
Tako je prva skupina med drugim že zaključila tečaj slovenščine in po oceni državnega sekretarja govorijo dobro. Več osebam se je že uspelo zaposliti, otroci pa hodijo v šole in na fakultete, je dodal. Kot ključen dejavnik za uspešno integracijo je državni sekretar na uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu Dejan Valentinčič navedel, da so jih naselili v Sloveniji razpršeno, zaradi česar so hitreje navezali stik z lokalnim prebivalstvom, kar jim je omogočilo lažjo integracijo.
V Venezueli je trenutno še devet oseb, ki imajo pozitivno odločbo o repatriaciji, ki pa se na pot še niso odpravile po lastni želji; med drugim urejajo osebne zadeve ali pa še niso pripravljene na pot. Valentinčič je zagotovil, da bodo uredili njihovo pot v Slovenijo, ko bodo za to izrazili željo.
Koliko je še ljudi v Venezueli, ki bi se radi vrnili v Slovenijo, zaenkrat ne ve. Opažajo pa na uradu interes, saj še vedno občasno dobivajo prošnje oseb, ki jim nato posredujejo informacije o postopku. "Na načelni ravni je interes, ni množičen, ampak obstaja," je dodal.
Glede na pristojnosti so članom komisije DZ na seji informacije o izvajanju postopka repatriacije iz Venezuele predstavili tudi predstavniki drugih ministrstev. Andrej Medica z zunanjega ministrstva je med drugim pojasnil, da razmere v Venezueli ostajajo hude, pandemija covida-19 pa je vse le še poslabšala. Po njihovih ocenah trenutno ni videti hitre rešitve venezuelske krize, razmere v državi bodo še nekaj časa kritične, ljudje pa bodo iskali načine za boljše življenje v tujini.
Poslanci so danes večinsko pozdravili uspešno repatriacijo iz Venezuele, potem ko so se seznanili z vsemi aktualnimi informacijami.

KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.