"Gospe in gospodje, oblikovanje vlade je v sklepnem delu," je popoldne oznanil novi premier Borut Pahor, ki o vladni ekipi še ne želi konkretneje govoriti.
Kljub temu je nekaj imen že znanih. Vodenje notranjega ministrstva naj bi prevzela Katarina Kresal, obrambno Ljubica Jelušič, pravosodje naj bi dobil Aleš Zalar, finance pa France Križanič. Gregor Golobič naj bi dobil ministrstvo za visoko šolstvo, Igor Lukšič pa šolsko. V vladi bo tudi Matej Lahovnik, prevzel bo gospodarsko ministrstvo. Novi premier Borut Pahor je očitno uspešno pritisnil nanj, saj je Lahovnik še nedolgo nazaj jasno povedal, da se tja, kjer je že bil, ne bo vračal. Še več, do Pahorjeve koalicijske pogodbe je bil zelo kritičen, češ da je v času gospodarske krize preveč splošna.
Še dopoldne Lahovnik ni vedel, ali bo prevzel gospodarski resor ali ne. Najprej je od Pahorja želel dobiti zagotovilo, da ga bo podpiral pri ukrepih za razbremenitev gospodarstva, četudi vseh teh ukrepov v koalicijski pogodbi ni. Srečala sta se ob dveh popoldne, pol ure pozneje pa sta s stiskom rok pred kamerami dokazala, da sta se dogovorila.
Karl Erjavec pa ni pristal na ministrstvu za delo, ampak naj bi se z obrambnega preselil na okoljsko, zaradi česar utegne biti med poslanci njegove stranke tudi nekaj negodovanja. Vili Rezman (DeSUS) dvomi o njegovi strokovni podkovanosti. "Nikoli se ni ukvarjal z okoljem in če bi to mesto vzel, bi si seveda moral sestaviti zelo dobro ekipo,“ je dejal.
Pahor je ministra za delo že izbral, vendar pa njegovega imena še ni razkril. Priznava pa, da je v času finančne krize in vse več brezposelnih to resor, ki zahteva veliko odgovornost. "To je, kot je rekel predsednik sindikatov, služba, ki ne bo deležna velikih aplavzov. Tukaj smo dobili sodelavca, kot boste videli jutri ali pojutrišnjem, ki je velik strokovnjak za trg dela," je dejal kot gost oddaje 24ur.
Na ministrstvu za kulturo omenjajo Majdo Širca, Irma Pavlinič Kres bo najverjetneje prevzela javno upravo. Imeni za dva resorja pa sta še vedno v zraku. DeSUS mora predlagati ministra za lokalno samoupravo, medtem ko se pri zunanjem ministrstvu Pahor še odloča med dvema kandidatoma. Eden je Samo Žbogar, do nedavnega veleposlanik v ZDA, ki naj bi bil tudi pripravljen prevzeti to funkcijo.
Dokončna ministrska ekipa naj bi bila znana jutri, ko se bo Borut Pahor sestal s predsedniki drugih koalicijskih strank, Gregorjem Golobičem (Zares), Katarino Kresal (LDS) in Karlom Erjavcem (DeSUS). Zvečer bo ekipo predstavil javnosti, v četrtek bo predlog poslal v državni zbor, konec prihodnjega tedna pa naj bi imeli novo vlado.
Vse skupaj poteka prepočasi, je glavna kritika opozicije. Poleg SDS in SNS se ji je pridružila tudi Ljudska stranka. "Po moji oceni bi lahko zadeve potekale hitreje. Ministrovanje v takem času je zelo težko, pričakovanja ljudi so velika, dejansko pa smo in nismo ministri,“ je dejal Radovan Žerjav (SLS), ki je v Janševi vladi vodil ministrstvo za promet.
Vinko Gorenak (SDS) pa opozarja na drugi problem Pahorjeve koalicije – v svoje temelje ima vgrajen konflikt, je prepričan. "Ta konflikt je pa naslednji: LDS je razpadel in iz njega sta nastali dve stranki, ki danes sodelujeta v vladi. V vladi so ljudje, ki so se nekoč skregali, to je isto, kot da se mož in žena ločita, kak mesec pozneje pa se odločita za gradnjo skupne hiše. Ne vem, če je to perspektivno,“ je dejal.
Pahor želi, da bi opozicija njegovi ekipi dala mir do božiča, tradicionalnih sto dni miru, pravi, ne potrebujejo.
KOMENTARJI (325)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.