Predlog zakona novega davka na nepremičnine je še v pripravi, javnost pa je že na nogah. Kako bodo zakon izvajali, ni jasno. Omenjeni davek naj bi nadomestil trenutno plačevanje nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča.
Po še neuradnih podatkih naj bi vlada želela obdavčiti tista stanovanja, v katerih lastnik ne živi, jih pa oddaja v najem oziroma mu služi kot finančna naložba. Minister za razvoj Mitja Gaspari je že dejal, da zakon pred letom 2011 ne bo zaživel, saj za to ni tehničnih možnosti. Finančno ministrstvo pa je pojasnilo, da se bo to zgodilo šele takrat, jer naj bi bilo obveščanje lastnikov in dokončna uskladitev pripisanih vrednosti, za katero bo skupno potrebnih 2,5 milijona evrov, končano sredi leta 2010.
Debato o višini novega davka pa bodo lahko začeli na podlagi ocen vrednosti nepremičnin, prav tako tudi o primernosti posameznih oprostitev, nadaljuje ministrstvo. Predlog zakona za širšo razpravo pa bi lahko oblikovali do začetka leta 2010.
Se še spomnite popisa nepremičnin?
Do popisa nepremičnin je sicer že prišlo, izdelali pa so tudi evidenco nepremičnin. Zamisel o novem davku torej ni nekaj novega, saj ga je želela uvesti že prejšnja vlada.
Z ministrstva za finance so nam sporočili, da "je najprej treba jasno določiti in identificirati predmete obdavčitve, kar je mogoče narediti šele na podlagi registra nepremičnin, ki je bil na Geodetski upravi RS vzpostavljen na podlagi popisa sredi letošnjega leta". "Nato je potrebno na podlagi prvih ocen tržnih vrednosti nepremičnin, ki jih Geodetska uprava RS ocenjuje na podlagi registra nepremičnin in bodo vsem nepremičninam poskusno določene do konca letošnjega leta, oceniti primerne davčne stopnje. Pri tem se bo upoštevalo sedanjo raven obdavčitve in glavne vrste morebitnih oprostitev. Izhodišče je namreč, da se z novim davkom občinam zagotovi najmanj enak, če ne izdatnejši davčni vir iz tega naslova, ter obenem ne spremeni bistveno ravni obdavčitve glede na sedanje zneske nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč in davka od premoženja, ki se plačujeta na posamezno nepremičnino," so dodali.
'Imam pripombo'
Obvestila o tem, koliko so naše nepremičnine vredne, nam mora geodetska uprava poslati do konca februarja. Na ocenjeno vrednost se bomo lahko pritožili. Dušan Mitrović z geodetskega urada pa je za 24ur.com povedal, da naprošajo vse lastnike, ki bodo prejeli obvestilo o oceni vrednosti njihove lastnine, naj pripombe pošljejo po elektronski poti. "Na obvestilu bo tudi PIN koda, s katero bo lastnik šel v aplikacijo in pogledal podatke o svoji nepremičnini. Če nekdo ne želi urediti zadev preko spleta ali pa nima te možnosti, bo seveda še vedno lahko stopil do geodetskih izpostav in upravnih enot, kjer bodo centri pomoči,“ je dejal in dodal, da gre za enak sistem, saj bodo lastniki morali s seboj prinesti PIN kodo, nato pa bodo ustno podali pripombe na obvestilo, ki so ga prejeli. Mitrović pravi, da je lahko pričakovati veliko gneče, tako da poziva lastnike na uporabo spleta. Analogno poslovanje je dolgotrajno in drago, poudarja Mitrović.
Spletna aplikacija bo imela različne sklope vprašanj, nam je razložil Mitrović. Začelo se bo pri lastništvu: ali ste lastnik ali ne, kaj storiti, če niste lastnik ipd. Nadaljevalo se bo s podatki o nepremičnini. Pri teh podatkih bo aplikacija dovoljevala spremembo le tistih podatkov, ki niso katastrsko evidentirani. Tretja vrsta pripomb pa so pripombe na ocenjeno vrednost.
Zakaj novi davek?
"Osnovna želja je bila z novim zakonom urediti enoten, sodoben sistem obdavčitve nepremičnin, ki bi nadomestil davek od (nepremičnega) premoženja, ki se danes odmerja od stanovanjskih in poslovnih nepremičnin v lasti fizičnih oseb na podlagi Zakona o davkih občanov, ter nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč, ki se odmerja od stavb in nezazidanih stavbnih zemljišč v uporabi fizičnih in pravnih oseb na podlagi predpisov o graditvi objektov (Zakon o stavbnih zemljiščih, Zakon o graditvi objektov). Danes se torej od posedovanja nepremičnin plačujeta dve dajatvi, ki imata naravo davka na nepremičnine. Nov davek pa bo dajatvi združil v poenoteno in posodobljeno davčno obliko, kot jo pozna večina držav. Praviloma predstavlja davek na nepremičnine prihodek lokalnih skupnosti (občin). Tako je tudi v Sloveniji, kjer predstavljata ti dve dajatvi nekaj več kot 10 odstotkov vseh davčnih prihodkov občin, ki so v letu 2007 znašali 145,6 milijona evrov,“ so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu za finance.
'Obstoječi sistem ni pošten'
Mitrović je za 24ur.com poudaril, da obstoječi sistem ni pošten do vseh. Že leta 1994 je OECD (Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj) opozoril, da pri nas vlada kaos. Problem obstoječega plačila nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča je ta, da so plačevali le tisti lastniki, ki so v občinskih evidencah, poudarja Mitrović in dodaja, da nekatere občine sploh nimajo evidenc. Stvari se morajo razčistiti, meni. Prebivalci v različnih občinah niso enako obravnavani, sistem je popolnoma heterogen, je še dodal.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.