Hlevska ali talna reja: kokoši niso v kletkah, so pa v hlevu, tudi brez dnevne svetlobe, devet jih je na en kvadratni meter. Pri prosti ali pašni reji so pogoji v hlevu sicer enaki kot pri hlevski reji, morajo pa imeti kokoši dostop do pašnika. A ker jim je v hlevu toplo, ker imajo tam hrano, vodo, včasih ostajajo kar v hlevu - tako je bilo denimo na dan, ko je na ogled prišla ekipa 24UR Inšpektor.
Ekološka reja: na kvadratni meter hleva živijo štiri kokoši, hranjene so z ekološko krmo, tretjino časa bi morale preživeti zunaj. A tega, koliko časa je dejansko zunaj neka kokoš, ne ve nihče. Tudi ko je ekipa 24UR Inšpektor preverjala ekološko rejo, se je zunaj - čeprav je bil lep dan - pasla le peščica od 3.000 kokoši.
Novinarka 24UR Inšpektor Maja Roš Kanellopulos je obiskala tudi eno od kmetij, kjer vsak dan poberejo 200 jajc. Cena domačih jajc je približno dva evra in pol za 10 jajc. Slovenci sicer pojemo 400 milijonov jajc na leto.
Kaj se zgodi s kokošmi nesnicami, ko jim po letu in pol življenja močno upade nesnost, in kaj se zgodi s piščanci moškega spola, ko se izvalijo? Vse to in še več jutri v rubriki 24UR Inšpektor. Tudi o mitih in resnicah o prehranski vrednosti jajc, o tem, koliko jajc pojesti ...
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.