Mineva leto dni od hudih poplav v Železnikih, ki so danes skoraj takšni, kot so bili pred 18. septembrom 2007. Ceste in vodotoki so bolj ali manj urejeni, objekti večinoma obnovljeni. Le v krajanih še vedno biva strah, saj ukrepi za poplavno varnost, ki bi preprečevali ponovitev hude ure, še niso povsem uresničeni in šele tretjina sanacije je končana.
O poteku sanacije in današnji situaciji v Železnikih so predstavniki občine in države spregovorili na današnji novinarski konferenci ob simbolnih 15 minut čez 13. uro, ko je Železnike v torek, 18. septembra lani, zajel najhujši poplavni val. "Sanacija, kakršna je bila potrebna v Železnikih, je velik logistični zalogaj. Pomembno pa je, da so se stvari dogajale s solidarnostjo, strokovnostjo, z velikim tempom in transparentno," je povzel minister za okolje in prostor Janez Podobnik.
223 milijonov evrov škode
Lanska ujma je v Sloveniji po uradnih ocenah povzročila kar za 223 milijonov evrov škode, od tega največ v Železnikih, kjer za ureditev občinske infrastrukture trenutno porabljajo 3,5 milijona evrov državnih sredstev iz lanskega predhodnega sanacijskega programa in letošnjih sredstev dolgoročnega triletnega programa. Poleg tega se zaključuje poraba 2,7 milijona evrov, kolikor so jih na transakcijski račun občine za prizadete občane nakazali sponzorji in posamezniki. Končuje se namreč obnova sofinanciranih fasad.
Na območju celotne Slovenije je bilo za sanacijo posledic neurja tudi na delu državne infrastrukture v letu dni s strani države namenjenih 68 milijonov evrov, v kar je vštetih tudi kmalu pričakovanih devet milijonov evrov evropskega solidarnostnega sklada. Od tega jih je bilo za Železnike, tudi za ureditev cestne infrastrukture in vodotokov namenjenih 17,8 milijona, medtem ko je bila celotna škoda na tem območju ocenjena na 90 milijonov evrov.
V Železnikih se intenzivno obnavlja zdravstveni dom, ki bo predvidoma odprt januarja prihodnje leto. Obnova nogometnega igrišča naj bi se začela v prihodnjih dneh, pripravljajo pa se tudi projekti za kulturni dom, medtem ko je bil muzej že urejen in odprt. Veliko dela bo v prihodnjih letih še na javni razsvetljavi, na pokopališču in predvsem na komunalni infrastrukturi, je opozoril župan Železnikov Mihael Prevc. Izpostavil je cesto v Davčo, saj je rekonstrukcija obstoječe ceste le začasna rešitev. Opozoril je na problem kanalizacije, ki je urejena do te mere, da se ne izteka v Soro, ter spomnil na vodovod, katerega obnova še ni končana in je povezana z zahtevno obnovo doline Planšak.
Kaj pa poplavna varnost?
Vendar pa ti sanacijski ukrepi, ki so osredotočeni na odpravljanje posledic, ne zagotavljajo tudi poplavne varnosti. Nekaj ukrepov, vključno s čiščenjem in poglabljanjem struge Sore ter z ureditvijo pregrad, je bilo po županovih besedah že narejenih. Precej dela pa še čaka in to bo prioriteta v prihodnjih letih, je obljubil minister Podobnik. "Ključno strokovno vprašanje je, da bomo čim prej dobili najboljšo idejno zasnovo, kako rešiti to ozko dolino pred poplavnimi valovi," je poudaril Podobnik in dodal, da potem ljudje ob slabih vremenskih napovedih ne bodo več s strahom zrli v nebo in v Soro.
Že v tem letu dni je bilo veliko vloženega v vodotoke, o čemer sta podrobneje spregovorila Urban Ilc iz agencije za okolje in Jošt Sodnik iz Vodnogospodarskega podjetja Kranj. Za ureditev vodotokov je bilo namenjenih bistveno več sredstev kot v preteklih letih, in sicer kar 16 milijonov evrov. "Ljudje pa še vedno povedo, da jih je zelo strah, saj so bili v zadnjih 20 letih štirikrat poplavljeni," je opozoril župan.
Dejansko bo poplavna varnost zagotovljena šele čez nekaj let, je priznal minister, a ob tem dodal, da je vlada v celoti izpolnila in celo presegla vse finančne obveze v tem letu. Celoten sanacijski program v vrednosti 100 milijonov evrov se bo namreč izvajal tri leta in katerakoli koalicija bo po volitvah prišla, ga bo bo zavezana uresničevati, je prepričan minister.
Osrednjega pomena bo priprava prostorskega načrta, ki vključuje izgradnjo velikega zadrževalnika, umestitev obvoznice in ureditev vodnih objektov za večjo poplavno varnost. V tem trenutku ima država na mizi veliko variant in minister Podobnik pričakuje, da bo leto 2009 namenjeno iskanju najboljše rešitve, leta 2010 pa bo sledila umestitev projektov v prostor in priprava dokumentacije.
"Leto dni po ujmi pa se je življenje ukalupilo v normalne tire," je odgovor na najpogostejše vprašanje ljudi in novinarjev o tem, kakšno je sedaj stanje v Železnikih, na kratko povzel župan Prevc in dodal, da tudi podjetja že poslujejo normalno. V podjetju Domel, ki je med ujmo utrpelo največ škode, je proizvodnja stekla že v enem tednu.
Kot je pojasnila predsednica uprave Jožica Rejec, je bilo nujno čim prej zagnati proizvodnjo in s tem zmanjšati škodo. Zaključna ocena škode v podjetju je znašala 9,4 milijona evrov, pomoč pa je prišla iz vsepovsod. Nedavno so v Domelu, kjer se soočajo z gospodarsko recesijo, prejeli tudi odločitev ministrstva za gospodarstvo za pomoč v višini 3,6 milijona evrov.
Veliko sanacije je bilo sicer opravljene tudi že v Kropi, ki jo je ujma prav tako hudo prizadeta. Pri čemer je minister Podobnik danes zagotovil, da se usklajujejo z ministrstvom za kulturo, zato tam dela na vodotokih potekajo istočasno s sanacijo starega mestnega jedra. Ukrepe in sedanjo situacijo je radovljiška občina predstavila že na novinarski konferenci v sredo, drevi pa bo Turistično društvo Kropa v obnovljenem Kovaškem muzeju odprlo razstavo fotografij in filmov, ki so jih o lanskih poplavah posredovali posamezniki, sedaj pa bo ta dokumentacija postala pomnik "tistih dni".
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.