V zadnjih dneh se nad nami zadržuje zelo topla in vlažna zračna masa, ki skrbi za vsakodneven razvoj nevihtnih oblakov. Ker nad nami pihajo le šibki vetrovi, je nastajanje nevihtnih celic naključno, smer njihovega premikanja pa zelo spremenljiva. Nevihte se nad določenimi območji zadržujejo in obnavljajo tudi dalj časa, kar prinaša lokalno večjo količino padavin. Neviht je bilo v zadnjih dveh dneh sicer nekoliko manj in so bile omejene predvsem na hribovite predele, v prihodnjih dneh pa bodo spet bolj pogoste in so možne nad večjim delom države.
Podoben tip vremena nas bo spremljal do vključno nedelje, nato pa nas čaka izrazita sprememba. Hladen zrak, ki se v teh dneh zadržuje nad severnim Atlantikom, se bo ob koncu tedna začel spuščati proti Evropi. Nad Britansko otočje se bo razširil v soboto, v nedeljo čez dan pa bo preplavil tudi Francijo, države Beneluksa, Dansko in Nemčijo. V nedeljo zvečer bo dosegel severno stran Alp, kjer pa se bo njegovo napredovanje proti našim krajem nekoliko upočasnilo.
Najburnejše vremensko dogajanje pričakujemo v ponedeljek popoldne in v noči na torek
Z nastankom manjšega ciklona nad severnim Sredozemljem se bo vremensko dogajanje v ponedeljek čez dan stopnjevalo. Nevihte z nalivi bodo po današnjih izračunih do večera zajele vso Slovenijo. Občutno hladnejši zrak nas bo prek nižjih predelov vzhodnih Alp preplavil v noči na torek. Takrat bo zapihal okrepljen severni veter, na Primorskem burja. V torek dopoldne bo ponekod še deževalo, popoldne pa bodo padavine povsod ponehale in začelo se bo jasniti. Najverjetneje sledita dva suha in sončna dneva, nato pa se bo možnost za padavine spet povečala.
Za koliko bodo padle temperature?
Zračna masa, ki se bo k nam razširila iznad severnega Atlantika, je za več kot deset stopinj Celzija hladnejša od trenutne zračne mase. To pomeni, da bodo razmere po prehodu hladne fronte že povsem jesenske, zjutraj bo v večjih mestih okoli 10, čez dan pa malo nad 20 stopinj Celzija. Proti koncu prihodnjega tedna se bo spet nekoliko ogrelo, a ta napoved za zdaj še ni preveč zanesljiva.
Možnost krajevnih neurij
Poslabšanje vremena bo v prihodnjem tednu zajelo skoraj celotno jadransko obalo. Zaradi velike temperaturne razlike med obema zračnima masama in toplega morja se lahko pojavijo krajevna neurja z nalivi, sunki vetra in točo. Ker je do takrat še kar nekaj dni, natančnejša napoved še ni mogoča.
Pred osmimi leti vroč začetek septembra
Konec poletnega vremena bo letos dobro sovpadal z meteorološkimi letnimi časi, a ni bilo vedno tako. Čeprav se s septembrom začenja meteorološka jesen, je bilo leta 2011 vreme še povsem poletno. Četrtega septembra so številne uradne meteorološke postaje pri nas izmerile celo najvišjo septembrsko temperaturo od začetka meritev. V Metliki se je ogrelo do 34 stopinj Celzija, po nižinah preostalega dela države smo izmerili od 30 do 33 stopinj Celzija. Vroč začetek septembra smo imeli tudi leta 2006 in 1962.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.