Mors in Timtec sta septembra 2022 podpisala dve pogodbi za izvedbo raziskovalno-razvojnih projektov v skupni vrednosti slabih 900.000 evrov. Gre za razvoj obrambe proti rojem brezpilotnih letalnih sistemov ter razvoj oboroženega kombiniranega brezpilotnega letalnega sistema. Primer slednjega je bil prvič predstavljen javnosti ob robu uradnega prevzema taktičnega transportnega letala C-27J Spartan.
Gre za letalo, ki temelji na civilnem Pipistrelovem letalu Virus SW 121, za vojaške potrebe pa so okrepili njegova krila, kjer so nameščeni štirje nosilci za rakete zrak-zemlja, nam je povedal generalni direktor Direktorata za logistiko na ministrstvu za obrambo Željko Kralj. Razvoj prototipa se trenutno nahaja na šesti stopnji tehnološkega razvoja od devetih, ko bo mogoče reči, da imamo delujoč prototip, ki je preverjen v praksi, je pojasnil. "Ugotovili smo, da je vse cilje, ki smo si jih zastavili, mogoče doseči s tem letalnikom in to tehnologijo – od opazovanja do daljinskega vodenja letala, z nosilci različnih oborožitvenih sistemov. Sedaj smo v fazi pogajanja za nadaljevanje tega projekta. Pričakujemo, da bomo v dveh tednih podpisali to pogodbo. Namen pa je, da v približno letu in pol dobimo delujoč in preizkušen letalnik."
Z letalom je mogoče upravljati tako iz letalnika kot s tal, njegov dolet pa je kar 500 kilometrov. Poganja ga motor Rotax 912 iS, lahko dosega višino do okrog 5400 metrov, njegova hitrost pa je od 220 do 230 kilometrov na uro. Letalo je opremljeno s Timtecovim Gimbalom, sistemom stabilizirane kamere z vgrajenim laserskim daljnomerom in laserskim osvetljevalcem ciljev, ki bo učinkovito deloval podnevi, ponoči in v pogojih slabe vidljivosti.
Že omenjeni štirje nosilci raket bodo letalniku omogočili nosilnost do približno 150 kilogramov bojnega tovora, pove generalni direktor Direktorata za logistiko. Za zdaj še ni znano, katerega proizvajalca raket bodo izbrali, po vsej verjetnosti pa bodo preizkusili izraelsko, ameriško in morda tudi francosko različico in nato izbrali najboljšo.
V virusu sta dva sedeža. V enem bo ostal pilot, v drugem pa bo nameščena oprema za daljinsko vodenje, pojasnjuje Kralj. V drugi fazi bo razvita zemeljska postaja, iz katere bo mogoče upravljati z več letalniki. "Za zdaj težavo predstavlja zakonodaja EU, ki ne dovoljuje upravljanja brezpilotnega letalnika z Zemlje, razen v posebnih okoliščinah, kot je vojna."
Osnovni načrt je v operativno uporabo uvesti eskadriljo oboroženih letalnikov, torej 12 letal. "Vendar, če želiš imeti eskadriljo operativno, potrebuješ dodatna letala v rezervi, na primer do tri," pojasnjuje Kralj. Vendar bo do takrat treba odpraviti še nekaj ovir in dolgotrajnih postopkov. "Sledita priprava obsežne dokumentacije in certificiranje letalnika, kar je v bistvu najbolj zahtevna stvar. Certificirati tak letalnik s takšnimi nosilci in za takšne namene terja veliko časa." Zeleno luč bosta letalniku morala namreč prižgati še Javna agencija za civilno letalstvo Republike Slovenije (CAA) in kontrola zračnega prometa. "Veliko je odvisno tudi od časa dobave raket in posledičnega začetka praktičnih preizkusov," dodaja Kralj.
Vzporedno z razvojem letalnika se razvija tudi simulator, ki je namenjen usposabljanju pilotov oz. njegovih upravljalcev. V simulatorju se izvaja vrsta različnih preizkusov, ki se nato implementirajo v praksi.
Oboroženi brezpilotni letalnik je praktično v celoti plod slovenskega znanja in sodelovanja slovenske obrambne industrije, vojske in akademske sfere. Poleg podjetja Timtec, ki je v večinski lasti Iva Boscarola, pri razvoju letala sodelujejo tudi podjetja Dewesoft, Guardiaris in Pipistrel.
KOMENTARJI (375)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.