Med SMC-jevimi poslanci potekajo vroče debate, kako naprej. Medtem ko Počivalšek včeraj po besednem dvoboju v DZ med premierjem Janezom Janšo in vodjo poslanske skupine SMC Janjo Sluga, ni želel eksplicitno stopiti na stran svoje poslanke, je to danes vendarle storil. Od premierja v prihodnje pričakuje več discipline in samokontrole.
Medtem je, po nekaterih informacijah zdaj bolj kot kadarkoli prej, poslanska skupina SMC močno razdrta. Že vse od zadnjega sveta stranke SMC, kjer naj bi padale ostre besede, so v fokusu trije poslanci: Janja Sluga, Branislav Rajić in podpredsednik stranke Igor Zorčič. Ti naj bi resno razmišljali o tem, da stranko zapustijo in skupaj z Desusovim poslancem Jurijem Lepom ustanovijo svojo poslansko skupino.
Veliko naj bi bilo jasno že na jutrišnji interpelaciji zoper kulturnega ministra Vaska Simonitija, saj naj bi bili nekateri poslanci SMC do Simonitija zelo kritični, želeli naj bi si njegove menjave. A tudi če bi trije poslanci le zapustili stranko, kar se je sicer napovedovalo že večkrat, a se ni nikoli uresničilo, bi Janševa vlada pri glasovanjih še vedno imela večino.
V četrtek bo Počivalšek na seji sveta stranke ponovno poskusil poenotiti stranko, kar mu na zadnjem svetu več kot očitno ni uspelo. Po neuradnih informacijah se poslanski trojček Zorčič, Rajič in Sluga sveta sploh ne bo udeležil.
Počivalšek vendarle stopil v bran Slugi
Počivalšek je ponedeljkov odgovor Janše vodji poslanske skupine SMC glede komuniciranja in podpore SMC v javnosti označil za žaljivega in tudi škodljivega za prihodnje odnose v koaliciji. "S predsednikom vlade bom opravil pogovor o njegovi izjavi, ki je bila žaljiva in tudi škodljiva za prihodnje odnose v koaliciji," je danes napovedal predsednik SMC.
Kot je pojasnil, je SMC stranka dialoga in sodelovanja, ki je doživela medijski pogrom zaradi odločitve, da kot center vstopi v koalicijo z desnimi strankami. "In čeprav smo zadovoljni z izvajanjem koalicijske pogodbe, zaradi katere smo v vladi, predstavljajo take izjave veliko breme za korektno nadaljevanje sodelovanja," je ocenil Počivalšek.
"Smo v zelo zapleteni situaciji tako zaradi epidemije kot tudi političnega konteksta, zato pričakujem tudi od predsednika vlade več discipline in samokontrole," je bil danes jasen predsednik SMC.
V ponedeljek sicer Počivalšek dogajanja ni konkretno komentiral, pojasnil pa je, da se v SMC trudijo biti povezovalni in da imajo veliko moč, ki jo bodo realizirali na naslednjih volitvah. Dodal je še, da imajo veliko "prišepetovalcev, ki pač vedo, v katero smer bi morali iti".
Sluga je namreč na ponedeljkovi seji DZ v okviru poslanskih vprašanj Janši med drugim ocenila, da bi bili protikoronski ukrepi učinkovitejši, če bi jih znali predstavniki vlade ustrezneje komunicirati. Janša pa ji je odgovoril, da je "malo mimo poslušati nasvete" o komuniciranju šefice poslancev stranke z enoodstotno podporo v javnosti predsedniku vlade in stranke s 30-krat višjo podporo.
Vodja poslanske skupine je bila sicer kritična tudi do nekaterih drugih ravnanj v času epidemije covida-19, Janša pa ji je med drugim odvrnil, da tisti, ki so vrgli puško v koruzo pred enim letom, zdaj zelo težko solijo pamet vsem ostalim "glede na prazna skladišča in nepripravljenost države".
Minister za javno upravo iz vrst SMC Boštjan Koritnik je v današnjem zapisu na družbenem omrežju izpostavil, da Janšev odgovor ne krepi zaupanja med koalicijskimi partnericami in tudi ni v duhu zapisanega v koalicijski pogodbi, da bodo v ospredje postavljali tisto, kar jih združuje. "Koalicijski partnerji med seboj sodelujejo in se ne napadajo, zato se mi zdi tak odgovor predsednika vlade v luči vseh izzivov, s katerimi se koalicija sicer dobro sooča, nepotreben in kontraproduktiven. Energijo moramo raje usmeriti v tisti izzive, ki nas še čakajo, da jih bomo skupaj uspešno premagali," je dodal.
Ministrica Lilijana Kozlovič pa pravi, da je "razočarana nad odnosom, ki ga je predsednik vlade Janez Janša pokazal do poslanke, vodje poslanske skupine Janje Sluga in nasploh do koalicijske stranke".
Namestnik vodje poslanske skupine SMC Gregor Perič pa je v izjavi za medije ob robu današnje seje DZ dejal, da jim vsi ti pritiski, ki so jih tako ali drugače deležni od vstopa v vlado, "zagotovo ne olajšajo samega dela". Verjame, da je nezadovoljstvo "na tej ali oni strani vedno prisotno". "Mi popuščamo SDS, tudi SDS popušča nam," je pojasnil in izrazil prepričanje, da bi veliko lažje delali z drugačnim pristopom, ki bi bil usmerjen v skupne točke.
"V medijih smo slišali marsikaj, potem pa se zgodi ali pa ne. Bomo preprosto videli, ko se bodo stvari razpletale," je dejal Perič, ki tudi nima nobenih informacij, da omenjeni trije poslanci na sejo sveta stranke v četrtek ne bi prišli.
Perič na tej seji pričakuje "predvsem poglobljeno, zanimivo in tudi drzno razpravo o tem, kako peljati stranko naprej". Ob tem je ocenil še, da "ni enostavno delovati v razmerah, ko se politični prostor tako močno polarizira". Biti neka sredinska stranka tako po njegovih besedah predstavlja svojevrsten izziv. A verjame, da obstajajo sredinske teme v političnem smislu, "treba jih je le nekoliko bolj spodbuditi".
Na vprašanje, ali bodo v poslanski skupini pri sredini obravnavi interpelacije kulturnega ministra Vaska Simonitija glasovali enotno, je Perič odgovoril, da je izhodišče koalicijska pogodba. "Računam, da delujemo kot ekipa, tudi kot koalicija. Želel bi si, da vsi to razumemo," je dejal in dodal, da je sicer samo glasovanje težko napovedati. Po nekaterih ugibanjih se utegne namreč zgoditi, da Simoniti na glasovanju ne bo dobil podpore vseh poslancev SMC.
KOMENTARJI (900)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.