Trenja v političnih vrstah sta v oddaji 24UR ZVEČER komentirala podkaster in politični analitik Antiša Korljan in urednik Podjetne Slovenije Goran Novkovič.
Se ta zgodba, ki je prerasla v pravo strankarsko kriminalko, zdaj končuje, ali pa je to šele začetek razčiščevanja? Se bojim, da se je šele dobro začelo, je uvodoma poudaril Korljan. "Gledamo teater, v katerem se obkladajo tudi s presenetljivo ostrimi besedami, o tem, kaj se je v resnici dogajalo, pa v resnici ne vemo prav veliko."
Kot je ocenil Novkovič, je glavna napaka Dominike Švarc Pipan ta, da se ne umakne in ne prepusti nekomu drugemu, da preveri, kaj se dogaja.
Premier sicer pravi, da so obtožbe hude in da se je dolžan z njimi podrobneje seznaniti. Korljan je prepričan, da s tem premier igra počasno partijo šaha. "Na počasen način drži v negotovosti koalicijsko partnerico, s tem pa ji seveda jemlje avtoriteto. Na tak način se poskuša vzpostaviti v slovenskem političnem prostoru kot igralec odločitve." Kot je pojasnil, premier s politiko oziroma taktiko počasnih korakov, počasnih odločitev, zavlačuje, s tem pa pri koalicijski partnerici povzroča slabo voljo.
Tudi Novkovič se je strinjal, dodal je še, da imamo opravka z Golobom 2.0. "Če je v prvem mandatu zelo hitro nastopil, zdaj predvsem igro neko vlogo odločevalca v ozadju. Morda tudi malo kopira Janeza Drnovška v preteklosti."
Očitkov na račun stranke SD pa vedno več
Predsednica stranke Tanja Fajon je v pismu članstvu ocenila, da je po zahtevi za odhod ministrice prišlo do pogroma nad stranko SD. "Oni so svoje povedali, nekoč, pred 20 leti, bi to po avtomatizmu pomenilo, da predsednik vlade reagira tako, kot koalicijska partnerica predlaga oziroma pričakuje. V stranki so izstrelili municijo, ki so jo imeli, in zdaj lahko samo čakajo," je pojasnil Korljan.
Novkovič je prepričan, da se tukaj jasno vidi napačna odločitev o prevelikem številu ministrov. "Več ministrov, več težav," je bil jasen. In kot je dodal, je to ugotovil tudi predsednik vlade, ampak na žalost prepozno.
"Vsi skupaj se moramo vprašati, kaj imamo pravzaprav od tega, čemur danes rečemo politika? Ne prav veliko. Politika se ukvarja v absolutno preveliki meri sama s sabo, medtem pa podsistemi stojijo, stavke se dogajajo, nanje pa ni odgovora," je dodal Korljan.
Slovenija v stavkovnem valu
Ljudje neposredno občutimo zdravniško stavko, ki se samo še stopnjuje, zdravniki pa zdaj še umikajo soglasja za nadurno delo, vse, kar ni nujno, pa bo prestavljeno. "Ne podpiram zdravniške stavke, ker mislim, da je šla ta stavka prek roba," je bil jasen Novkovič. "Če pogledate situacijo, se zdi, kot da je pravica do stavke prevladala nad pravico do zdravja. Poslušamo, da je za vse nujne poskrbljeno, hkrati pa poslušamo, da se termini prestavljajo. Kdo jamči, da nekdo, ki mu je zaradi stavke prestavljen termin, zaradi tega ne bo imel resnih zdravstvenih posledic?"
"Bojim se, da gremo nekam, kamor ne želimo. Moramo se vprašati, kaj pravzaprav pričakujemo od politike in kaj od nje dobivamo? Imamo dve alternativi: Janez Janša in blok, ki ga pooseblja on, na obdobje njegovega režima nimamo najboljših spominov, in imamo blok, ki ga v tem trenutku poosebljata Tanja Fajon in Robert Golob, ki pa se zelo uspešno med seboj onemogočata. Skratka dve alternativi in obe sta slabši," je zaključil Korljan.
KOMENTARJI (1221)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.