Transportno C-27J Spartan italijanskega proizvajalca Leonardo, ki omogoča prevoz 60 oseb in/ali 11,6 tone do 5852 kilometrov daleč, bo za Slovensko vojsko pomenilo izjemno orodje za zagotavljanje logistične podpore. Letalo C-27J Spartan je plod italijansko-ameriškega znanja, ki je v operativno uporabo stopil leta 2006 v italijanskih zračnih silah, do danes pa so jih zgradili več kot 80.
Pandemija covida-19 je namreč pokazala, da Slovenska vojska in Slovenija nimata ustreznih letal, maske pa so prevažali z letalom Let L-410 Turbolet, ki je za takšne prevoze premajhno. Transportno letalo Spartan bo tako nekajkrat preseglo trenutne zmožnosti vojske in zmanjšalo odvisnost od najemov letal, država pa bo imela letalo, ki bi ga lahko uporabila v sili in za redno oskrbo enot na območjih, kjer delujejo.
"Letalo Spartan C-27J ne bo služilo le potrebam Slovenske vojske, temveč celotni Republiki Sloveniji, državljanom in državljankam, za različne namene, od medicinskih do naravnih nesreč. Z letalom zagotavljamo svojo suverenost in neodvisnost, obenem pa ga bomo lahko delili tudi z drugimi državami," je po podpisu dejal Tonin in poudaril, da to odpira pot tudi ostalim investicijam po sistemu vlada-vladi, kar zagotavlja tudi večjo transparentnost nakupov.
Ker smo člani zveze Nato, bi letalo lahko "posojali" tudi drugim državam, če bi to potrebovale, sploh ker gre za letalo srednje velikosti in je prevoz manjših tovorov tako bolj ekonomičen. Najpomembnejše pa je, da bi letalo Sloveniji omogočilo relativno neodvisnost glede premika vojakov s Kosova, pa tudi pri nepričakovanem prevozu tovorov, tako kot v pomladnih mesecih leta 2020, ko se je pojavila potreba po zaščitni opremi.
Vrednost novega letala je ocenjena na približno 60 milijonov evrov, a to je cena pred pogajanji. Cena novega letala znaša 48 milijonov evrov, za dodatnih 11 milijonov pa bodo dobavljeni različni moduli – tovorni, prevoz oseb, prevoz okuženih, prevoz lažje in težje poškodovanih oseb s spremljanjem življenjskih funkcij in modul za gašenje požarov. V to skupno ceno pa so všteti vsi stroški, od logistike, rezervnih delov in usposabljanja posadk do tehnične dokumentacije in certifikacije, DDV pa bo znašal 13 milijonov evrov. Država bo tako za nakup letala odštela skupno 72 milijonov evrov.
KOMENTARJI (1273)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.