
Pisec predloga zakona o koncesijah za izvajanje javne službe v zdravstveni in lekarniški dejavnosti in o svobodnih zdravnikih specialistih Rajko Pirnat je na današnji novinarski konferenci na ministrstvu za zdravje v celoti zavrnil očitke, ki jih je zakonskemu predlogu namenil njegov stanovski kolega Aleksij Mužina. Kot pravi, je razprava o zakonskem predlogu odprta, očitki Možine pa se mu zdijo neutemeljeni.
Mužina je pravno mnenje o zakonskem predlogu izdelal po naročilu Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije, analiziral pa je skladnost predloga z ustavo in pravili prava Evropske unije. Pirnat je odgovoril na nekatere od očitkov iz Mužinovega pravnega mnenja. Tako Pirnat na očitek o nedopustnosti podeljevanja koncesij za nedoločen čas odgovarja, da je v zakonu jasno določen čas trajanja koncesije.
Mnenje Mužine, da podelitev koncesije pomeni privatizacijo javne službe, saj se njeno izvajanje prenese na osebo zasebnega prava, dejavnost pa ohrani značilnost javne službe, Pirnat zavrača s tezo, da v tem primeru ni privatizacije sredstev, sredstva pa so edina stvar, ki jo je mogoče privatizirati. "Izvajanja" pa ni mogoče privatizirati, je dejal.
Na kritiko, da zakonski predlog ne ureja pravic delavcev zdravstvenega zavoda, Pirnat odgovarja, da je to le vprašanje nomotehnične narave, da pa je načeloma stvar tudi mogoče vključiti v končno besedilo zakona. Nenazadnje, tako Pirnat, je predlog v javni razpravi prav zato, da se pridobi pripombe k njemu.

Pirnat je zavrnil tudi kritiko Mužine, da predlog zakona ruši koncept lokalne samouprave. Prepričan je, da zakonski predlog ne posega v ustavne pravice občin in v njihove pristojnosti na področju podeljevanja koncesij. Le prizadeva si poenotiti njihovo podeljevanje in dinamiko podeljevanja. Ob tem je spomnil na praktično težavo, da so nekatere občine premajhne, da bi same urejale področje zagotavljanja zdravstvenih storitev svojim občanom. Poudaril je, da namen zakona ni občini vzeti vse.
Zavrnil je tudi Mužinov očitek, da zakonski predlog ne ureja vprašanja nadzora, ampak se pri tem sklicuje na zakona o zdravstveni in lekarniški dejavnosti, kar da je "sistemsko nepravilno, saj področni zakoni urejajo nadzor nad zdravstveno dejavnostjo in ne nadzora nad koncesijskim razmerjem".

Kar se tiče kritike, da bo v primeru sprejema zakona minister lahko predpisal način gospodarjenja občinskega premoženja Pirnat pravi, da je to smiselno zato, ker občina ne sme "služiti" s komercialnim oddajanjem prostorov v zdravstvenih domovih, če bi se ta denar dejansko plačeval iz javne zdravstvene blagajne.
Tudi kritiko o nesprejemljivosti obveznosti pravno vezanega prenosa koncesije oz. dednosti koncesije je Pirnat zavrnil. Dejal je, da je koncesija pogodbeno razmerje in kot tako je lahko predmet prenosa na pravnega naslednika nosilca koncesije.
Tekst še ni dokončan, je znova poudaril Pirnat. V javni razpravi dobivajo različne pripombe k tekstu, nekateri so celo za večjo liberalizacijo, je dodal in izrazil prepričanje, da predlog kot tak ni neskladen z ustavo in pravili prava EU. Minister za zdravje Andrej Bručan pa je ob tem dodal, da taki napadi na predlog zakona ne kažejo namena za javno razpravo. Če pa bodo dobili resne predloge za izboljšanje zakona, jih bodo upoštevali.
Da predlagani zakon skoraj v celoti ne posega v pravice občin, je poudaril tudi Bručan. Ministrstvo po njegovih zagotovilih želi le izenačiti občine med seboj, saj si v sedanji ureditvi niso enake. Poudaril pa je še, da bo pred sprejemom zakona vsekakor potrebno pripraviti še zdravstveno mrežo, na podlagi katere se bo lahko podeljevalo koncesije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.