Iznajdljivost turistov, ki v želji po čim lažjem prečkanju meje s Hrvaško pogosto uberejo katero od lokalnih cest, vsako poletje povzroča sive lase tamkajšnjim domačinom. Te ceste namreč vodijo skozi majhna naselja, vasice, kjer je zunaj glavne turistične sezone mogoče zaslediti le kakšen avto ali dva. Večinoma jih namreč uporablja le lokalno prebivalstvo. Povsem drugače je sredi leta. Okoli štiri mesece na leto so te ceste prometno tako obremenjene, da to že močno vpliva na kakovost življenja. Podobna je zgodba z delovnimi migranti, ki so bili doslej primorani več ur skupaj s turisti v zastojih čakati na prehod meje.
Predstavniki lokalnih prebivalcev občine Piran in čezmejnih delavcev so zato že pred tremi meseci pripravili peticijo za ureditev razmer, s katero so opozarjali na prometne težave, ki so se s poostrenim nadzorom zaradi covida-19 še povečale. Kot je za Primorske novice povedala predstavnica iniciative Mateja Grbec, so zbrali več kot 500 podpisov ljudi z obeh strani meje. In pristojni so jim prisluhnili. Konkretne rešitve so v pogovorih dosegli tudi s policijskima upravama Koper in Buje, občinami, notranjim ministrstvom. Slednje je – navaja časnik – na 'spornih' mestih predlagalo postavitev prometnih znakov in tabel o prepovedi vožnje, ki kršiteljem 'obljubljajo' tudi globo 200 evrov.
Olajšanje tudi za dnevne migrante. Ali pač?
Čez mejo v Istri pa naj bi zdaj hitreje prišli tudi dnevni migranti. Nova ureditev naj bi jim čakanje skrajšala tako, da se bodo po novem peljali do Sečovelj, kjer bodo zavili levo in prispeli do mejnega prehoda ter prehiteli kolono.
Z rešitvijo pa ni popolnoma zadovoljen predsednik Krajevne skupnosti (KS) Sečovlje Denis Fakin. Meni, da bodo stvari zdaj "le malenkost boljše". "Osebno tega ne vidim kot rešitev. Če ne bo konstantnega nadzora, bo enako kot prej," je izpostavil za 24ur.com. Po njegovem je treba to reševati pozimi, ne sredi sezone. "Prava in edina rešitev je vstop Hrvaške v schengensko območje. Lahko naredimo tudi avtocesto, pa bo tam še vedno nastajal zamašek. Lahko tudi zarišemo poseben pas, a če želiš sploh priti do mejnega prehoda, moraš še vedno stati v koloni," je jasen.
V civilni iniciativi so pristojno ministrstvo sicer pozivali, naj preuči možnost, da bi bil dodaten pas na Sečovljah in Dragonji rezerviran le za čezmejne migrante in njihove družinske člane, predlagali so tudi označevanje njihovih vozil s posebnimi nalepkami. To se po besedah Fakina ni zgodilo, a prav zanje bi bilo v prvi vrsti treba poiskati odgovore oziroma drugo možnost. "Ogromno jih je, pol Istre dela v Trstu. Zgodaj in zjutraj še gre, najtežje je v 'konici' dneva," pravi. Kot še dodaja, vseeno upa in meni, da se bodo tako oni kot lokalno prebivalstvo nekako znašli in našli način, kako se izogniti gneči.
Nov prometni režim tudi med Ilirsko Bistrico ter mejnima prehodoma Jelšane in Novokračine
Identična situacija z daljšimi zastoji je vsako poletje sicer nastajala tudi na območju Ilirske Bistrice in mejnih prehodov Jelšane ter Novokračine.
Promet do MP Jelšane in MP Novokračine je po cesti R3-632 v smeri Ilirska Bistrica–Novokračine–Jelšane prepovedan, razen za lokalni promet, je zapisano na spletni strani Prometno-informacijskega centra za državne ceste (PIC).
Prometna ureditev velja za čas povečanega turističnega prometa med Ilirsko Bistrico in obema mejnima prehodoma. Znaki tam stojijo avgusta med vikendi, in sicer od petka (od 7.00 ure) do ponedeljka (do 15.00 ure). V preostalem času znake obrnejo ali prekrijejo, navajajo.
Dostop lokalnega prebivalstva in gospodarstva ter morebitnih intervencij je ob zastojih omogočen po tako imenovanem krožnem sistemu po cesti Ilirska Bistrica–Novokračine–Jelšane ter nato po cesti G1-6 Jelšane–Ilirska Bistrica. Lokalni promet je na cesti R3-632 Novokračine–Ilirska Bistrica dovoljen v obe smeri.
Glavna sprememba je, da bo ves tranzitni promet v smeri Reke potekal po glavni cesti do Jelšan. Šele tam bo možna preusmeritev ali na glavni mejni prehod Jelšane ali na maloobmejni prehod Novokračine, so prvi sicer opozorili na spletni strani avtokampi.si. "Potniki, ki bodo v Slovenijo vstopili na mejnem prehodu Novokračine, pa bodo v smeri Ilirske Bistrice morali uporabiti regionalno cesto skozi Zabiče, saj bo odsek regionalne ceste Novokračine–Jelšane (samo za smer Ilirske Bistrice) odprt le za lokalni promet."
Sprememba je pričela veljati z današnjim dnem.
Z avgustom (z izjemo domačinov) prepovedan promet tudi skozi Novo vas
Z začetkom tega meseca je podobna nova prometna ureditev začela veljati tudi na relaciji med avtocestnim priključkom Obrežje in mejnim prehodom Slovenska vas. "Promet je proti MP Slovenska vas na širšem območju Obrežja in Slovenske vasi dovoljen samo po regionalni cesti R3-675 Mokrice–Obrežje–Slovenska vas. Po lokalnih cestah skozi Jesenice in skozi Novo vas pri Mokricah pa je prepovedan," še opozarja PIC.
KOMENTARJI (209)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.