Koalicija za trajnostno prometno politiko (KTPP) se je danes odzvala na načrtovano obnovo cest na območju Potniškega centra Ljubljana. Načrti, ki jih je objavilo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, predvidevajo širitev cest, ki ležijo na obodu nove železniške in avtobusne postaje – primarno Vilharjeve in Masarykove. Na račun zelenih površin in drevoredov se širita tudi Šmartinska in Železna cesta, so opozorili.
Cilj Mestne občine Ljubljana in države naj bi bil povečanje deleža potnikov v javnem potniškem prometu in učinkovito prestopanje med različnimi oblikami javnega prometa. KTPP pa opozarja, da objavljeni načrti kažejo drugačno sliko in dajejo prednost osebnim avtomobilom: "Načrti ne predvidevajo primerne navezave potniškega centra na mestni potniški promet. Predvideni rumeni pasovi za avtobuse so nepovezani, nelogično umeščeni in prekinjeni v križiščih, kjer je potreba po tekočem javnem prometu največja. V nasprotju s tem ima osebni motorni promet prednost pred avtobusi v vseh križiščih, za hitrejši pretok pa bo žrtvovan celo park."
Posekan drevored in uničen park na eni od najbolj vročih in onesnaženih lokacij
Načrti predvidevajo tudi posek drevoreda na Vilharjevi cesti, zaradi novega zavijalnega pasu pa bo uničen še park ob križišču Šmartinske, Vilharjeve in Topniške, skozi katerega zdaj vodi sprehajalna in kolesarska pot. Prav to križišče je že danes lokacija z najslabšo kakovostjo zraka v Ljubljani, širše območje železniške postaje pa ena od lokacij v Ljubljani, kjer je učinek urbanega toplotnega otoka najbolj intenziven, so opozorili.
S širitvijo cest in gradnjo 3700 novih parkirnih mest v novih objektih Vilharie, Emonike in avtobusne postaje se bo povečala tudi količina prometa, zato se bodo okoljski kazalci na območju še poslabšali, so prepričani. Pri tem se zaradi širših vozišč poslabšujejo pogoji za pešce, na Vilharjevi in Masarykovi pa se celo zmanjšuje obstoječe število prehodov za pešce, so izračunali.
Projekt je zgodovinska priložnost za vzpostavitev učinkovitega javnega prevoza v Ljubljani in širši regiji, ki lahko s slabo prometno ureditvijo postane zamujena priložnost, je na današnji tiskovni konferenci ocenil predstavnik Koalicije za trajnostno prometno politiko Marko Peterlin.
Mestna občina Ljubljana: Predlogi bodo možni po javni predstavitvi
Iz ljubljanske občine medtem odgovarjajo, da načrtovane ureditve še niso bile usklajene ali potrjene na ravni mesta, države in investitorja. Prva javna predstavitev Potniškega centra Ljubljana bo 10. oktobra 2023. "Šele po tej predstavitvi" bodo smiselni tudi odzivi in morebitni predlogi za izboljšave, so sporočili iz občine.
Kot dodajajo, bo območje PCL predstavljalo "osrednjo točko za prestopanje potnikov v državi". "Naš cilj je prenoviti območje in določiti prometno ureditev v okolici PCL, ki bo dolgoročno zagotavljala ustrezno varnost in pretočnost mestnega prometa, torej da bo zagotovljeno prednostno vodenje vseh vrst javnega potniškega prometa, kolesarskega, peš ter motornega prometa, z dodatno ozelenitvijo javnega prostora".
Danes so rešitve predstavili ministrici za infrastrukturo Alenki Bratušek, koordinatorici gradnje PCL, in generalnemu direktorju Slovenskih železnic Dušanu Mesu.
Predstavili so jim prometno ureditev cest okoli PCL, poti pešcev in kolesarjev na območju ter podrobnosti glede ureditve t. i. železniške plaze, nove ploščadi z ozelenitvijo in urbano opremo nad izhodom iz podhoda pod tiri na Vilharjevo cesto. Prikazali so tudi simulacijo prometnega modela v času prometnih konic.
S prošnjo za odziv na kritike in pomisleke smo se obrnili tudi na pristojno ministrstvo, odgovore še čakamo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.