Ljubljansko okrajno sodišče je nekdanjega komandirja Policijske uprave Vič Franca Marolta zaradi nezakonitega brskanja po mobilnem telefonu policistke v zvezi z afero Baričevič obsodilo na štiri mesece pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo dveh let.
Maroltu so sodili, ker naj bi neupravičeno preiskal mobilni telefon policistke, ko je lani poizvedoval, kdo je posnel golo truplo Saše Baričeviča, pri čemer se je posnetek znašel v javnosti. Marolt, ki je vseskozi zatrjeval, da ni kriv, in njegov zagovornik Franci Matoz sta že napovedala pritožbo.
Za kaznivo dejanje neupravičene osebne preiskave je zagrožena kazen do dveh let zapora. Sodnici se je zdela primerna pogojna kazen, predvsem zato, ker Marolt ni bil še nikoli kaznovan. Plačati bo moral tudi stroške kazenskega postopka in sodno takso, katere višina še ni znana.
Ko je ob izbruhu afere Baričevič po spletu zaokrožila fotografija iznakaženega pokojnika, se je policija lotila iskanja osebe, ki je fotografijo posnela in posredovala javnosti. Kdo je to storil, še vedno ni znano, je pa velika možnost, da je šlo za policista.
Zato je po dogodku, še preden je primer dobil v roke specializirani oddelek vrhovnega državnega tožilstva, zadevi poskušal priti do dna takratni komandir viške policije Marolt – njegovi podrejeni so namreč prvi prišli na kraj tragedije na Oražnovi ulici.
Toda policistka ga je ovadila, ker je pregledal vsebino njenega mobilnega telefona, da bi preveril, ali ima v njem shranjeno fotografijo ali ne. To je storil, čeprav ga je policistka prosila, naj ji telefon vrne, in kljub temu, da za to ni imel odredbe preiskovalnega sodnika. Marolt je medtem zatrjeval, da je ovadba policistke posledica zarote.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.