Slovenija

Od Estonije do Portugalske brez meja!

Ljubljana, 20. 12. 2007 07.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenija je minuto čez polnoč skupaj s še osmimi državami Evropske unije postala članica schengenskega območja.

Znotraj schengna bomo tako odslej potovali svobodno.
Znotraj schengna bomo tako odslej potovali svobodno. FOTO: Dare Čekeliš

Na mejah z Italijo, Avstrijo in Madžarsko je odpravljen mejni nadzor, kar pomeni, da lahko državljani mejo prestopajo kjerkoli, ne le na mejnih prehodih. Širitev schengenskega območja se bo sklenila marca prihodnje leto, ko bo nadzor odpravljen še na zračnih mejah.

Skupaj s Slovenijo so v schengensko območje vstopile še Madžarska, Češka, Slovaška, Poljska, Litva, Latvija, Estonija in Malta. V območju brez nadzora na notranjih mejah je zdaj tako 24 držav, poleg 22 članic EU tudi Norveška in Islandija. Med starimi članicami EU v območju nista le Velika Britanija in Irska, medtem ko naj bi prihodnje leto v schengen vstopili še Švica in kneževina Liechtenstein.

Brulc: Imamo razlog za praznovanje

Danes lahko govorimo o tem, da je ta volja dosegla veliko zgodovinsko zmago in pomagala redefinirati Evropo. In v vsej Sloveniji, kjer danes praznujemo vstop Slovenije v schengensko območje, vemo, da je prav na Goriškem to najbolj vidno, dramatično in da so zasluge prebivalstva tu največje. Novoizvoljeni predsednik Danilo Türk

Na slovesnosti v Novi Gorici je novoizvoljeni slovenski predsednik Danilo Türk poudaril, da imamo danes "v Novi Gorici priložnost videti nov obraz Evrope". "Danes je poseben dan za Slovenijo in za vso Evropo," je poudaril Türk. "Evrope, ki se odpira na najbolj viden možen način in to je gotovo razlog za praznovanje," je poudaril pred mestno občino, kjer ga je pričakal novogoriški župan Mirko Brulc.

Tudi novogoriški župan je poudaril, da "Nova Gorica danes praznuje". "Vstop v schengensko območje je tukaj nekaj več kot drugod v Sloveniji. Meja, ki se je zarezala v narodovo telo, je pustila svoje posledice, ampak prepričan sem, da smo tudi po zaslugi naših prebivalcev ob meji dosegli ta uspeh, da smo danes v Evropi, v EU," je dejal Brulc.

Tudi Türk je izpostavil, da je bila volja prebivalcev na Goriškem "močnejša od političnih delitev". "Volja je bila vedno povezovanje in združevanje," je poudaril in spomnil na delitve, ki jih je na Goriškem vzpostavila državna meja.

Devet članic EU je vstopilo v schengensko območje.
Devet članic EU je vstopilo v schengensko območje. FOTO: POP TV


'Končno: Padec meje!'

Na prvi od današnjih slovesnosti na mejnem prehodu Vrtojba-Štandrež so govorci na prireditvi na ozemlju med Slovenijo in Italijo poudarili izjemnost zgodovinskega dogodka in odkrili spomenik. Govorci na prireditvi so bili enotni v željah, da se na mestu, kjer je nekoč stala "najbolj odprta meja", ki po besedah goriškega župana Romolija takšna sicer nikoli ni bila, v prihodnosti ne bi več postavljalo novih meja.

Na prvi od današnjih slovesnosti na mejnem prehodu Vrtojba-Štandrež so šempetrski župan Dragan Valenčič, goriški župan Ettore Romoli, podpredsednik državnega zbora Vasja Klavora, predsednik goriške pokrajinske uprave Enrico Gherghetta ter goriški prefekt Roberto De Lorenzo v dvojezičnih nagovorih izpostavili izjemen pomen vstopa Slovenije v schengensko območje, obenem pa so se zahvalili slovenskim in italijanskim policistom ter obmejnim organom, ki jih od danes opolnoči na državni meji ni več. Na buren aplavz je naletel v slovenščini izrečeni stavek "Končno: Padec meje!" goriškega pokrajinskega predsednika Gherghette.

Na meji z Avstrijo je 37 mejnih prehodov, od tega 16 za obmejni promet. Ti so bili odprti le nekaj dni v tednu, in to samo čez dan. V zimskem času pa so bili zaprti.
Na meji z Avstrijo je 37 mejnih prehodov, od tega 16 za obmejni promet. Ti so bili odprti le nekaj dni v tednu, in to samo čez dan. V zimskem času pa so bili zaprti. FOTO: Jani Dolinšek

Popoldne so se na Škofijah zbrali tudi predstavniki slovenske manjšine v Italiji in italijanske v Sloveniji ter skupaj nazdravili padcu schengenske meje. Pri tem so poudarili, da ni slučajno, da sta prav manjšini izvedli prvo proslavo padca meje ob vstopu Slovenije v schengensko območje, saj sta ravno manjšini plačali največji davek zaradi meje.

Slovesnosti na Robiču se je udeležil zunanji minister Dimitrij Rupel, medtem ko je bila osrednja slovesnost na Šentilju, kjer je notranji minister svečano dvignil zapornico na meji Dragutin Mate.

Župana Gorice in Nove Gorice, Ettore Romoli in Mirko Brulc, sta na skupnem trgu med mestoma prižgala lučke na meji, nato pa sta na mejnem prehodu v Rožni Dolini opolnoči simbolno dvignila zapornico in se v Novo Gorico vrnila prek mejnega prehoda na Erjavčevi ulici.

Slovesnosti na mejnem prehodu Fernetiči so se med drugim udeležili državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Roman Rep, igralec Gojmir Lešnjak Gojc in predsednik Obrtne zbornice Slovenije Miroslav Klun.
Slovesnosti na mejnem prehodu Fernetiči so se med drugim udeležili državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Roman Rep, igralec Gojmir Lešnjak Gojc in predsednik Obrtne zbornice Slovenije Miroslav Klun. FOTO: Dare Čekeliš


Barroso čestital za trud

Avstrijci pa množično nasprotujejo nocojšnji schengenski širitvi. To je pokazala raziskava avstrijske nacionalne televizije ÖRF. Avstrijci se najbolj bojijo porasta kriminala. V vasi Deutschkreuz na madžarsko-avstrijski meji so vaščani celo najeli zasebno varnostno službo, ki naj bi jih zdaj varovala, ko meje ne bo več, saj se domačini po padcu meje ne počutijo več varne.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je v Bruslju čestital vsem devetim članicam EU za dobro opravljeno delo. V čestitki je dejal: "Skupaj smo premagali kontrole meja, umetno postavljene ovire miru, svobodi in enotnosti v Evropi in ustvarili pogoje za povečano varnost," in poudaril, da bodo lahko ljudje brez težav potovali med 24 državami schengenskega območja brez kontrol na notranjih kopenskih in morskih mejah od Portugalske do Poljske ter od Grčije do Finske.

Osrednja slovesnost bo v soboto

Glavna slovesnost slovenskega vstopa v schengen bo v soboto na mejnem prehodu Škofije.
Glavna slovesnost slovenskega vstopa v schengen bo v soboto na mejnem prehodu Škofije. FOTO: Dare Čekeliš

Glavna slovesnost slovenskega vstopa v schengen bo v soboto na mejnem prehodu Škofije na slovensko-italijanski meji in bo ena od petih uradnih evropskih schengenskih slovesnosti, ki bodo potekale ob širitvi schengenskega območja na devet novih držav članic.

Od kod ime schengen?

Temelj za Evropo brez meja sicer predstavlja schegenski sporazum, ki so ga pred dobrimi dvajsetimi leti podpisale države Beneluksa, Francija in Nemčija. Peterica držav se je v 33 členih dogovorila za postopno odpravljanje nadzora na skupnih notranjih mejah. Sporazum je dobil ime po luksemburški vasici Schengen, kjer je bil podpisan 14. junija 1985.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mire@email.si
21. 12. 2007 01.49
aauum ni mi vsec se vedno pa bom tukaj, ker se ne mislim zaradi vsake slabe stvari umakniti, še manj pa zaradi smeti kot si ti. V življenju so slabe in dobre stvari, če je nekaj slabega ni nujno da rabiš it v Kubo in severno korejo, ki sploh nevem kaj imajo te dve države veze? Če si nepismen kar po možnosti si, si predvideval da sem komunist? Ne hlapec še zdaleč nisem.
aauum@hotmail.com
21. 12. 2007 01.42
mire: Ce ti kaj ni vsec pojdi na Kubo ali pa v Severno korejo, tam bos sigurno srecna!
mire@email.si
21. 12. 2007 00.49
Tolko o neodvisnosti in tolko mrtvih po celem balkanu da je par zafrustrianih politikov dobilo "svojo državo" potem pa jo prodali zahodu. Spet ste v eni vrste jugoslavije, sam brez komunistov, namesto tega pa bojo romi,črnci,židi,tujci nasploh. Kako lepo. Hvala EU ker nimam več meje, če bi tako še dala denar za povišat plače pa se prodamo do konca a je tako?!
nintendo64@email.si
20. 12. 2007 23.29
inexslo: mislim, da so se Avstrijci najbolj bali Angležev sicer pa ta meja, če pade ali ne. Tisti 2 sekundi, za kolikor si se običajno moral ustaviti, ni še nikogar ubilo. Zdaj boš pač za 15 sekund prej v Avstriji.
lunea
20. 12. 2007 23.21
Če vam teži moje pisanje me lahko pokličeste na 040352939. Sem lepa punca ....
lunea
20. 12. 2007 23.19
Slovenija **oooO************ .*(.....)************* **..(************** .**_)************** ******************* ****** Oooo******** *******(.....)******** ********)../********* .*******(_/********* ******************** **oooO************ .*(.....)************* **..(************** .**_)************** ******************* ****** Oooo******** *******(.....)******** ********)../********* .*******(_/********* ******************** Vladna diplomacija je iracionalna, diplofretistična, klavstrofobična, shizofrenična in nefokusirana. Skratka: kot jabolko.
lunea
20. 12. 2007 23.13
Damjana Kristina Bijuklič
lunea
20. 12. 2007 23.09
Js in Kristina Bijuklič smo pa bli tam!!!!
jsmazarot@email.si
20. 12. 2007 22.19
inexslo | 20.12.2007 | 15:03 To je veljalo le za Štajersko! In ne vem, kaj vas Dolfi tako moti? Če si kar koli od slovenca bi rekel: Karantanija bo prišla v naše roke! Na kateri strani sploh si? Sicer pa so nas imeli Avstrijci radi...ša najhujši boj smo tolkli za Krono in Cesarja v vsej Avstrijski zgodovini!
Tonček Balonček
20. 12. 2007 20.21
Slavko, ne vem koliko si star, ampak bilo je pač tako, da če si imel dovolilnico za gibanje v obmejnem pasu, si po tistih predpisih pač lahko hodil tam naokoli. Danes te pa pač aretirajo, če v kakšnem nacionalnem parku krmiš ribice ali kuriš ogenj ali celo spiš! Časi se spreminjajo! Res pa je, da so naši včasih v hribih zelo težili, še na Prevali Pod Prestreljenikom so imeli čez dan po dva stražarja, če si pa plezal npr. v Jerebici in te je videl kak graničar, si moral abzajlati in če je bil graničar kak zarukan Šiptar, te je peljal v Bovec k zastavniku in nisi imel nič od ture. Smo pa doživljali tudi italjanske "pretrage", predvsem v času umora oz. izginotja Alda Mora, so nas ustavili kar sredi Italije in nas preiskali, enkrat sem bil v Ratečah, an Italjanski strani več kot eno uro, samo z nahrbtnikom, šper, ker sem šel pač pod Mangrt! Zdaj je tehnika napredovala, ne geldajo le na emejah in na podlagi telefonskih obvestil, ampak imajo informacijsko mrežo že tako razvito, da se nam še snja ne. Danes v kakšnem Londonu ali New Yorku malo hitreje tečeš in če ne slišiš opozorila, mimogrede fašeš kakšno kroglo, se ni za hecat, seevda el "because of security only!". Ni več mikrofonov in napetih ušes pon parkih, kot smo se smejali KGB-ju in UDBi, ampak se pač priključuijo na kak kabelček ali radiodifuzijo, jih je treba precej manj, vedo pa o vsakem precej več kot nekoč, še kartotek ni trreba, je vse na trdih diskih, tudi video material, ne el "zabeležke" kot nekoč!!! Zato so meje postale anahronizem, čisto tehnološko, saj te lahko nadzirajo povsod!!! že iz vsake MERCATOR PIKA kartice lahko skelpajo, kaj kupuješ in kakšne so tvoje navade, da ne govorim o mobilnih telefonih in ostalem. Meje so pšopstale varnostno nepomembne, z razvojem tehnologije se pa seevda širijo!! Če kdo misli, da smo kaj bolj svobodni zardi teh podiranj mejnih kontrol, se prekleto moti!! O vsakem posamezniku imajo dandanes več podatkov, kot se je kakemu upokojenemu udbašu sploh kdaj sanjalo!!!
cadillac
20. 12. 2007 20.11
Danes je čas za take mastne in zgrešene besede kot "meja bo padla". Jutri je nov dan. Na slovenski strani meje (ja, meje) bodo še naprej veljali slovenski zakoni in bo patruljirala slovenska policija. Ampak ne vem, če vsi mislijo tako. Najprej se bo treba prepričat, da Italija tega šengna ni razumela kot priključitev Slovenije.
inexslo@hotmail.com
20. 12. 2007 19.55
mene skrbi, ko bodo morali za ep v nogometu !!podrobno!! preiskati predvsem jugoslovanske narode,navijače in potem bodo zopet pljuvalil po nas, da smo rasisti, da smo antijugoslovani, avstrijce pa že skrbi, da ne bomo bili sposobni tega narediti, ločijo pa itak ne med slovenci-oberkrainerji in srbi.
reno
20. 12. 2007 19.51
dej dej dej itq nc ne bo drgac razn za tiste, ki zivijo ob mejah. Sm pogledov 24ur in izjave domacinov nove gorice in so prov zadovolnji, da ni vec meje. Ne samo zadovolnji, ampak so zelo veseli.
Slavko ?erv
20. 12. 2007 19.40
Aja pa z vstopom v EU smo glasoval itudi za Šengen ,tako da vlada tu ni nič kriva. Potem smo krivi državljani sami..
Franc Kavka
20. 12. 2007 19.38
Slavko ?erv
20. 12. 2007 19.33
{@doki007 Sej zakaj pa misliš da obstaja šengenska meja ? Droge bodo pa itak vedno povsod..Tudi v najbolj železnih časih se je švercalo vse od orožja do mamil ! Zato pa bo pa sedaj toliko bolj poostren nadzor na jugu.
Slavko ?erv
20. 12. 2007 19.28
Končno da meje ni več ,na tole sem prav ponosen da smo res dokončno postali del združene evrope.Vsi tisti ki pa še mislite da živite v letih 45 ali 60 ih se mi pa res smilite. Se spomnim ko sm ohodili v 80 ih po nakupe v Avstrijo . Vam povem to je bial res železna meja.Vse so premetavali saj so nas Jugoslovane imel iza same lopove na Avstrijski strani.Danes je na srečo vse drugače.Že sedaj ni bilo nobenih težav ,sedaj so pa praktično meje samo še na zemljevidih.Sedaj če greš v hribe greš mirno lahko k sosedom pred desetletji so te zato lahko ustrelili kot zajca. Pa še nekaj mi je všeč .Toda da bo nadzor na južni mej ipoostren :))
goso
20. 12. 2007 19.05
Zdaj smo pa v dobi tajkunizma. Kaj čemo. Je vedno nek izem, kot na primer katekizem, vatikanizem...
doki007@email.si
20. 12. 2007 18.39
haaaaahahaaa,...zdej pa schengen ,...!!!! ----joj zdej bdo šele problemi ,....za švercerje bo zlata jama slovenija ,....za dilerje z drogo bo zlata jama slovenija to od severa ,...!!! ---a to naša vlada ve ? ,.....oziroma minister za to področje ki je čist v euforiji tega prestopa v" schengen" ,...???????? -----
Anže Jager
20. 12. 2007 18.31
21.12.2007 Dan priključitve TRSTA, GORICE in CELOVCA k matični domovini.