"Kljub temu, da deklaracija ni imela posebnega pravnega učinka, je imela velik simbolen pomen," je v izjavi ob obletnici dogodka zapisal predsednik državnega zbora Pavel Gantar. Po njegovih besedah je pomenila politično spodbudo in bila žarek upanja, ki je Slovenkam in Slovencem pomagal ohraniti visoko moralo in zaupanje, da je ideja o snovanju lastne države realna, oprijemljiva in uresničljiva. Bila je tudi dokaz in priznanje, da namerava demokratična slovenska politika uresničiti želje po samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.

S sprejetjem deklaracije 2. julija 1990 je skupščina razglasila suverenost Republike Slovenije, določila enoletni rok za sprejem nove republiške ustave, postavila republiške zakone nad zvezne oziroma določila, da bodo zvezni zakoni v Sloveniji veljali le, če ne bodo v nasprotju s slovensko ustavo. Z razglasitvijo primata slovenske ustave in slovenskih zakonov si je Slovenija zagotovila možnost samostojnega odločanja in delovanja ter se dejansko pričela uveljavljati kot suverena država, je zapisal.
Po njegovem mnenju je suverenost nujen pogoj za ustanovitev in vzpostavitev samostojne države. Je zgodovinsko in pravno utemeljeno načelo z izjemno politično težo, ki v prvi vrsti pomeni zmožnost države, da se neodvisno in samostojno odloča, kako bo urejala svoje notranje zadeve in usmerjala svoje zunanje odnose. Deklaracija, ki je bila sprejeta le slaba dva meseca po konstituiranju prve večstrankarske republiške skupščine, je po njegovih besedah pomenila jasno usmeritev v nadaljevanje poti, ki bi vodila v uresničitev cilja - čimprejšnjo samostojnost. Pomenila je jasno potrditev želje slovenskega naroda po samostojnem odločanju o lastni usodi in lastni prihodnosti.
Sledil je plebiscit
Sprejetju deklaracije je sicer 23. decembra 1990 sledil plebiscit o osamosvojitvi Slovenije, na katerem je za samostojnost glasovalo 88,2 odstotka vseh volivcev. Rezultati plebiscita so bili uradno razglašeni 26. decembra. 25. junija 1991 je slovenska skupščina razglasila Temeljno listino o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, zvečer istega dne pa je na Trgu republike v Ljubljani sledila slovesna razglasitev samostojnosti.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.