
O delu in odgovornosti ministra za zdravje Andreja Bručana, zoper katerega so poslanci Liberalne demokracije oktobra vložili interpelacijo, bodo poslanke in poslanci razpravljali v torek. Kolegij državnega zbora je za ta dan sklical izredno sejo, ki se bo, če bo o interpelaciji želelo razpravljati večje število poslancev, nadaljevala še naslednji dan.
Poslanci LDS ministru očitajo divjo in nenačrtno privatizacijo, nepripravo več zakonov, manipuliranje s podatki o čakalnih dobah ter milijardno škoda zaradi previsokih cen zdravil. Kot so zapisali, interpelacijo vlagajo, ker minister izvaja divjo in nenačrtno privatizacijo, s katero povzroča razgradnjo zdravstvenih domov, ker ni pripravil strategije zdravstvenega varstva za obdobje 2005-2012 in nujnih zakonskih predpisov ter zato, ker ne izvaja zakonov na področju zavarovalništva.
Minister zavrača očitke

Minister Bručan očitke zavrača in trdi, da stranka v interpelaciji navaja neresnice in demagoške trditve ter zavrača očitke o divji privatizaciji. "Ne gre za divjo privatizacijo. Sploh ne gre za privatizacijo," je dejal Bručan in dodal, da gre za uvajanje zasebništva v javnem delu zdravstva. Da očitek nima nobene osnove, je mogoče dokazati s pregledom podeljevanja koncesij, ki so se po Bručanovih besedah podeljevale na enak način kot v prejšnjem mandatu.
Interpelacija odsev notranjih težav LDS
V SDS pa ocenjujejo, da želijo v LDS z interpelacijo prikriti sistemske težave v javnem zdravstvu, ki jih v vojem mandatu ni rešil nekdanji minister Dušan Keber, ter notranja nasprotja v največji opozicijski stranki, v kateri so štiri struje (Jankovićeva lista, Drnovškovo Gibanje za pravičnost in razvoj, poslanska skupina LDS in "Kacinova frakcija"). V stranki menijo, da je Bručan sicer "izredno uspešno" odpravil številne pomanjkljivosti v zdravstvu.

Po besedah poslanca Ivana Grilla je namen interpelacije diskreditirati Bručana in številne zdravstvene delavce, navedel pa je tudi podatek iz ene od mednarodnih raziskav, po kateri ima Slovenija med novimi članicami Evropske unije najvišjo raven zdravstvenih storitev.
Divje privatizacije ni, saj Bručan z naklonjenostjo do podeljevanja koncesij povečuje dostopnost zdravstvenih storitev na primarni ravni, je poudaril Grill. Minister je pripomogel k velikim prihrankov v zdravstvu, saj je bilo s pravilnikom o oblikovanju najvišjih dovoljenih cen zdravil in zakonom o zdravilih samo do avgusta letos v primerjavi z istim obdobjem v letu 2004 privarčevanih 566 milijonov tolarjev, je navedel.
SD: Novosti brez predhodnih analiz

V SD so prepričani, da se je Bručan lotil obsežnih sprememb v zdravstvu brez prehodnih analiz učinkov ter posledic dosedanje privatizacije in komercializacije zdravstva, pa tudi brez strategije razvoja zdravstva, je opozorila predsednica strokovnega sveta SD za zdravje Julijana Bizjak Mlakar. Po njenem mnenju minister razdira zdravstvene domove in bolnice brez dokazil, študij in analiz, ki bi potrjevale njegove navedbe, da bosta privatizacija in komercializacija zagotovili večjo dostopnost zdravstvenih storitev, nižje stroške, večjo kakovost in boljšo strokovno učinkovitost.
Minister prav tako ni poskrbel za ustrezen nadzor, pravila, standarde in zakone, s katerimi bi razmejil javno od zasebnega ter preprečil divjo privatizacijo zdravstva. Po mnenju Bizjak Mlakarjeve privatizacijo in komercializacijo zdravstva plačujemo državljani z zniževanjem pravic iz javnih sredstev in z večjimi doplačili.
Že druga interpelacija

To je sicer že druga interpelacija zoper ministra iz vlade Janeza Janše. Prvo je LDS vložila 25. septembra, na obletnico referenduma zakona o RTV Slovenija, in sicer zoper ministra za kulturo Vaska Simonitija, ki pa je svoj položaj ohranil. Državni zbor pa je na predlog predsednika vlade Janeza Janše razrešil ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.