V času, ko zaščitne opreme in tudi razkužil zmanjkuje celo zdravstvenim delavcem, se zdi odlok o obveznem razkuževanju opreme v skupnih prostorih večstanovanjskih stavb prava misija nemogoče. Upravniki poleg tega opozarjajo, da nimajo dovolj ljudi, stanovalci, po drugi strani, pa se držijo za glavo zaradi stroškov, ki jih to prinaša. "Živim v večstanovanjski hiši v Celju. Upravnik nas je obvestil, da je cena razkuževanja dvakrat na dan po odloku države 40 evrov na dan. Razkužila in zaščitno opremo plačamo posebej," piše v enem od sporočil, ki smo jih dobili v uredništvo.
Upravnica v Trbovljah: Nekdo želi služiti v kriznih časih
Se je pa po objavi prispevka na nas obrnila upravnica iz Trbovelj. “Presenečena in šokirana sem. Očitno bodo nekateri res super služili v teh kriznih časih,” opozarja. Pri njih znaša cena razkuževanja večstanovanjskih stavb 10 evrov na mesec na stanovanje in ta dela izvajajo čistilni servisi. Razkužila dobijo od občine in CZ, tako da se ji vsak višji znesek zdi nesprejemljiv. “V kolikor bo pa prišlo do situacije, ko bo potrebno razkužila kupovati, pa se bo cena dvignila, ampak še vedno ne v takšne vrtoglave zneske, kot jih imajo ostali,” opozarja in dodaja: “V teh težkih časih je pomembno stopiti skupaj in imeti čut do soljudi. Treba se je zavedati, da je ogromno ljudi ali ostalo doma na čakanju ali pa celo brez službe in jim z vrtoglavimi zneski za takšne storitve ne delamo usluge, ampak samo še dodatne skrbi.”
Minister za zdravje Tomaž Gantar enim in drugim, torej tako upravnikom kot stanovalcem, odgovarja, da je ukrep dobronameren in naj ga "z nekaj iznajdljivosti" pač poskušajo izvajati.
Najtežje bo v velikih stavbah, kot je denimo 10-nadstropna stolpnica v ljubljanski Šiški. 147 stanovanj, prebivalcev okoli 400. Dolge ograje, veliko vmesnih vrat, dvigala ... Vse, česar se človeška roka lahko dotakne, bo treba razkuževati. Najmanj dvakrat dnevno, najbrž pa večkrat. Odlok, ki se nanaša na približno 16 tisoč stavb, namreč določa, da je pogostost razkuževanja odvisna od števila posameznikov, ki živijo v večstanovanjski stavbi, vendar podrobnosti ne navaja.
Novo, veliko breme lastnikov in najemnikov stanovanj
Direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri GZS Boštjan Udovič je pojasnil, da je razkuževanje v osnovi strošek uporabnikov, torej etažnih lastnikov oziroma najemnikov. Ker gre za ukrep, ki ga je predpisala država, bi morala ta po mnenju zbornice poiskati tudi možnosti za sofinanciranje stroškov iz proračuna. “K izvajanju ukrepa so zavezani etažni lastniki in njihovi pooblaščenci – upravniki. Verjetno bi bilo prav, da bi tudi te stroške prevzela država, saj gre za ukrepe namenjene zagotavljanju javnega zdravja. Vendar pa bo treba za kaj takega nujno sprejeti ustrezne podlage. Upamo, da bo država za to poskrbela v sklopu naslednjega paketa ukrepov. Do takrat pa teh stroškov seveda ne more kriti nihče drug kot uporabniki stanovanj oziroma etažni lastniki. Začasno pa bi lahko položaj olajšali tudi tako, da bi v te namene dopustili koriščenje sredstev rezervnih skladov. A tudi ta tudi ni povsem ustrezna, saj v rezervni sklad vplačujejo etažni lastniki, in ne upravniki," je povedal. Dodal je, da bo časa za pogovore o kritju stroškov sicer še dovolj, zdaj pa je čas, da vsi po svojih močeh prispevajo k izvedbi čim bolj učinkovitih ukrepov.
Razkužil ni. Bo pomagala civilna zaščita?
Upravniki so pričakovali ukrepe na tem področju, toda: "Da bodo tako rigorozni, tako ostri, da bo vse objekte treba dvakrat dnevno čistiti, je pa presenečenje. Predvsem z vidika, ker je tako težavno nabavljati v tem času razkužila, da ne govorim o maski in ostalih zaščitnih sredstvih," je dejal predsednik Združenja upravnikov nepremičnin GZS Rajko Fajmot. "Ta trenutek je stanje takšno, da nimamo dovolj razkužil, da bi to lahko izvajali," je dodal.
"Mi smo bili postavljeni v neko situacijo, ko moramo narediti nekaj z zelo omejenimi resursi, razkužil skoraj ni, zaščitne opreme skoraj v bolnišnicah ni, v domovih za ostarele ni," je na težavo opozoril tudi Gregor Podgoršek iz podjetja Metalka stanovanjske storitve.
V določenih poslovnih enotah so zato poklicali pripadnike civilne zaščite, ki so jim dejali, da jim vsaj dva naslednja tedna razkužil in druge opreme ne bodo mogli dobaviti.
Premier Janez Janša je sicer na včerajšnji novinarski konferenci izrazil prepričanje, da je po večstanovanjskih stavbah gotovo nekaj zalog razkužila, potem pa bo iz svojih zalog posredovala civilna zaščita. Zagotovil je tudi, da bodo vse upravičene stroške, ki jih bodo imele občine in lokalne skupnosti z bojem proti epidemiji, povrnili iz državnega proračuna. "Najbolj pomembno je, da to razkuževanje poteka, da ljudje ne bodo okuženi, da ne bodo potem umirali na prepolnih bolnišničnih posteljah, ker mi nismo našli 100 ali 200 evrov za razkužila," je še povedal.
A vrnimo se k zgoraj omenjenemu sporočilu iz Celja. Če bodo stroške krili iz proračuna, zakaj želi upravnik razkuževanje zaračunati stanovalcem?
Kaj je treba razkuževati?
Upravnik mora poskrbeti, da se najmanj dvakrat dnevno izvede razkuževanje predvsem:
- kljuk na vhodu v večstanovanjsko stavbo,
- ograj v večstanovanjski stavbi,
- stikal za upravljanje in kabine dvigala,
- stikal v skupnih prostorih večstanovanjske stavbe,
- oprijemal,
- druge opreme, kjer je mogoče ob redni uporabi pričakovati več stikov rok s površinami.
Kako razkuževati?
Urad za kemikalije svetuje, da se površine očisti z navadnim detergentom in se jih razkuži s proizvodi za dezinfekcijo, ki imajo (na etiketi ali v navodilih) navedeno protivirusno delovanje. Pri njihovi uporabi je treba dosledno upoštevati navodila, saj v nasprotnem primeru dezinfekcija ne bo učinkovita. "Kot priročno sredstvo za dezinfekcijo lahko uporabljate tudi 0,05 %-0,1 % raztopino natrijevega hipoklorita (varekina). Poleg razkuževanja poskrbite tudi za zračenje prostorov," še dodajajo.
Za občutljive površine lahko namesto belilnega sredstva na osnovi natrijevega hipoklorita uporabimo razkužilo, ki vsebuje 70 % etanol. Belilna sredstva na osnovi natrijevega hipoklorita in razkužila, ki vsebujejo 70 % etanol, so dostopna v prosti prodaji.
Raje peš kot z dvigalom
Odlok o obveznem razkuževanju upravnikom tudi nalaga, da na vidnem mestu pred vstopom v dvigalo namestiti opozorilo: "Uporaba dvigala predstavlja tveganje za prenos okužbe, zato kabino dvigala uporabljajte posamično. Po uporabi stikal za upravljanje dvigala se ne dotikajte oči, nosu ali ust ter si umijte roke." Temu pa lahko dodajo tudi priporočilo: "Uporabi dvigal se izogibajte, če je le mogoče. Prepustite ga starejšim in raje uporabite stopnice. Tipke dvigala pritisnite s predmetom (svinčnik, ključi), s prstom, ovitim v papirnat robec, z rokavico ali na drug način brez nezaščitenega dotikanja s prsti."
KOMENTARJI (219)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.