"Če bom izvoljena, bom predsednica vseh, s svojimi načeli, ki se jim ne odpovedujem." Tako pravi Marta Kos, ki poudarja, da namerava, če bo izvoljena, svoje članstvo v stranki Gibanje Svoboda zamrzniti. In odstopiti kot podpredsednica stranke Gibanje Svoboda.
In če bi bili predsednik vlade, predsednica državnega zbora in morda še predsednica države vsi člani iste stranke?
"Ne samo, da se mi zdi, da je to politično neprimerno in nespodobno, ampak se mi zdi, da je to tudi sistemsko problematično," je situacijo 27. junija komentiral Milan Kučan.
Gre za legitimen pomislek prvega predsednika, meni Kosova, a oglasila se je, ker: "Iz njegovih (Kučanovih) besed zdaj diskreditirajo mene in govorijo o tem, kot pravi protikandidatka Nataša Pirc Musar, da bi to pomenilo "orbanizacijo". Druga protikandidatka, dr. Krajnikova, pa govori o ogrožanju ustavnosti. In to je nesprejemljivo".
Nataša Pirc Musar se je danes odzvala pisno: "Mene v kandidaturi za predsednico države vodi misel, da je razlika med politikom in državnikom v tem, da politik misli na naslednje volitve, državnik pa na naslednje generacije. Ostajam trdno odločena, da ohranim državniško poslanstvo in tovrstnim provokacijam in skušnjavam sama ne v tej kampanji niti kasneje ne podležem".
V javnomnenjski poizvedbi, ki jo je Inštitut Mediana izvedel za časnik Delo in Radiotelevizijo Slovenija, je največ podpore prejela Pirc Musarjeva, sledi ji SDS-ov poslanec Anže Logar, ki bo tako kot Musarjeva kandidaturo vložil s podpisi podpore volivcev. "Sem član SDS, vesel sem podpore, ki jo imam s strani SDS-a, kandidiral bom le, če bom dobil dovolj podpisov volivk in volivcev," je o kandidaturi povedal Logar.
Bi se lahko zato tudi Marta Kos odločila za zbiranje podpisov? "Nisem hinavski človek in to bi bilo hipokritično: zanikati Gibanje Svoboda, se pretvarjati za neodvisno kandidatko, zbirati glasove volivcev in potem iskati podporo Gibanja Svoboda. Bi se vam to zdelo v redu? Menite, da volivci tega res ne bi dojeli kot prevaro?"
Ob tem dodaja še primer predsednika države Janeza Drnovška, ki je položaj predsednika države zasedel po tem, ko je zapustil krmilo svoje vlade in takratne koalicijske stranke LDS.
KOMENTARJI (313)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.