"Vstopamo v božično praznovanje, ki je namenjeno življenju in družini. Naša narodna bit je odvisna od odprtosti tema dvema vrednotama," je v božičnem nagovoru poudaril ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran. Pri tem je spomnil na veliko krizo upadanja rojstev med slovenskim prebivalstvom, veliko stopnjo samomorov, bega iz življenja, razpada družin ter moralne in duhovne krize.
Betlehem - po slovensko hiša kruha, kjer se je rodil Jezus, je po besedah metropolita nakazal tudi Jezusovo poslanstvo: postal bo kruh za življenje sveta. "Emanuel - Bog z nami, je postal naša hrana, ki se kot kruh daje za nas. In kdor bo užival ta kruh, bo imel življenje v sebi, imel ga bo v izobilju, zato ga bo lahko dajal tudi drugim, tudi večjemu številu otrok, kar je pogoj za naše narodno preživetje," je poudaril ljubljanski nadškof.
Narod obsojen na propad
Če v prihodnjih letih ne bomo izboljšali rasti prebivalstva, potem smo obsojeni na narodov propad. Naša generacija nosi izredno odgovornost pred Bogom in zgodovino naroda, opozarja Uran.
Po njegovih besedah je za povečanje rasti prebivalstva več razlogov. Najprej je to zvestoba do naših prednikov, ki so se odločali za življenje in smo zaradi tega kot narod preživeli. Otroci iz večjih družin so navajeni na skromnost in tako bolje pripravljeni na življenje. Na stara leta imajo tudi zagotovilo, da bodo imeli vsaj malo topline svojih otrok in vnukov. "Predvsem pa je razlog v Bogu. Če nam on daje življenje, potem smo ga dolžni posredovati naprej," je poudaril metropolit Uran.
Božič naj prinese veliko upanja
Ljubljanski metropolit je ljudem v letošnji božični poslanici zaželel, naj jim božični prazniki prinesejo veliko upanja, da Božja luč premaga še tako gosto temo in njegova ljubezen zmaguje tudi nad največjim zlom. "Prižgimo betlehemsko luč na naših oknih, naj gori vse tri svete večere in nas spodbuja, da sprejmemo Božjo luč in jo prinašajmo v temo našega časa. S to lučjo vstopimo v leto 2006 in pogumno nosimo tudi preizkušnje, ki nam jih bo prineslo življenje," je še pozval.
Posebno voščilo je ljubljanski nadškof namenil vsem, ki so "priklenjeni na bolniško posteljo, svojo sobo ali jetniško celico".