meteorna voda ogroža objekte in je poplavila nekaj prostorov. Sprožilo se je nekaj zemeljskih plazov. Na terenu je 15 gasilskih enot, ki sanirajo posledice," so zapisali.
Kot je razvidno z njihove spletne strani, je neurje z močnimi nalivi v popoldanskih urah zajelo občino Prevalje. Gasilci PGD Prevalje so izčrpali vodo iz poplavljenega večstanovanjskega in počitniškega objekta, s pomočjo gradbenih strojev in delavcev komunalnega podjetja so odstranili plaz, ki je zasul cesto na Šentanel, na Lešah s ceste odstanili nanos kamenja in z delovnimi stroji preusmerili tok meteorne vode, ki je ogrožala dve stanovanjski hiši.
Neurje z večjimi nalivi je zajelo tudi občino Ravne na Koroškem. V Stražišču se je za stanovanjskem objektom utrgal manjši zemeljski plaz. Posredovali so gasilci KGZ Ravne na Koroškem, ki so zavarovali kraj dogodka in izvedli vse potrebne ukrepe. Dokončno sanacijo bodo uredili stanovalci v naslednjih dneh. Zelenbreški potok ob cesti na Zelen Breg je naplavil večjo količino materiala, zaradi česar se je zmanjšala propustnost treh mostov in več propustov. Delavci JKP Ravne so z delovnim strojem naplavine na več lokacijah odstanili. Na Tolstem Vrhu je zaradi izpada daljnovoda brez električne energije ostalo večje število odjemalcev. Dežurni delavci elektro podjetja so napako odpravili.
Ob 17.07 so gasilci PGD Prekopa posredovali v Dolnji Prekopi, kjer so iz garaže stanovanjske hiše črpali meteorno vodo. Voda je zalila cesto z nanosi kamnin in zemlje. Gasilci so usmerjali promet in očistili cestišče.
Močnejše neurje z nalivi je zajelo tudi občino Dravograd. Meteorna voda je ogrožala več stanovanjskih objektov na Libeliški Gori. Gasilci PGD Libeliče so s pomočjo delovnega stroja preusmerili tok meteorne vode nazaj v strugo in izdelali varovalni nasip. Ščistili so cesto in zagotovili prevoznost do naselja. V Libeličah so s ceste odstranili podrto drevo, ki je zaprlo cesto.
Ob 16.21 je neurje z večjimi nalivi zajelo občino Črna na Koroškem. V Podpeci je meteorna voda ogrožala dve stanovanjski hiši. Posredovali so gasilci PGD Črna na Koroškem, ki so s protipoplavnimi vrečami in lesenimi konstrukcijami zaščitili objekta.
Ob 18.16 je v občini Brežice prišlo do izpada daljnovoda Mokrice. Brez električne energije so ostali odjemalci naselij Jesenice na Dolenjskem in Male Doline. Dežurni pri Elektru Celje napako odpravljajo.
Previdno na cestah!
Prometno-informacijski center sporoča, da nevihte ovirajo promet v večjem delu Slovenije. Voznike opozarjajo, naj se ne ustavljajo pod nadvozi in v predorih.
V večernih urah je fronta z nevihtami in nalivi prešla tudi Obalo. Ker je menjava zračne mase izrazita, je predvsem nad odprtim morjem za krajši čas zapihala tramontana, ki se bo kasneje obrnila v burjo. Njeni najmočnejši sunki bodo dosegali hitrost okoli 100 kilometrov na uro. Drugod po državi je sicer ob prehodu hladne fronte zapihal okrepljen severni veter z najmočnejšimi sunki, ki so na izpostavljenih mestih presegali hitrost 70 kilometrov na uro.
V noči na nedeljo se bo ozračje povsod umirilo. Veter se bo marsikje povsem polegel, le na Primorskem bo še vztrajala šibka do zmerna burja.
Kakšno bo vreme v prihodnjih dneh?
Po prehodu hladne fronte se bo k nam od zahoda širilo območje visokega zračnega tlaka, zato lahko od jutri do sredine prihodnjega tedna spet pričakujemo sončno vreme. Ker bo k nam dotekala zračna masa iznad severnega Atlantika, bo razmeroma sveže za ta čas. V ponedeljek in v torek bomo zjutraj marsikje izmerili malo pod 10, popoldne pa malo nad 20 stopinj Celzija.
Mnogi med vami se verjetno še spomnite napovedi ameriškega Accuweatherja o peklensko vročem poletju, ki so jo ob koncu maja povzeli številni mediji. Takrat smo vas opozarjali, da njihove napovedi niso najbolj zanesljive za naše območje in da je za nas precej bolj zanesljiva napoved evropskega meteorološkega centra ECMWF, ki je za letošnje poletje predvidela odstopanje temperatur od dolgoletnega povprečja za okoli eno stopinjo Celzija, kar se (vsaj za zdaj) tudi uresničuje.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.