Spor med ustavnima sodnikoma Klemnom Jakličem in Matejem Accettom dobiva nove razsežnosti. Potem, ko je Jaklič Accettu očital zavajanje ustavnega sodišča in pristranskost, zaradi katere da bi se moral Acceto izločiti, se čedalje glasneje pojavljajo tudi očitki na račun Jakliča. Ta se je v preteklosti večkrat odkrito pojavil kot podpornik Janeza Janše in s stranko SDS, kot piše Dnevnik, gojil tesne stike, danes pa je sodnik poročevalec v zadevi o oceni ustavnosti proračunov, ki jih je vložila SDS.
Jaklič prosil Janšo, da intervenira pri "naklonjenih" medijih?
Jaklič je imel aprila 2015 govor pred sedežem vrhovnega sodišča, kjer so se tiste dni zbirali podporniki Odbora 2014, ki so ga organizirali simpatizerji stranke SDS zaradi nestrinjanja s sodnim postopkom in obsodbo Janeza Janše, še piše časnik. Jaklič je izrekel nekaj hudih besed na račun države in pravosodja, a naj po govoru ne bi bil zadovoljen z odmevnostjo svojih besed, zato je Janezu Janši napisal elektronsko sporočilo, v katerem ga je prosil, da razširi njegove besede "v naklonjenih medijih". Pritoževal naj bi se, da so njgeov govor mediji ignorirali. "Vendar to, kar je na tej strani napisano, je pomembno in bistveno, da bi se razvedelo. Zato mislim, da bi bilo najbrž precej koristno to vseeno razširiti po medijih, ki so nam pač dostopni," je zapisal.

Jaklič sicer časniku ni potrdil avtentičnosti tega dopisovanja, a glede na okoliščine dopisovanja, vsebino in dejanske kasnejše objave v nekaterih spletnih medijih, po njihovem prepričanju obstaja velika verjetnost, da je komunikacija pristna.
Preko kršenja fiskalnega pravila bi lahko padla vlada
Jaklič, ki sicer politično pristranskost očita Accettu, bi se tudi sam lahko znašel v isti zanki. Sam je sodnik poročevalec v zadevi za ustavnost proračunov, ki sta ga na ustavno sodišče vložili SDS in NSi. Vlada je mnenju strank kršila fiskalno pravilo, s tem pa tudi ustavo, kar bi lahko bil razlog za padec manjšinske vlade. S sodišča so potrdili, da odločanja o izločitvi v tem primeru ni bilo.

SDS je sicer odkrito lobirala ob izvolitvi Jakliča za ustavnega sodnika, leta 2006 pa so ga imenovala v nadzorni svet RTV Slovenija. Jaklič je nase opozoril tudi ob obsodbi Janše leta 2014, ko je na Twitterju zapisal: "Zdaj je JJ dokočno največja osebnost slovenske zgodovine. Kdor se temu smeji, se mu bodo nekoč smejali naši otroci in otroci naših otrok."
Oglasil pa se je zanimivo tudi Vili Kovačič, ki Accettu očita pristranskost v zadevi o referendumu o drugem tiru, ki ga je slednji, ironično, podprl. Kot pravi Kovačič je ne glede na to Accetto poskrbel, da je pomagal "preprečiti referendumsko odločanje sočasno z volitvami", si čimer da so preprečili, da bi dosegel zavrnitveni kvorum.
Kovačič je sicer danes pred ustavnim sodiščem pozval k odstopu treh sodnikov, poleg Accetta še Špelce Mežnar in Rajka Kneza, ki so po njegovem kontaminirani in nezakonito postavljeni, njihova moralna in poklicna avtoriteta pa da je tako okrnjena, da ruši ugled ustavnega sodišča.
KOMENTARJI (415)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.