Nad Evropo leti zelo svetel komet, ki je viden tudi s prostim očesom, imenovan C/2011 L4 ali Panstarrs. Njegovo prisotnost so že doživeli prebivalci na južni polobli. Pri nas je bil najbolj viden kakšne pol ure po sončnem zahodu, a žal so nam oblaki pokvarili razgled.
Panstarrs bo znova viden šele čez približno 100.000 let. Imamo pa to srečo, da to ni edini komet, ki bo letos razsvetlil nebo. Statistično gledano lahko komet brez pomoči teleskopa sicer vidimo le vsakih pet do deset let. Letošnje leto je torej v tem pogledu izjemno, saj bo novembra mimo Zemlje letel komet Ison, ki bo viden tudi podnevi. Videti bo kot polna luna.
Komet Panstarrs so odkrili junija 2011, ime pa so mu nadeli po teleskopu, s katerim so ga odkrili (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System). Teleskop je postavljen na vulkanu Haleakala na Havajih.
Kometi so nebesna telesa iz ledu in delov kamnin z opaznim dolgim repom. Načeloma so na obrobnih predelih osončja, a včasih na svoji tirnici zaidejo v bližino Sonca, kjer led izpari in s sabo potegne tudi prah, pri čimer nastane rep kometa. Komete so v preteklosti pogosto povezovali z vojnami, kugo ali kraljevo smrtjo. Za najslavnejšega velja Halleyjev komet, ki se našemu planetu približa vsakih 76 let.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.