31. maja 1988 se je z aretacijo današnjega premierja in takratnega komentatorja Mladine Janeza Janše ter častnika JLA Ivana Borštnerja začela zloglasna afera JBTZ, ki predstavlja začetek sprememb v Sloveniji.
Aretacije so sprožile množične spontane proteste Slovencev, vse skupaj pa se je začelo zaradi zaupnega vojaškega dokumenta. Ta je dokazoval, da se JLA pripravlja na izvedbo vojaškega udara. Kopijo je Borštner konec januarja 1988 zaupno izročil uredniku notranjepolitične redakcije na tedniku Mladina Davidu Tasiču. Poleg glavnega urednika tednika Francija Zavrla se je z vsebino dokumenta seznanil tudi komentator Mladine Janša. Ta je v člankih, objavljenih v Mladini, kritiziral vpletanje vojaškega vrha v reševanje politične krize v tedanji SFRJ.
Tudi letos so se ob obletnici zbrali vsi štirje glavni akterji. Dobili so se v hostlu Celica, kjer je bil nekoč zapor jugoslovanske vojske. Ob tem je Janša pojasnil, da se niso dobili ob točni obletnici njegove aretacije, saj je 'v teh dneh veliko aktivnosti'. Ob srečanju je premier dejal, da si v času procesa nihče ni predstavljal, da bo Slovenija čez dvajset let članica ne samo EU, ampak tudi njenega jedra in da bo Unijo celo vodila. "Skratka, spremembe so velikanske," je poudaril Janša.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.