Najbolj prodajane letne vinjete za cestninski razred 2A stanejo 110 evrov. Nameščene morajo biti na "bivalna vozila in dvosledna motorna vozila z višino vozila nad prvo osjo do 1,30 metra, katerih največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg, s priklopnim vozilom ali brez njega", piše v zakonu. Vinjetni razred 2B pokriva "dvosledna motorna vozila z višino nad prvo osjo 1,30 metra ali več, katerih največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg, s priklopnikom ali brez njega". Za enosledna motorna vozila pa so naprodaj cestninske nalepke za razred 1.
Izjeme pri uporabi vinjet velja za vožnjo po avtocesti iz smeri Avstrije do priključka Hrušica v obeh smereh. Plačana cestnina za predor Karavanke namreč velja med prvima avtocestnima priključkoma na obeh straneh državne meje. V Sloveniji je to Hrušica, v Avstriji pa Podrožca - Rosenbach.
Kazni za tiste, ki vinjet nimajo ali pa jih imajo napačno nameščene, niso nizke. Za posameznika, ki uporablja cestninsko cesto brez veljavne vinjete za določen cestninski razred, nameščene na predpisan način, je zagrožena globa od 300 do 800 evrov, za posameznika, ki se en ravna po znaku, ukazu ali odredbi pooblaščene uradne osebe, pa 80 evrov.
Zakon tudi točno določa, kako mora biti vinjeta nameščena. "Vinjeta se lahko uporabi le za eno vozilo in mora biti izdelana tako, da se ob odstranitvi uniči. Vinjeta mora biti nameščena s svojim prvotnim lepilom in je po njeni namestitvi na vozilo neprenosljiva. Prepovedani so posegi, ki spremenijo ali zmanjšajo učinkovitost prvotnega lepila na vinjeti." Kazni za tiste, ki tega ne upoštevajo, segajo od 500 pa vse do 1000 evrov.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.