Socialni demokrati (SD) so sporočili, da so osnutek koalicijske pogodbe posredovali štirim morebitnim koalicijskim partnerjem. Torej predsedniku Zaresa Gregorju Golobiču, predsednici LDS Katarini Kresal, predsedniku DeSUS Karlu Erjavcu in predsedniku SLS Bojanu Šrotu.
Borut Pahor je sicer napovedal, da bo osnutek kratek, a je dejansko dolg okoli 50 strani in ne 10. Poudarki so predvsem na ohranitvi lastništva v državnih podjetjih, a z umikom iz upravljanja, reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, prilagoditvi pokrajin, črpanju evropskega denarja, zaostritvi pogojev ustanavljanja visokošolskih ustanov, še naprej brezplačnih vrtcih, gradnji drugega bloka nuklearke in modernizaciji pokojninskega sistema.
Stranke imajo za pripombe in predloge na osnutek čas do nedelje. Naslednji teden bo po besedah Pahorja še dovolj časa, da začnejo pogodbo usklajevati na neformalni ravni.
V DeSUS-u bo osnutek pogodbe natančno pregledala pogajalska skupina, predsednik stranke Karl Erjavec, ki je osnutek "na hitro" pregledal, pa ocenjuje, da so področja, ki DeSUS še posebej zanimajo, zapisana preveč ohlapno. Zato bodo, kar se tiče izboljšanja položaja upokojencev, na vsak način zahtevali bolj konkretno definicijo in natančno opredelitev. Napovedal je, da bo to tudi najtežja točka pogajanj. Tudi Pahor pravi, da se o zvišanju vsaj najnižjih pokojnin še pogovarjajo.
Dodatna težava je tudi ta, da Erjavec odkrito hoče mesto obrambnega ministra. Pahor je dejal, da se doslej tudi z ostalimi partneri še ni pogovarjal o kadrovskih zadevah, razen o tistih, ki jih čakajo v luči konstituiranja državnega zbora.
Na Zaresu so potrdili, da je Golobič osnutek prejel. Pravijo, da ga morajo še proučiti.
Prejem osnutka koalicijske pogodbe so potrdili tudi v LDS-u. Kot so pojasnili v stranki, po hitrem pregledu osnutka ugotavljajo, da bodo zanesljivo predlagali vrsto konkretnih predlogov za dopolnitev tega besedila.
Predsednik SLS-a Bojan Šrot je dejal, da bodo osnutek prebrali in se nato odločili, ali bodo vstopili v koalicijo. Po njegovih besedah sta možni obe varianti, iti v vlado ali opozicijo. "Jaz mislim, da stranka neke dobre opcije niti nima, Bi si človek želel tudi kakšno četrto možnost," je dejal Šrot.
Šrot je pojasnil, da bo osnutek koalicijske pogodbe prebrala in pregledala skupina, v kateri bo predsedstvo stranke, predstavnik poslanske skupine in mnenjski voditelj znotraj stranke. Ob tem je poudaril, da o vstopu v koalicijo v SLS ne odloča predsednik stranke, ampak 240-članski glavni odbor.
Sicer bo imela SLS 22. novembra predčasni volilni kongres. Na vprašanje, ali bo kandidiral, pa je Šrot odgovoril, da o tem še ne razmišlja. "Računam, da bo na kongresu več kandidatov za vse funkcije, tudi za predsedniško," je še dejal.
KOMENTARJI (184)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.