Tudi po zadnjih dveh interpelacijah je popolnoma jasno, "da nekateri ministri niti v svojih vrstah ne uživajo neke prave podpore, po drugi strani pa se je izkazalo, da ima vlada še vedno stabilno podporo v parlamentu". Tako razplet zadnjih dveh interpelacij komentira predsednik državnega zbora Igor Zorčič. Javnost pa je v Delovi anketi odločno pokazala, da politiki vse manj prevzemajo odgovornost za svoje delo. Tako namreč meni kar 75 odstotkov vprašanih.
V času, ko se javno mnenje in politika polarizirata na levo in na desno s tako rekoč neobstoječo zmožnostjo sodelovanja, pa iščejo v sredini prostor novi politični projekti: Povežimo Slovenijo z že znanimi političnimi imeni, kot so Zdravko Počivalšek, Alojz Kovšca in Franc Kangler, pa Andrej Čuš in Marjan Podobnik. Ta po raziskavi agencije Parsifal kotira na lestvici politične izvoljivosti, ki vodi v parlamentarne klopi.
Že maja je svojo stranko ustanovil nekdanji okoljski minister Jure Leben, ki bo nagovarjal z zeleno politiko, povezujejo pa se tudi župani z Vladimirjem Prebiličem na čelu. Z Našo deželo bo volivce prepričevala nekdanja kmetijska ministrica Aleksandra Pivec, ustanovitev svoje stranke pa je napovedal tudi predsednik parlamenta Igor Zorčič.
Nenazadnje pa se pojavlja tudi vprašanje, kje bo politično pot nadaljeval Robert Golob. "Ne bom ustanovil lastne stranke, to tako kategorično povem, da ne bi mogel bolj," trdi Golob. Vendar pa je pripravljen podpreti projekt, ki mu bo blizu.
Svoje politično preživetje medtem išče stranka DeSUS, ki jo politične ankete komajda še zaznavajo. Volitve bodo sicer, kot je napovedal predsednik Borut Pahor, aprila prihodnje leto.
Že v ponedeljek pa smo lahko v parlamentu videli, kaj pomeni, če minister izgubi podporo koalicijske NSi – zgolj s kratko, petminutno razpravo, brez glasovanja in rušenja ministra. "Ne vem, zakaj je to presenečenje. Te stvari smo napovedali. Vsaj sam sem jih," je dejal prvi mož Nove Slovenije, Matej Tonin. Za naslednji dve interpelaciji, zoper notranjega ministra Aleša Hojsa in okoljskega Andreja Vizjaka, pa v NSi napovedujejo, da bodo po premisleku in premlevanju sprejeli odločitev, kako glasovati.
'Cilj vlade sta le njen obstanek na oblasti in kadrovanje'
"Volitve bodo, kot kaže, redne. V LMŠ sicer še vedno mislimo, da je vsak dan, ko je na vrhu ta vlada, zamujena priložnost," pravi Jerca Korče iz vrst LMŠ, ki dodaja, da sta cilj vlade le njen obstanek na oblasti in kadrovanje v energetiki, namesto da bi se ukvarjala s trenutno epidemiološko situacijo v državi.
Da bo vlada zdržala do konca mandata, je prepričan tudi SMC-jev Gregor Perič. Do volitev bi si sicer želel, da bi opozicija "premogla vsaj nekaj konstruktivnosti in da ne bi spotikala vsaj tistih projektov, ki so že v teku". O interpelacijah pa pravi, da jih vlagajo na vsaka dva meseca in da je to vse, kar znajo: "To je vse, kar poleg konstruktivnih nezaupnic in vseh ostalih razdiralnih stvari znate in ponujate."
Korčetova: Ko že mislimo, da smo dosegli dno, gre koalicija še nižje
Da so v SMC s tem, kar je minister Vizjak naredil v času tega mandata, zadovoljni, še dodaja Perič. Od ministra pa bi si želel dodatna pojasnila o dogajanju pred časom trenutne vlade.
Pravosodni minister Marjan Dikaučič je medtem – tako kot že pred njim šolska ministrica Simona Kustec – prestal ponedeljkovo interpelacijo. "Obstanek ministra je predvsem in v prvi vrsti poraz za našo državo," je jasna Korčetova. Da v tej vladi nihče več ne odgovarja za nič, "ko že mislimo, da smo dosegli dno, pa gre koalicija še nižje", je kritična.

"Govorimo o tem, da imamo ministra za pravosodje, ki je v izvršni veji oblasti in je v sodni preiskavi pred sodiščem zaradi suma utaje davkov. Ne najdem več besed. Kam peljemo to politiko in kaj sploh še je standard za odstop?" se sprašuje sogovornica. Včasih so bili standardi povsem drugačni, še dodaja.
Perič ji medtem odgovarja, da se je v njihovi vladi pokazalo, da so znali v LMŠ rušiti predvsem svoje ministre. "Ena interpelacija na dva meseca v tej vladi ni nobeno presenečenje. Nobena od njih ni bila uspešna, vse argumentacije, ki jih poslušamo, pa so bile pojasnjene," dodaja. Da niso bili uspešni pri nobeni interpelaciji do zdaj, prav tako pa jim tudi ni uspelo preprečiti sprejetja proračuna in izvolitve novega ustavnega sodnika, našteva.
"Vse, kar nam ponujate, je neka destrukcija, nesodelovanje, razbijaštvo in spotikanje. Ne ponujate pa nobenih kreativnih rešitev ali konstruktivnih predlogov," še dodaja Perič, ki meni, da ta trda blokovska delitev na levo in desno sredino ne bo prinesla nobenih rezultatov. "To, kar ponujate v koaliciji KUL – neko izključevanje, neko nezmožnost sodelovanja in težave, ki jih imate v svojih vrstah – to ni tisto, kar Slovenija v tem trenutku potrebuje. Potrebujemo namreč zelo konkretne rešitve."
Spoštovanje osnov pravne države
Korčetova medtem odločno, da gre za to, da je treba spoštovati osnovne standarde pravne države: "Spoštovanje ustave in tega, da morajo biti postavljeni neki kriteriji. In politična odgovornost, predvsem do države ter do prebivalk in prebivalcev."
Ob tem izpostavlja, da zaupanje v politiko in vlado močno pada. Ob tem dodaja, da je neenotnost idej v politiki dobra – "da soočamo ideje, da nismo enotni, da vsebinsko soočamo, kako pripraviti boljše zakonodajne predloge". "Če pa od LMŠ pričakujete enotnost oz. podporo pri ravnanju, kot je na primer nespoštovanje ustave, da podpirate ministra za pravosodje, ki je v sodni preiskavi pred sodiščem … Kam smo zašli in kam gremo?" se sprašuje.
Poudarja, da morajo postavljati meje politične odgovornosti. S tem namreč dajejo ljudem zgled, da tudi oni spoštujejo ukrepe. Po njenem mnenju je vlada na tem mestu pri epidemiji popolnoma zavozila.
Medtem pa ji Perič očita, da je LMŠ ob začetku epidemije odstopila in da tako ni prevzela odgovornosti. Očita ji tudi zavračanje dialoga v politiki. A Korčetova: "Dialog je seveda osnova politike. Z njim pridemo do boljših vsebinskih rešitev. Ne poznam države na svetu, ki bi se v času epidemije ukvarjala s tem, kako zrušiti Slovensko tiskovno agencijo, namesto da bi se ukvarjala z virusom. Da bi bili dialoški v primeru Dikaučiča – tukaj enostavno ne gre iskati dialoga. To ni politika, to je vse kaj drugega."
Ko pridejo do vsebinskih zadev, pa vlada ne upošteva nobenega od njihovih predlogov, še pravi Korčetova. "Če bi ga, si pa upam trditi, da bi bila situacija danes zelo drugačna." Vladi očita, da se je umaknila od epidemije in da ji gre le še za volitve.
"Verjamem, da se v politiki marsikdaj o marsičem ne strinjamo, vendar pa to še ne pomeni, da se za isto mizo ne bi usedli le zato, ker nam nekdo ni všeč, ker je nekdo v preteklosti naredil nekaj, kar nam ne ustreza," pa še pravi Perič.
KOMENTARJI (412)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.