Policisti bodo med drugim preverjali spoštovanje omejitev hitrosti, tehnično brezhibnost vozil, morebitno preobremenjenost, psihofizično stanje voznikov, uporabo varnostnega pasu ter uporabo naprav in opreme, ki zmanjšujejo voznikovo pozornost. Nadzor tovornih vozil, tudi tistih z največjo dovoljeno maso do 3,5 tone, se bo izvajal s preusmeritvijo na kontrolne točke na avtocestah, avtobuse pa bodo nadzirali tako na avtocestah in hitrih cestah kot tudi na avtobusnih postajališčih.
Leta 2021 je bilo pri voznikih tovornih vozil ugotovljenih 10,8 odstotka manj kršitev prometnih predpisov kot leta 2020, pri voznikih avtobusov pa tri odstotke več. Najpogostejše kršitve so bile povezane s prekoračitvijo hitrosti, preobremenjenostjo vozil, neuporabo varnostnega pasu, nepravilnostmi, povezanimi s tovorom, neustreznim tehničnim stanjem vozil ter neupoštevanjem obveznih počitkov in odmorov voznikov.
Manjšemu številu ugotovljenih prekrškov navkljub so bili vozniki tovornih vozil leta 2021 udeleženi v vsaki sedmi prometni nesreči na slovenskih cestah, več kot polovico so jih povzročili sami. Za posledicami teh nesreč je lani preminilo 17 ljudi.

V obdobju 2017–2021 je zaradi voznikov tovornih vozil umrlo največ pešcev (12) in voznikov tovornih vozil samih (17).
Vozniki avtobusov so bili leta 2021 udeleženi v 38 odstotkov več nesrečah kot leto poprej, en udeleženec je umrl. V zadnjih petih letih pa nesreče avtobusov niso terjale nobene smrtne žrtve med potniki na avtobusih.
Najpogostejši vzrok pri prometnih nesrečah, ki so jih v zadnjih petih letih povzročili vozniki tovornih vozil in avtobusov, je nepravilen premik z vozilom, sledita nepravilna stran oz. smer vožnje in neustrezna varnostna razdalja.
Pomemben vzrok nesreč je tudi utrujenost voznika, ki je bila po podatkih Evropske komisije iz leta 2018 dejavnik v približno petini nesreč. Večino prometnih nesreč voznikov tovornih vozil v Sloveniji so povzročili domači vozniki (56 odstotkov), a se ta delež zmanjšuje, še navaja AVP.
Ker tranzitni promet v Sloveniji narašča, se povečujejo tudi možnosti za nastanek prometnih nesreč. AVP si zato prizadeva za zagotovitev večje varnosti voznikov tovornih vozil. Tako bo 10. februarja izvedla brezplačen spletni dogodek Vozniki gospodarskih vozil – varni in odgovorni na cestah.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.