Slovenija

Od januarja višji prejemek staršem otrok s posebnimi potrebami

Ljubljana, 07. 04. 2023 14.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Z januarjem se je za približno 275 evrov zvišal mesečni prejemek za starše, ki zapustijo trg dela zaradi varstva in nege za otroke s težko motnjo v duševnem razvoju, težko gibalno ovirane otroke ali otroke z nekaterimi boleznimi s seznama hudih bolezni, so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Znesek mesečnega prejemka se je letos uskladil dvakrat, in sicer v januarju z dvigom minimalne plače za 100 evrov in s 1. aprilom, ko se je povečal na 1,2-kratnik minimalne plače (1444 evrov bruto) zaradi novele Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki je bil sprejet konec novembra 2022.

S tem se je mesečni prejemek zvišal za dodatnih 175,70 evra in znaša približno 1054,18 evra mesečno. Neto višina je sicer odvisna od višine splošne olajšave ter olajšav za vzdrževane družinske člane. V kolikor eden od staršev ali druga oseba neguje in varuje dva ali več otrok, ki jim pripada delno plačilo za izgubljeni dohodek, se višina delnega plačila za izgubljeni dohodek poveča za 30 odstotkov, so še pojasnili.

Evro, denar, gotovina, splošna
Evro, denar, gotovina, splošna FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Moncsa
07. 04. 2023 14.54
+5
Kdaj boste začeli podpirate normalne ljudi in otroke, ki v končni fazi vzdržujejo celo državo? Prašam, za prjatlja...
škrga škrga
07. 04. 2023 15.43
-3
S tem, ko država omogoči, da oseba s posebnimi potrebami ostane v domačem okolju, skrbi tudi za "normalne" ljudi. Verjemi, če bi bili v institucijah, bi bil strošek še višji, več zavodov, več zaposlenih v javnem sektorju...Kakšno, boljšo rešitev pa ti predlagaš?
mackon08
07. 04. 2023 16.16
+0
Moncsa tako butastega komentarja od normalnega ne bi dočakal, zdaj veš kaj si ti.
Moncsa
07. 04. 2023 18.15
+4
škrga škrga glej večjo sliko. Tu se ne gre samo za otroke s posebnimi potrebami, temveč za to, da VSI, ki živijo na račun dela drugih dobijo vedno več podpore (od javnega sektorja prek tistih na socialki itditd.), medtem ko na srednji sloj, ki je hrbtenica in temelj družbe, se nabiva več in več davkov in prispevkov, tako da počasi ampak sigurno drsi v revščino. Ravno tako se nabiva davke in prispevke na male podjetnike, podjetja, ki zaradi tega se ali odselijo, ali propadejo. Ne vse in ne vsi, vendar bo vedno manj davkoplačevalcev in hkrati vedno več državnih stroškov. Sedaj pa lahko tudi sam sklepaš, kaj se zgodi, če se pritok denarja postopoma zmanjšuje.
škrga škrga
07. 04. 2023 20.54
-4
Tudi ti glej večjo sliko. Ali delavec v javnem sektorju plačuje davke od dohodkov, s potrošnjo plačuje ddv in trošarine, ter posredno z nakupom dobrin plačuje tudi delavce, ki te dobrine izdelujejo, pridelujejo...? Da? In, ali veš, koliko staršev otrok s posebnimi potrebami ima zaradi tega težave pri iskanju zaposlitve? Stroški, ki lahko družino pahnejo v revščino, ker želijo otrokovo življenje vsaj kolikor toliko približati samostojnosti, normalnemu življenju? Pa še to: družinski pomočnik je samo plačilo, to ni delovno razmerje, kar pomeni, da ni dopusta, ni regresa in pravice do bolniške. Za dobrega jurja....