Slovenija

Očitki kar dežujejo

Domžale/Celje, 11. 10. 2007 13.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Govedorejci so izrazili vrsto očitkov nad delovanjem Kmetijsko gozdarske zbornice, Kmečka lista pa je nad izjavami ogorčena.

Zbornica ima v rokah pretok bikovega semena
Zbornica ima v rokah pretok bikovega semena FOTO: M.R.

Predstavniki Govedorejskega poslovnega združenja (GPZ) so tako kot pred dnevi že Sindikat kmetov Slovenije izrazili vrsto očitkov nad delovanjem Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS). "Ocenjujemo, da je delo zbornice zelo negospodarno in slabo organizirano ter da je cokla razvoja slovenskega kmetijstva," je povedal direktor GPZ Teo Zor.

V združenju imajo obenem tudi očitke nad predlagano novelo zakona o kmetijsko gozdarski zbornici, ki so jo pripravili na kmetijskem ministrstvu. "Ni bilo nikakršnega usklajevanja z nevladnimi organizacijami, zakon se je pripravil v neki tajnosti na ministrstvu za kmetijstvo. Ni v redu, da tako pomembni dokumenti, ki imajo dolgoročne posledice na razvoj celotnega kmetijstva, niso usklajeni tudi s predstavniki nevladnih organizacij," je dejal predsednik GPZ Janez Slevec.

"Zbornica ni odigrala tiste vloge, ki naj bi jo v skladu z zakonom. Glede na sredstva, ki so porabljena za delovanje zborničnega urada, kot tudi za delovanje javnih služb znotraj območnih zavodov, na podeželju ne dajo tistih rezultatov, ki jih kmetje pričakujemo. Celotni zbornični prispevek kot tudi sredstva kmetijskega ministrstva so porabljena izključno za delovanje zborničnega urada," je povedal predsednik GPZ.

Zakona se je treba lotiti resno

"Sprememb zakona o zbornici se je treba lotiti bistveno bolj resno, bolj pretehtano, vključiti bi bilo treba tudi slovenske strokovnjake in nevladne organizacije ter pripraviti zakon, ki bo zagotavljal razvoj slovenskega podeželja in omogočal kakovostno pridelavo zdrave hrane," meni Slevec. V GPZ bi si želeli tudi soočenj, javnih razprav o noveli zakona.

V GPZ se sicer, tako Zor, ukvarjajo s problemi gospodarske narave. Razvoj govedoreje v Sloveniji namreč po njegovih besedah močno zaostaja za govedorejo v sosednjih evropskih državah - Avstriji, Italiji in Nemčiji. "Zaradi tega imajo slovenske govedorejske kmetije bistveno slabše gospodarsko izhodišče," je povedal Zor.

Pretok bikovega semena

Ob tem je izpostavil, da zbornica ne dovoli, da bi ustvarili prost pretok bikovega semena, kar je za razvoj govedoreje zelo pomembno. "V Sloveniji imamo popoln monopol nad trgom bikovega semena - stoodstotno ima to v rokah zbornica," je povedal Zor. V GPZ sicer upajo, da bodo do konca leta imeli lasten center za distribucijo semena. "Imamo že generalne pogodbe z rejskimi organizacijami, predvsem v Nemčiji in Avstriji," je dejal Zor.

Nezadovoljstvo nad delom zbornice na področju govedoreje je izrazil tudi predsednik Društva rejcev govedi črno-bele pasme v Sloveniji Marko Dolinar.

'Potreben je svež veter'

Slevec pa se je med drugim dotaknil tudi vprašanja mandatov za funkcije v zbornici. "Po neuradnih informacijah se govori o posameznih pogovorih med predsednikom zbornice Petrom Vriskom in ministrstvom, da naj bi Vrisk popustil pri cenzusu, ministrstvo pa pri tem, da je lahko on ponovno izvoljen za predsednika zbornice," je povedal. Če ti pogovori res obstajajo, so po mnenju Slevca popolnoma neutemeljeni. "V zbornici je predvsem potreben nov, svež veter," je še dejal.

"Vrisk je s svojim vodenjem povzročil razpad organizacije, stroka hitro pada, odnosi so zelo slabi, ljudje si ne upajo javno govoriti," je v zvezi s predsednikom zbornice dodal Zor.

KGZS se je odzvala na očitke

Društvo za razvoj kmetijstva in podeželja Kmečka lista je ogorčeno nad nekaterimi izjavami, ki blatijo njihovo delo in prizadevanja organov Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) ter njenega predsednika Petra Vriska. "Zbornica se je vse od svojega nastanka zavzemala za razvoj slovenskega kmeta in podeželja," je v sporočilu za javnost zapisal predsednik Kmečke liste Franc Pribožič.

Dodajajo, da zbornica povezuje slovenske kmete v prizadevanjih za njihovo boljšo prihodnost. "Uspeli smo zagotoviti slovenskemu kmetu neposredna plačila, ki so primerljiva evropskemu kmetu, intenzivno je steklo posodabljanje kmetij, ohranili smo slovensko živilskopredelovalno industrijo v slovenski lasti, v številnih primerih kmetovem lastništvu," poudarjajo v Kmečki listi.

Varnost kmetov boljša

Kmečka lista trdi, da zbornica povezuje slovenske kmete
Kmečka lista trdi, da zbornica povezuje slovenske kmete FOTO: Kanal A

Poleg tega se po njihovih besedah izboljšuje socialna varnost kmetov. "Kmetijsko gozdarska zbornica je pripomogla zagotoviti ustrezna finančna sredstva kmetu in podeželju v okviru programa razvoja podeželja vse do leta 2013, ki jih bodo kmetje lahko koristili," so zapisali in dodali, da je zbornica z vztrajnim delom postala enakopraven sogovornik in glasnik slovenskega kmetijstva in podeželja v Sloveniji in Bruslju.

Ob tem se v Kmečki listi zavedajo, da je vodenje KGZS pomembna in zahtevna naloga, saj je usklajevanje različnih interesov izjemno zahtevno. "Predsednik KGZS in Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk v času svojega vodenja opravlja pomembno delo, saj mu je uspelo povezati in uskladiti delovanje dveh zelo pomembnih sistemov, zadružnega in zborničnega, poslovnega in strokovnega. Brez dobrih in prizadevnih sodelavcev in jasnega cilja vloga zbornice v prostoru ne bi bila tako pomembna, kot je danes," so še sporočili iz Kmečke liste, katere predstavniki so po njenih lastnih navedbah "najbolj aktivna in številčno najmočneje zastopana skupina v organih KGZS."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.