Nasilje nad ženskami in deklicami ni sprejemljivo, so ob današnjem mednarodnem dnevu za končanje nasilja nad ženskami jasni vsi po vrsti, tako od Združenih narodov in Sveta Evrope kot tudi do slovenskega varuha človekovih pravic in ministrstva za delo. Letošnje geslo je Pobarvajte svet oranžno s podnaslovom Podpri s sredstvi, odgovori, prepreči in zbiraj.
Po nacionalni raziskavi je vsaka druga ženska od dopolnjenega 15. leta starosti že doživela eno od oblik nasilja. Obseg nasilja nad ženskami lahko zmanjša samo ozaveščena družba, je poudaril varuh človekovih pravic Peter Svetina.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se strinja, da gre za resen družbeni problem in eno od najhujših kršitev človekovih pravic. V letu izbruha novega koronavirusa je po njihovem mnenju še toliko pomembneje, da vse pristojne vladne institucije aktivno pristopijo k preprečevanju vseh oblik nasilja nad ženskami tudi v času epidemije. Po njihovih zagotovilih ustrezni programi potekajo na daljavo. Varne hiše, krizni centri in materinski domovi tako delujejo naprej, le da upoštevajo preventivne ukrepe. Za preprečevanje dejavnikov tveganja za pojav nasilja pa so pripravili predlog javnega razpisa za pomoč najranljivejšim med epidemijo. V okviru mednarodnih dni boja proti nasilju nad ženskami ministrstvo znova namenja posebno pozornost spletnemu nasilju ter nadlegovanju žensk in deklet.
Predsednik republike Borut Pahor pa poudarja, da je vsako nasilje nesprejemljivo. Postanimo družba z ničelno toleranco do nasilja, ki je sposobna tudi v kriznih razmerah preprečevati nasilje ter poskrbeti za žrtve in učinkovito preganjati storilce, če do njega pride, je pozval. Po njegovem prepričanju je zato zelo pomembno, da vsi, ki zaznajo nasilje, o njem spregovorijo. Državni organi in tudi številne nevladne organizacije pa so tu, da pomagajo. "Pokličite, poiščite pomoč," je pozval.
Gre za na žalost še prepogosto obliko nasilja, katerega neposredne ali posredne žrtve so zagotovo tudi otroci, je zapisal. Huda kriza, ki nas je letos doletela po pojavu novega koronavirusa, pa je stanje za štirimi stenami naših domov po njegovih navedbah le še poslabšala. "Preizkušnje za mnoge družine, ki se soočajo z boleznijo, izgubo službe in povsem nepredvidljivim jutrišnjim dnem poglabljajo konflikte. Ti pa se prepogosto odražajo v psihičnem ali celo fizičnem nasilju vseh vrst," je izpostavil in dodal: "Za mnoge izvemo, ko je za nekoga že prepozno."
"Naj bo tokratni mednarodni dan še posebej zaznamovan z geslom, da je treba prepoznati prav vse oblike nasilja, tudi verbalno in psihično, saj si njegovi storilci z njim zgolj utirajo pot do šibkejših, si jih podrejajo in s tem zapirajo v krog, iz katerega še zlasti v kriznih časih ni lahko najti izhoda," je še pojasnil.
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije pa je ministrstvo in vlado pozvala, da nemudoma začneta postopek za ratifikacijo konvencije Mednarodne organizacije dela o odpravi nasilja in nadlegovanja v svetu dela. Ta potrjuje, da ima vsakdo pravico do delovnega mesta brez nasilja in nadlegovanja.
Prijavite nasilje, ne glejte proč
Žrtve kakršne koli oblike nasilja lahko brez zadržka pokličejo na SOS telefon (080 11 55), ki je na voljo vsak delavnik od 12. do 16. ure in od 19. do 22. ure, ob vikendih in praznikih pa od 18. do 22. ure.
Žrtev nasilja lahko pokliče tudi na anonimni telefon Policije (080 12 00) ali številko 113. Policisti se namreč zavedajo, da je nasilje v družini, še posebej nad ženskami in otroki, večplasten problem, za katerega si želijo, da bi v družbi postal bolj prepoznaven, da ga bodo lažje reševali. S svojimi aktivnostmi želijo po eni strani žrtve spodbuditi, da hitreje poiščejo pomoč (in storilce soočijo z odgovornostjo za svoja dejanja), po drugi strani pa ljudi spodbujati, naj se ne umikajo, ko ta problem zaznajo v svoji okolici, pač pa naj svoje sume prijavijo Policiji. "Nasilje v družini je naš skupni problem," pravijo.
Prav tako je na voljo TOM telefon (116 111), ki je praznoval 30 let delovanja ter zagotavlja pomembno vez med svetovalci-prostovoljci in mladostniki, ki se znajdejo v dvomu ali življenjski stiski. Gre za telefon, ki ga je leta 1990 ustanovila Zveza prijateljev mladine Slovenije na pobudo Komisije za otrokove pravice. Slovenski prostor je tako postal bogatejši za edini splošni svetovalni telefon za otroke in mladostnike, ki že več let deluje pod sloganom 'Odgovor je pogovor'. Osnovno poslanstvo telefona je pomoč in podpora otrokom in mladostnikom na poti odraščanja.
Na svetu ena tretjina žensk žrtev fizičnega ali spolnega nasilja
Nasilja nad ženskami je med pandemijo več tudi v drugih evropskih državah, navaja generalna sekretarka Sveta Evrope Marija Pejčinović Burić. Učinkoviti ukrepi za zaščito žensk in otrok morajo biti po njeni oceni ključni pri omejevanju gibanja zaradi epidemije v posamezni državi.
Nasilje nad ženskami in deklicami v družini predstavlja pandemijo v senci, so izpostavili v Agenciji ZN za ženske. Nanjo se je treba po njihovem pozivu odzvati globalno in skupaj ter jo ustaviti. Na svetu je ena tretjina žensk žrtev fizičnega ali spolnega nasilja zlasti intimnega partnerja. Samo lani je bilo 243 milijonov žensk in deklet žrtev partnerjevega spolnega ali fizičnega nasilja, so navedli.
ZN so 25. november za mednarodni dan za končanje nasilja nad ženskami in deklicami razglasili leta 1999. S 25. novembrom se vsako leto začnejo tudi akcijski dnevi proti nasilju nad ženskami, ki se sklenejo z 10. decembrom, svetovnim dnevom človekovih pravic.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.