Slovenija

Očitki na račun Bručana

Ljubljana, 07. 12. 2006 12.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

SDS trdi, da želi LDS z interpelacijo prikriti notranja nasprotja v stranki. Slednja odgovarja, da se bori za bolnike.

LDS očita Bručanu divjo privatizacijo
LDS očita Bručanu divjo privatizacijo FOTO: POP TV

O delu in odgovornosti ministra za zdravje Andreja Bručana, zoper katerega so poslanci Liberalne demokracije oktobra vložili interpelacijo, bodo poslanke in poslanci razpravljali v torek. Kolegij državnega zbora je za ta dan sklical izredno sejo, ki se bo, če bo o interpelaciji želelo razpravljati večje število poslancev, nadaljevala še naslednji dan.

Poslanci LDS ministru očitajo divjo in nenačrtno privatizacijo, nepripravo več zakonov, manipuliranje s podatki o čakalnih dobah ter milijardno škoda zaradi previsokih cen zdravil. Kot so zapisali, interpelacijo vlagajo, ker minister izvaja divjo in nenačrtno privatizacijo, s katero povzroča razgradnjo zdravstvenih domov, ker ni pripravil strategije zdravstvenega varstva za obdobje 2005-2012 in nujnih zakonskih predpisov ter zato, ker ne izvaja zakonov na področju zavarovalništva.

Minister zavrača očitke

Interpelacija zoper Bručana
Interpelacija zoper Bručana FOTO: POP TV

Minister Bručan očitke zavrača in trdi, da stranka v interpelaciji navaja neresnice in demagoške trditve ter zavrača očitke o divji privatizaciji. "Ne gre za divjo privatizacijo. Sploh ne gre za privatizacijo," je dejal Bručan in dodal, da gre za uvajanje zasebništva v javnem delu zdravstva. Da očitek nima nobene osnove, je mogoče dokazati s pregledom podeljevanja koncesij, ki so se po Bručanovih besedah podeljevale na enak način kot v prejšnjem mandatu.

Interpelacija odsev notranjih težav LDS

V SDS pa ocenjujejo, da želijo v LDS z interpelacijo prikriti sistemske težave v javnem zdravstvu, ki jih v vojem mandatu ni rešil nekdanji minister Dušan Keber, ter notranja nasprotja v največji opozicijski stranki, v kateri so štiri struje (Jankovićeva lista, Drnovškovo Gibanje za pravičnost in razvoj, poslanska skupina LDS in "Kacinova frakcija"). V stranki menijo, da je Bručan sicer "izredno uspešno" odpravil številne pomanjkljivosti v zdravstvu.

SDS izpostavlja, da ima Slovenija visoko raven zdravstvenih storitev
SDS izpostavlja, da ima Slovenija visoko raven zdravstvenih storitev FOTO: POP TV
V poslanski skupini LDS so zavrnili očitke SDS, da naj bi bila interpelacija zoper ministra za zdravje Andreja Bručana odsev notranjih težav v stranki. Kot je dejala poslanka LDS Cveta Zalokar Oražem, so interpelacijo vložili zaradi bolnikov. "Teh namreč ne zanima politika, ampak kdaj bodo prišli na vrsto za operacijo, preiskavo in podobno," je pojasnila.

Po besedah poslanca Ivana Grilla je namen interpelacije diskreditirati Bručana in številne zdravstvene delavce, navedel pa je tudi podatek iz ene od mednarodnih raziskav, po kateri ima Slovenija med novimi članicami Evropske unije najvišjo raven zdravstvenih storitev.

Divje privatizacije ni, saj Bručan z naklonjenostjo do podeljevanja koncesij povečuje dostopnost zdravstvenih storitev na primarni ravni, je poudaril Grill. Minister je pripomogel k velikim prihrankov v zdravstvu, saj je bilo s pravilnikom o oblikovanju najvišjih dovoljenih cen zdravil in zakonom o zdravilih samo do avgusta letos v primerjavi z istim obdobjem v letu 2004 privarčevanih 566 milijonov tolarjev, je navedel.

SD: Novosti brez predhodnih analiz

Odgovori ministra na poslanska vprašanja so pomanjkljivi in zavajajoči, pravijo v SD
Odgovori ministra na poslanska vprašanja so pomanjkljivi in zavajajoči, pravijo v SD FOTO: POP TV

V SD so prepričani, da se je Bručan lotil obsežnih sprememb v zdravstvu brez prehodnih analiz učinkov ter posledic dosedanje privatizacije in komercializacije zdravstva, pa tudi brez strategije razvoja zdravstva, je opozorila predsednica strokovnega sveta SD za zdravje Julijana Bizjak Mlakar. Po njenem mnenju minister razdira zdravstvene domove in bolnice brez dokazil, študij in analiz, ki bi potrjevale njegove navedbe, da bosta privatizacija in komercializacija zagotovili večjo dostopnost zdravstvenih storitev, nižje stroške, večjo kakovost in boljšo strokovno učinkovitost.

Minister prav tako ni poskrbel za ustrezen nadzor, pravila, standarde in zakone, s katerimi bi razmejil javno od zasebnega ter preprečil divjo privatizacijo zdravstva. Po mnenju Bizjak Mlakarjeve privatizacijo in komercializacijo zdravstva plačujemo državljani z zniževanjem pravic iz javnih sredstev in z večjimi doplačili.

Že druga interpelacija

Pred Bručanom je LDS vložila interpelacijo zoper Simonitija
Pred Bručanom je LDS vložila interpelacijo zoper Simonitija FOTO: POP TV

To je sicer že druga interpelacija zoper ministra iz vlade Janeza Janše. Prvo je LDS vložila 25. septembra, na obletnico referenduma zakona o RTV Slovenija, in sicer zoper ministra za kulturo Vaska Simonitija, ki pa je svoj položaj ohranil. Državni zbor pa je na predlog predsednika vlade Janeza Janše razrešil ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User135689
07. 12. 2006 20.33
ma dej sej boš sam enkrat vidu victorius ko boš sam zbolel al pa nekdo od tvojih bližnjih če boš še tok podperu te naše zdravnike
User175911
07. 12. 2006 20.18
"Moving" zgodbice niso zanimive. Alien in malasutra, očitno nista v stiku z zdravstvom. Jaz sem, in vem, da je stvar na boljšem. Edini, ki imajo kaj proti, so v opoziciji. V zdrtavstvu smo zunaj dnevne politike. Če je minister dober doktor, bo dobro delal. In vsi zdravniki se strinjajo (mo).
User135689
07. 12. 2006 20.13
jaka37 ne morem se strinjat s tabo da se je dvignu nivo zdravstva, sm opazu kakšni so naši zdravniki k mi je eden iz familiye dubu raka, če bi bilo odvisno samo od hitrosti zdravnikov ne verjamem da bi dones še živela!! da ne bom raj govoru o odnosu zdravnikov do nje...
User100376
07. 12. 2006 19.58
Kdor pa podpira interpelacijo zoper ministra, ta nima razčiščeno pri sebi. Minister je končno uredil operacijske mize, skrajšal ali odpravil čakalne dobe, dvignil nivo zdravstva, naslednje leto se končno odpira pediatrična klinika in še in še. Vse to priznava in ga podpira praktično vsa stroka z izjemo nesposobnega Kebra, Bručana pa podpira tudi FIDES, sindikat. Če te podpira tako stroka kot sindikati, ki so kot po pravilu nenaklonjeni tej vladi, potem je ministrovo delo res dobro.
User108736
07. 12. 2006 15.01
Z odstavitvijo se strinjam. Poln kufer nam je ministrov za zdravstvo, ki si delajo reklamo s protikadilskimi in protialkoholnimi zakoni. To bi znal tudi jaz. Brezzvezne restrikcije, ki jih tako in tako nihče ne upošteva in jih nihče ne bo upošteval, ker so preveč restriktivne. Kaj naj ubogi delavec, ki rinta za par jurjev, sedaj neha še pit tisti svoj ubogi pir, naj neha kadit tiste svoje uboge cigarete? Da bo še bolj produktiven, izkoriščan? Da bodo turbokapitalisti lahko zaslužili še več? Dajte, idite nekam s takim zdravstvom. Ko pa je človek res bolan, čaka na kakšno ubogo operacijo po par let.. Seveda, saj je možnost, da prej umre in zdravstvo prišpara. Bejž si Bručan pogledat polne čakalnice kašljajočih revežev, pa potem nakladaj o čakalnih vrstah, ki da jih ni. Idi pogledat kam drugam, kot k privat plačljivim dohtarjem, k tistim za reveže. Ko boš videl ta odnos, ko doktor bolanemu revežu, ki je na pregled čakal pol leta, nakloni 15 minut, ker mu zavarovalnica več ne krije, potem boš videl, kako bedna je zdravstvena oskrba večine državljanov.. In tako naprej. S tem, seveda, da je bil Keber še dvakrat hujši. Džej džej, ali ni, od vseh silnih doktorjev v SLO, vsaj eden sposoben za spodobnega ministra? Ali mora biti minister nekakšen zakompleksan in prestrašen, previden pikzibner? Pa daj najdi kakšnega dr. Viranta tudi v zdravstvu, pa se bo nekaj spremenilo!
User175540
07. 12. 2006 13.40
naj ga skinejo, če ne bo do konca sesul javno zdravstvo. nič boljši ni od drobniča.