Dnevi, ko ste se lahko na vrhu Triglava fotografirali brez Aljaževega stolpa, so se danes zaključili, saj se je po 26 dneh na vrh vrnil obnovljen stolp – eden najpomembnejših slovenskih narodnih simbolov.
Stolp naj bi iz Mojstrane na vrh najvišje slovenske gore po prvotnih načrtih dvignili okoli 10. ure, a so zaradi zamude helikopterja Slovenske vojske zaradi megle na brniškem letališču to prestavili na 11.30.
Dvig stolpa v Mojstrani
Najprej je helikopter na vrh Triglava odpeljal ekipo, ki je postavljala stolp na novih in ojačanih temeljih, nato se je vrnil še po stolp, ki je poletel proti Triglavu.
Posnetki z vrha Triglava
Projekt, da se zaščiti ta 'pleh z dušo'
S tem je zaključen glavni del projekta Aljažev stolp - Ohranimo naš simbol, ki so ga na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) izpeljali ob pomoči Narodnega muzeja Slovenije, Planinske zveze Slovenije in Slovenske vojske.
V Mojstrani, ki je bila obsijana s soncem, so dopoldan Turizem Kranjska Gora, Turistično društvo Dovje - Mojstrana in Slovenski planinski muzej pripravili spremljajočo prireditev s kulturnim programom. Prenovljeni stolp je prišlo pogledat precej ljudi, med njimi tudi Marko Bradač, pravnuk kleparskega mojstra iz Šentvida Antona Belca, ki je po Aljaževem navodilu izdelal stolp.
Predstavnik Planinske zveze Slovenije in drugi, ki so sodelovali pri tem projektu, so pozvali k spoštljivem odnosu do stolpa. "Čas je in priložnost, da tudi mi prenovimo svoj odnos do stolpa," je dejal podpredsednik Planinske zveze Slovenije Miro Eržen.
Vse potekalo brez zapletov
Vodja projekta Martin Kavčič iz Restavratorskega centra ZVKDS je dejal, da so na vrhu Triglava stolp najprej fiksirali, postavili sidra in ga založili, nato so napeli še jeklenice, pritrdili strelovod in na vrh stolpa postavili zastavico. "Vse je šlo tekoče, brez zapletov," je pojasnil.
"Konstrukcija je v celoti originalna, dodali smo le nekaj ojačitev zgoraj in spodaj, tudi plašč je v celoti original, razen dovarjenj, ki smo jih morali opraviti v predelu oken, kjer je bilo največ poškodb," je povedal generalni direktor ZVKDS Jernej Hudolin.
Tudi Hudolin računa, da bodo z akcijo, o kateri se dogovarjajo s Slovenskim planinskim muzejem in Narodnim muzeje Slovenije, uspeli ozavestiti obiskovalce, da bi na stolp gledali z nekoliko drugačnega zornega kota, da bi se znali postaviti nazaj v Aljažev čas, prebrati skozi stolp njegovo idejo, biti nanj ponosni ter se temu primerno do stolpa tudi vesti.
Kaj vse še načrtujejo obnoviti?
V naslednjih korakih, ki bodo predvidoma izvedeni v prihodnjih letih, bodo strokovnjaki obravnavali tudi druge elemente opreme: panoramo, spominsko ploščo, postavitev značke Aljaževa pot, skrinjico z žigom in morebitno ponovno postavitev opreme, ki je bila nekoč prisotna – barometer, termometer, stolčki.
7. september 2018 je bil zgodovinski dan
Stolp so z vojaškim helikopterjem z vrha dvignili 7. septembra in ga nato s tovornjakom odpeljali v restavratorski center Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, kjer so ga razstavili in opravili vsa restavratorska dela. Nato so ga odpeljali na Jesenice v prostore podjetja KOV, kjer so poskrbeli za popravila na konstrukciji in antikorozijsko zaščito. Tam so ga tudi sestavili in prebarvali.
Prevoz Aljaževega stolpa nazaj na Triglav (Video: Robert Cotič)
Vrnitev na vrh zahtevnejša od odstranitve
Vrnitev stolpa na vrh bo zahtevnejša od njegovega spusta, saj bo treba stolp previdno spustiti in pravilno obrniti. Pri prenosu stolpa nazaj na Triglav bi namreč kakršna koli bistvena deformacija lahko zelo negativno vplivala na dolgoživost in uspešnost opravljenih sanacijskih posegov.
Ko bo stolp enkrat na svojih obnovljenih temeljih, ga bodo privijačili, nato pa ga pritrdili še s štirimi močnimi jeklenicami. Prav tako bo imel strelovod, ki bo poskrbel, da ga morebitni udari strel ne bodo več tako zelo krivili in poškodovali, kot se je to dogajalo vsa ta leta.
Poziv k spoštljivemu odnosu
Odgovorni so prepričani, da bo stolp po tej temeljiti obnovi na vrhu našega očaka zdržal še najmanj 123 let, seveda, če bomo tudi mi planinci dobro zanj skrbeli in se do njega spoštljivo obnašali.
190 centimetrov visoki stolp s premerom 1,25 metra je najvišje ležeča zgradba v Sloveniji in kulturni spomenik državnega pomena. Je tudi že 123 let simbol slovenstva.
Idejo zanj je dobil župnik na Dovjem Jakob Aljaž, ki ga je motila nemška lakomnost v naših gorah. 16 kvadratnih metrov površja, kjer je pozneje postavil stolp, je kupil za en goldinar, nato pa izdelal načrt za stolp, ga dal izdelati obrtniku Antonu Belcu iz Šentvida pri Ljubljani. Ta je nato izdelal stolp iz šestih delov, ki so jih z vlakom prepeljali v Mojstrano, nato pa jih je šest nosačev v enem tednu znosilo na vrh Triglava, kjer so stolp postavili 7. avgusta 1895.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.