Danes smo poročali, da na povečano število primerov z ošpicami opozarjajo v zdravstvenem domu v Škofji Loki. Pri preprečevanju epidemije ošpic je ključna ustrezna precepljenost populacije. Prav zato, ker se posamezni primeri ošpic še vedno pojavljajo, zaradi česar obstaja možnost, da bi posledično lahko izbruhnila tudi epidemija ošpic, je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) večkrat pozval ljudi, naj poskrbijo za ustrezno cepljenje, s katerim lahko preprečujemo širjenje bolezni.
Tisti, ki dvomijo v svojo precepljenost oziroma nimajo podatka o cepljenju, lahko s preprostim samoplačniškim testom preverijo, koliko imajo v telesu protiteles. Rezultati testiranja so običajno znani v razponu od nekaj dni do dveh tednov, nas pa je zanimalo, kaj v primeru, ko je količina protiteles na testiranju nižja od priporočene. Je to čas za preplah, morda tretji odmerek cepljenja?
Kdaj in kako poteka cepljenje?
Najprej poglejmo, kako poteka cepljenje proti ošpicam. Za ustrezno zaščito sta potrebna dva odmerka cepiva. V Sloveniji uporabljamo kombinirano cepivo proti ošpicam, mumpsu in rdečkam (OMR), ki vsebuje živ oslabljen sev virusa ošpic, mumpsa in rdečk. Pripravljeno je na celični kulturi piščančjih zarodkov. Cepivo ne vsebuje tiomersala ali drugih konzervansov, navajajo na NIJZ.
Cepljenje poteka z 0,5 ml raztopljenega cepiva, ki se injicira podkožno v zgornji del nadlahti. Prvi odmerek cepiva prejmejo otroci od dopolnjenih 12 mesecev starosti do dopolnjenih 18 mesecev starosti, ponovno so cepljeni ob vstopu v osnovno šolo. Otroke in odrasle, ki še niso bili cepljeni proti ošpicam, pa cepijo z dvema odmerkoma cepiva v presledku enega meseca.
95 do 98 odstotkov otrok, ki so bili cepljeni z enim odmerkom cepiva OMR, razvije protitelesa. Pri okrog 2-5 odstotkih po cepljenju ne pride do serokonverzije – protitelesa se ne razvijejo. Večina oseb, pri katerih ne pride do serokonverzije po prvem odmerku, razvije protitelesa po drugem odmerku.
Rojeni pred letom 1960 niso bili cepljeni
V Sloveniji je bilo cepljenje proti ošpicam v letu 1968 priporočeno za otroke od dopolnjenih 8 mesecev do 8 let starosti (torej priporočeno za rojene od leta 1960 dalje, ki še niso preboleli ošpic). V letu 1969 je cepljenje postalo obvezno za otroke od 8 mesecev do dveh let starosti, ki še niso bili cepljeni in otroke pred sprejemom v vrtec, šolo, če še niso preboleli ošpic. V letu 1974 je bila v programu cepljenja prvič navedena obvezna revakcinacija proti ošpicam za otroke v 4. ali 5. letu starosti, ki so že bili enkrat cepljeni. Tako so osebe rojene med leti 1960 in 1968 lahko prejele en odmerek cepiva, rojeni leta 1969 in kasneje pa praviloma dva odmerka cepiva proti ošpicam. Cepljenje z drugim odmerkom (revakcinacija) za otroke v prvem razredu (za 7 let stare otroke, rojene leta 1971) je bilo v programu ponovno navedeno leta 1978.
Od leta 1990 dalje otroke cepijo z dvema odmerkoma kombiniranega cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam. Prvi odmerek cepiva prejmejo otroci v starosti 12 do 18 mesecev, ponovno so cepljeni ob vstopu v osnovno šolo.
Količino protiteles lahko preverite s samoplačniškim testom
Tisti, ki želijo preveriti, ali so bili ustrezno cepljeni v mladosti in so s tem zaščiteni pred boleznijo, lahko to naredijo s pomočjo preprostega odvzema krvi. Testiranje je samoplačniško, s testiranjem pa izmerijo količino protiteles. Po nekaj dneh boste rezultat testiranja dobili na dom.
Kaj storiti v primeru, če boste imeli protiteles manj kot je to priporočeno? Namreč, tudi to se dogaja, pa čeprav ste bili cepljeni po programu. Na NIJZ so na naša vprašanja, ali je lahko nižja vrednost izmerjenih protiteles razlog za preplah, odgovorili: "Če ste prejeli dva odmerka cepiva proti ošpicam kadarkoli v preteklosti, ste najverjetneje zaščiteni pred okužbo z virusom ošpic, še bolj gotovo pa pred težjo obliko ošpic oziroma zapleti ošpic, to je pred pljučnico, ki jo povzroča virus ošpic ali vnetjem možganovine in možganskih ovojnic, ki ga povzroča virus ošpic."
Na NIJZ navajajo, da trenutno nobena država ne priporoča tako imenovanega tretjega odmerka ošpic osebam, ki so prejele dva odmerka cepiva.
Postopno upadanje protiteles in neodzivnost imunskega sistema
Najbolj verjetni razlog, da kljub prejetima dvema odmerkoma nimate dovolj protiteles proti ošpicam, je, da ste bili cepljeni že dolgo nazaj. Po vsakem cepljenju namreč postopno upadajo protitelesa in v neki točki postanejo nezaznavna z metodami, ki jih uporabljajo, navajajo na NIJZ.
Priznavajo pa tudi možnost, da oseba kljub korektno izvedenem cepljenju oziroma cepivu ne bo razvila imunosti in je ne bi razvila, tudi če bi jo že večkrat cepili. To so ljudje, ki imajo neodziven imunski sistem. Prav zato, ker v populaciji obstajajo takšni, je pomembno, da so okoli njega vsi cepljeni, saj se na ta način zagotavlja skupinska imunost, kar pomeni, da dobro precepljena populacija ščiti tiste, ki jih zaradi kontraindikacij ne moremo cepiti oziroma tiste, ki imajo neodziven imunski sistem, dodajajo na NIJZ, kjer prav tako priznavajo, da je z interpretacijo testov precej težav, "saj so pogosto narejeni v komercialnih laboratorijih, kjer je pomemben strošek in ne kvaliteta testa".
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.