Predsednik SD Dejan Židan je v izjavi za medije najprej izrazil sožalje ob smrti uslužbenca ministrstva za kulturo, nato pa pojasnil, da mu je Prešiček predstavil poročilo in odziv na obtožbe, ki so ga doletele v zadnjih dneh, ki ga mora posredovati premierju Marjanu Šarcu.
Kot je dejal, bodo naredili vse, da se razišče dogajanje na ministrstvu za kulturo, s čimer se sicer že ukvarja tudi policija, "da se ugotovijo dejanske razmere" in da bodo te primerno sankcionirane.
Židan je priznal, da je Prešiček naredil napako, in sicer ker je "omogočil, da so bili inštrumenti z ministrstva devetkrat pripeljani na njegov konservatorij". Zaradi te napake "jih mora dobiti po prstih", je poudaril. In če je to napaka, zaradi katere bo moral odstopiti s položaja, bodo takšno premierjevo odločitev v SD spoštovali, je dejal.
"Minister se je zavezal, da bo naredil vse, da bo stanje na ministrstvu takšno, da se bodo ljudje počutili spoštovane," je še dejal prvak SD. Ocenil je, da je minister zelo delaven. "Upam, da je to lastnost, ki je cenjena," je še povedal. Ob tem je navedel tudi podatek, da so v času, ko je bil Prešiček direktor ljubljanskega konservatorija za glasbo in balet, tam imeli samo eno prijavo mobinga, ki pa se je izkazala za neutemeljeno. Kakršnakoli bo že odločitev Šarca glede Prešičkove usode, ta po Židanovih besedah ne bo razlog za morebitne napete odnose v koaliciji.
V kabinetu predsednika vlade so medtem pojasnili, da danes še ne bodo komentirali dogajanja. Premier Šarec, ki je na poti v švicarski Davos na letno srečanje Svetovnega gospodarskega foruma in ga v četrtek tudi ne bo na seji vlade, mora namreč še preučiti Prešičkovo poročilo in odziv na obtožbe.
Prešiček naj bi glasbene inštrumente prevažal kar v službenem vozilu
Sporno je tudi, da naj bi minister Prešiček uslužbenca izkoriščal za prevoz, med drugim zasebnih glasbenih inštrumentov Prešičkove hčerke, in to kar v službenem avtomobilu. Pri Sindikatu kulture in narave Slovenije (Glosa) so premierja Marjana Šarca v pismu pozvali k razjasnitvi okoliščin in ukrepanju v primeru smrti uslužbenca ministrstva za kulturo. Šarec se je z ministrom sestal že v torek ter ga tudi pozval, da se opredeli do navedb iz pisma sindikata Glosa in uslužbencev ministrstva. Sum kaznivega dejanja preiskuje tudi policija.
Prešiček se je sicer že sestal s sindikatom Glosa, napovedal pa je tudi, da bodo organizirali zbor delavcev – neuradno v ponedeljek – na katerem naj bi "vzpostavili dialog", da si povedo, "kaj se je dogajalo in zakaj je prišlo do tega tragičnega dogodka".
KPK omenjene zadeve še ni obravnavala
"Komisija poudarja, da omenjene zadeve ni obravnavala in z njo podrobno ni seznanjena. Tako lahko na to temo zavzame le načelno stališče, ocenjuje pa, da gre pri ravnanju uradnih oseb v zvezi z uporabo službenih vozil ministrstva v vsakem primeru vsaj za vprašanje etike in integritete najvišjih državnih uslužbencev," je za 24ur.com komentirala KPK.
Komisija je, kot so poudarili, že leta 2006 zavzela načelno mnenje, da ravnanje uradnih oseb ministrstva, ki družinskim članom funkcionarjev in drugih oseb v delovnem razmerju pri ministrstvu dovolijo prevoze s službenim avtomobilom v privatne namene, ustreza definiciji korupcije. Seveda pa je pri presojanju ustrezne uporabe službenih vozil treba preveriti tudi konkretne notranje akte organa, ki urejajo posamičen primer uporabe službenega vozila, so še zapisali.
V SMC se zavzemajo za odpravo šikaniranja na delovnem mestu
Za nekatere stranke pa so očitki precej hudi. Prvak DeSUS Karl Erjavec meni, da je zadevo treba raziskati, predsednik vlade pa se bo glede na ugotovitve odločil, kako naprej. Če vse drži, kar je prišlo v javnost, potem za takšnega ministra v vladi ni več prostora, je dodal predsednik DeSUS. Je pa zagotovil, da v času, ko so ministrstvo vodili ministri iz vrst DeSUS, takšnih težav ni bilo.
Tudi v SMC po besedah vodje poslanske skupine Igorja Zorčiča ocenjujejo, da so očitki ministru precej hudi. Zorčič upa, da bo minister Šarcu znal pojasniti, kaj se je dogajalo in kateri od očitkov držijo. Spomnil je, da so na delu tudi organi pregona. "Če bodo odgovori zadovoljivi, bomo razumeli, da minister ostane. Če ne, pa bomo glede na očitke tudi razumeli, da mora oditi," je v izjavi v DZ dejal Zorčič in poudaril, da je del politike SMC glede delovnih razmerij tudi odprava šikaniranja na delovnem mestu.
"Ne bi bili zgled, če bi na tako pomembnem delovnem mestu, kot je kulturno ministrstvo, dovolili šikaniranje in si zaprli oči," je opozoril Zorčič. Presoja glede zlorabe položaja pa je po njegovem mnenju v rokah premierja.
'Mobing in šikaniranje na delovnem mestu sta absolutno nesprejemljiva'
Iz največje stranke so sporočili le, da v SDS vlade Marjana Šarca niso podprli, torej niso glasovali niti za to, da položaj ministra za kulturo prevzame Prešiček.
V Levici po besedah vodje poslanske skupine Mateja T. Vatovca menijo, da se mora zadeva čim prej razjasniti. "Mobing in šikaniranje na delovnem mestu sta absolutno nesprejemljiva. Če gre za takšen primer, je odgovornost predsednika vlade, da ukrepa," je dejal Vatovec in ocenil, da so obtožbe resne. Kar zadeva očitkov glede zlorabe položaja, pa je to po njegovem mnenju nekaj, kar ne pristoji ministru na takšni funkciji. Je pa po njegovih navedbah odgovornost premierja, da pove, kakšno je njegovo stališče in kako bo ukrepal.
Če trditve sindikata in zaposlenih na ministrstvu držijo, je po mnenju poslanke NSi Ive Dimic stanje na ministrstvu zaskrbljujoče. Opozorila je, da gre za odgovornost najvišjih funkcionarjev in poudarila, da je treba znati prevzemati objektivno in subjektivno odgovornost tudi na najvišji ravni.
Poslanka pričakuje, da bo Šarec deloval tako, kot je napovedal v začetku mandata, in sicer, da bo vpeljal etičnost in prevzemanje odgovornosti v primeru nepravilnosti. Glede prevažanja osebnih stvari v službenem vozilu pa je poslanka poudarila, da mora funkcionar vedeti, kakšna so pravila in kje je meja.
Po mnenju predsednika SNS Zmaga Jelinčiča pa prevažanje družinskih članov v službenem avtomobilu ni nič spornega oziroma je tisti, ki meni, da je to zloraba, "navaden socialistični tepec". Tudi očitki glede mobinga se mu zdijo nesmiselni.
Bo Prešiček drugi minister v Šarčevi vladi, ki bo moral odstopiti?
Prešiček pa ni edini minister v Šarčevi vladi, na katerega se je vsul val očitkov. Novembra lani je po pozivu premierja odstopil zdaj že nekdanji minister za razvoj, strateške projekte in kohezijo Marko Bandelli. Ta po besedah Šarca kljub drugačnim navodilom ni pripravil informacije o črpanju sredstev EU, sporna pa naj bi bila tudi njegova neprimerna komunikacija, in sicer elektronsko sporočilo, v katerem je septembra žugal enemu od županskih kandidatov v Komnu.
KOMENTARJI (561)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.