Ameriška obtožnica Mihaelu, Alenki in Matevžu Karner v treh točkah očita pranje denarja, nedovoljeno preprodajo in proizvodnjo anabolnih steroidov. Po mnenju ameriških preiskovalcev naj bi Karnerjevi med majem 2000 in aprilom 2008 zaslužili vsaj 50 milijonov dolarjev oz. 40 milijonov evrov, ki naj bi jih zdaj morali vrniti.
Karner je po mnenju ameriških oblasti vodil in še vedno vodi organizacijo, ki preprodaja anabolne steroide, v uglednem časopisu Wall Street Journal pa dodajajo, da je prodaja potekala preko več sto spletnih strani in njegove malezijske krovne organizacije Asia Pharma.
Kemikalije so kupovali v Južni Aziji, anabolne steroide prepakirali nekje v vzhodni Evropi, jih pošiljali v Anglijo, Italijo, Grčijo, na Kitajsko in jih od tam naprej glede na naročila razpečevali do končnih kupcev. Transakcije so potekale preko številnih slamnatih podjetij, ustanovljenih v Gibraltarju, Panami, Liechtensteinu, Hongkongu in na Sejšelih. S to metodo naj bi Karner uspešno skrival izvor anabolikov in hkrati tudi prihodke.
Karner: To je absurdno
Kot smo že poročali, so ZDA Karnerja zaradi preprodaje steroidov uvrstile na seznam najnevarnejših preprodajalcev drog. "Uvrstitev podjetnika, ki se ukvarja z zdravili, med morilske narkokartele, se mi zdi absurdna," je v pisnem sporočilu nacionalni televiziji zapisal Karner. Substance, ki jih je prodajal, po njegovih besedah niso sporne, saj so na voljo brez recepta v večini držav. V Sloveniji so sicer anabolne steroide prepovedali leta 2008 in jih uvrstili med narkotike.
Karner je prepričan, da gre za ameriški pritisk na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu, kamor se je pritožil, da bi se izognil izročitvi ZDA, kjer mu grozi do 40 let zapora. Kot pravi, gre za ameriško laž, s katero želijo omejiti njegovo poslovanje, saj da so njegovi generiki vsaj za polovico cenejši kot v ZDA.
Zakonca Karner sta se po plačilu varščine v višini 1,25 milijona evrov v Avstriji vrnila v Slovenijo, ki pa svojih državljanov ZDA ne izroča. Če bi bil Karner obsojen v ZDA, mu za pranje denarja grozi 20 let zapora, tri leta pogojno in denarna kazen v višini 384 tisoč evrov. Za razpečevanje nedovoljenih snovi pa še 10 let zapora, tri leta pogojno in prav toliko denarne kazni.
Sicer pa Karnerja preiskuje tudi slovensko specializirano tožilstvo, ki pa zaradi predkazenskega postopka o podrobnostih ne govori.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.