Komisija za preprečevanje korupcije je na podlagi prejete prijave začela postopek o sumu korupcije pri izdaji kartice zvestobe s podarjanjem jabolk zvestobe v Javnem zavodu Lekarna Ljubljana (LL) za zdravila, izdana na recept. Komisija je v tej zadevi pridobila mnenje Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS). Zavod je LL opozoril, da receptov, ki so kriti iz javnih sredstev, v tem primeru iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, ne morejo in ne smejo vključevati v svoje promocijske akcije. Torej v takih primerih jabolk zvestobe ne morejo podarjati.
Ker je za ta primer primarno pristojna Lekarniška zbornica Slovenije oz. njeno razsodišče, je komisija zahtevala podatke od zbornice. Kot so sporočili iz protikorupcijske komisije, se je zbornica strinjala z mnenjem ZZZS in ocenila, da vodstvo LL s promocijskim nagrajevanjem nakupa zdravil na recept in brez recepta krši etična in strokovna načela.
Tožilec zbornice je zaradi suma kršitve etičnih in strokovnih načel sicer uvedel postopek, vendar je nato obtožnico zoper LL brez obrazložitve umaknil.
Lekarniška zbornica je v dopisu protikorupcijski komisiji pojasnila, da tožilec lahko obtožnico umakne brez obrazložitve, ne more pa sam po vložitvi obtožnice ustaviti postopka, saj je to v pristojnosti razsodišča. Kot dodajajo na protikorupcijski komisiji, razsodišče po umiku obtožnice nima drugih možnosti, kot da postopek ustavi. "Nespremenjeno pa je ostalo dejstvo, da je tožilec obtožnico zoper LL umaknil brez obrazložitve," pravijo pri protikorupcijski komisiji. Senat komisije je to prepoznal kot izrazito korupcijsko tveganje.
Lekarna Ljubljana: Mi nimamo vpliva na postopke zbornice
Na dogajanje v lekarniški zbornici pa so se odzvali tudi v LL. Pravijo, da nimajo nobenega vpliva na postopke, ki jih vodi zbornica, in tako tudi ne morejo komentirati dejstva, da je tožilec zbornice obtožnico umaknil brez obrazložitve. "Vsekakor pa si ne znamo pojasniti, zakaj bi umik obtožnice pomenil 'izrazito korupcijsko tveganje'," so v svojem odzivu zapisali v LL. "Je potemtakem po mnenju protikorupcijske komisije nekorupcijsko in netvegano zgolj nenehno obsojanje vsega, kar počne Lekarna Ljubljana?" sprašujejo v LL.
Komisija zbornici svetovala, da stanje uredi
Protikorupcijska komisija je lekarniški zbornici sicer svetovala, da stanje uredi, saj bi s tem odpravili korupcijska tveganja. Svetuje ji, da v pravilniku določi, da mora tožilec v primeru ustavitve postopka v kateri koli fazi pisno obrazložiti razloge za ustavitev postopka, ne glede na to, na kakšni podlagi je bil postopek začet. V pravilniku naj tudi določi, da ima v primeru, ko se je postopek pred razsodiščem zbornice začel na podlagi predloga upravičenega predlagatelja, tožilec pa je postopek ustavil, upravičeni predlagatelj pravico zahtevati, da se postopek nadaljuje, in pri tem prevzeti naloge in vlogo tožilca. Komisija zbornici priporoča tudi, da sprejme še druge spremembe pravilnika zaradi zagotovitve čim večje transparentnosti postopka pred razsodiščem zbornice in odločanja v tem postopku.
Lekarniška zbornica je pred dnevi protikorupcijski komisiji že odgovorila in sporočila, da bo priporočilo senata komisije proučila in obravnavala.
Pri protikorupcijski komisiji sicer opozarjajo, da je treba ustrezne spremembe v postopkih pred razsodiščem zbornice izvesti čim prej. Prav v povezavi z zavodom Lekarna Ljubljana je namreč v zadnjih letih zaznati poteze, ki predstavljajo tveganja za kršitve pri opravljanju lekarniške dejavnosti in lekarniške deontologije ter za kršitve časti in ugleda lekarniškega stanu, pravijo pri komisiji. "Zato je pri morebitnih novih postopkih pred razsodiščem lekarniške zbornice potrebno preprečiti ponovitve dogodkov pri tožilcu, kot se je zgodilo v zgoraj opisanem primeru. Komisija pravnih možnosti za drugačno ukrepanje v tem primeru žal nima," so še dodali pri protikorupcijski komisiji.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.