Po hudem šoku in izjemno stresnem tednu je oče napadenega 13-letnika danes le nekoliko bolj pomirjen. "Zadevo je prevzel izkušen policist, zdaj veliko bolj razumem, kako poteka njihovo delo. Šola dela vse, kar lahko, ponudili so nam tudi strokovno pomoč, socialno delavko. Za stvari, ki so se dogajale, je bilo žal odgovorno staro vodstvo, novo vodstvo praktično ni bilo seznanjeno," razlaga.
Z ravnanjem šole so zadovoljni tudi na ljubljanski občini in šolskem inšpektoratu, zato tam inšpekcijskega postopka, kot pojasnjujejo, ne vodijo. Na vprašanje, kako je z izključitvijo problematičnega učenca, pa odgovarjajo, da dokler je otrok šoloobvezen, ne more biti izključen, šola ga iz vzgojnih razlogov lahko le prešola.
"Da so naši otroci v Sloveniji varni, da se jih ne bojimo poslati v šolo, na trening, kamorkoli. To je bil moj cilj. Da se zaščiti druge otroke. Če je moj šel čez to, če gre moja družina čez to, da vsaj pomagamo, da drugim ne bo tega treba," pravi oče pretepenega.
Institucije, kot so šole, centri za socialno delo, Policija, se morajo na prijave žrtev odzvati takoj, da dajo storilcem jasno sporočilo, da nasilje ni sprejemljivo in da morajo prevzeti odgovornost za svoje ravnanje, pravi strokovnjak za vzgojo izr. prof. dr. Sebastjan Kristovič.
"Vse to nasilje je tudi posledica sistemsko vpeljane permisivne paradigme, kjer so vrtci in šole v veliki meri izgubili strokovno avtonomijo, avtoriteto in integriteto. Po drugi strani pa se bojijo. Obstaja malo nenapisano pravilo, da ne dvigovati prahu, ko do kaj takega pride," pove Kristovič. Nasilje, verjame, lahko preprečimo z urejenimi družinskimi odnosi, ljubečo in dosledno vzgojo, kakovostnim preživljanjem prostega časa brez nenehnega strmenja v zaslone in dobro preventivo. V nekaterih vzgojno-izobraževalnih zavodih imajo mobilne službe, ki pomagajo v vrtcih, šolah, tudi družinah, kjer opazijo težave pri otroku ali mladostniku.
"Ali je to v smislu podpore učiteljem, otroku, mladostniku ali pa podpora staršem," dodaja Tadeja Damjanac, psihologinja v Vzgojno-izobraževalnem zavodu Višnja Gora.
Sistemskih rešitev, kako zagotoviti varno okolje za otroka, ki je žrtev nasilja, ki se mora denimo kljub strahu in sramu vrniti v šolsko klop z nasilnim sošolcem, pa v Sloveniji nimamo.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.