Na spletnem portalu YouTube so se pojavili trije zmontirani videoposnetki s sej slovenske vlade, ki jih je objavil uporabnik "stariobrazi". Med njimi so tudi posnetki sej, kjer so obravnavali gradiva, ki so varovana s stopnjami tajnosti, so opozorili v generalnem sekretariatu vlade. "Pristojnim organom je bilo naloženo, naj preiskovanju tega dejanja namenijo najvišjo stopnjo prioritete, hkrati pa bodo sproženi prav vsi razpoložljivi pravni in preiskovalni postopki, ki so potrebni za zaščito interesov države in za ugotavljanje kazenske odgovornosti za nastalo dejanje," so sporočili.
Vlada je že v četrtek zahtevala od administratorjev portala YouTube, da umakne videoposnetke, ki prikazujejo dele razprav s sej vlade, je potrdil direktor urada za komuniciranje Darijan Košir. Za zdaj reakcije še ni. Nekdanji in aktualni ministri, ki so na posnetkih, pa ne vedo, kako so se ti posnetki znašli v javnosti.
Na enem izmed posnetkov takratna notranja ministrica Katarina Kresal govori o čedalje večji možnosti, da se bodo nemiri zaradi krize premaknili iz dvoran na ulice. Opozarja na premajhno število policistov. Tedanja ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs poudari, da se eni ukvarjajo z vprašanjem, kako prihraniti ob krizi, drugi pa imajo z njihovim iskanjem rešitev za prihranek denarja zelo velike težave. "Živimo v različnih svetovih," ugotavlja in dodaja: "S tega mesta mislimo resno."
Tudi druge ministre skrbi kriza in varčevanje, zaradi katerega po njihovih besedah ne morejo uresničevati načrtov. Takratni zdravstveni minister Borut Miklavčič prosi za sklep, da bi lahko dobil sredstva. "Borut, tukaj sem, pa ne dobim odgovora," je dejal. Nekdanji minister za gospodarstvo Matej Lahovnik v nadaljevanju poudari, da so vsi dobili usmeritve. Potarna, da imajo predstavnike v nadzornem svetu v državnih podjetjih, ki ne obvestijo o izplačilih nagrad. "Še bolje, da še banko prodamo," je dodal, pri čemer je verjetno govoril o NLB.
Tudi o Hrvaški
Zunanji minister Samuel Žbogar na eni od sej govori o sestanku glede odnosov s Hrvaško s triom, ki je bil po njegovem mnenju "zelo neprijeten in nesprejemljiv za članico EU". Napovedal je pismo trem ministrom, "da se takih sestankov ne bom več udeležil, ker so izgledali bolj kot neko sodišče in tribunal kot pogovor. In na vse moje argumente ni bilo nobene reakcije, razen to, da vsi stojijo za Rehnom (evropskim komisarjem za denarne in gospodarske zadeve Olijem Rehnom, op. a.) in da pričakujejo, da bomo sprejeli predlog."
Nadaljuje: "Odločalo naj bi se vzporedno pod eno arbitražo o meji na morju in kopnem v skladu z mednarodnim pravom. Hkrati naj bi se odločali tudi o režimu za uporabo relevantnih pomorskih območij in o slovenskem dostopu do odprtega morja." Ob tem poudari, da ni teritorialnega stika in da naj bi se odločali o načelu pravičnosti. "Skratka, rezultat naj bi bil pravičen." Na vprašanje novinarke oddaje 24UR na POP TV Tee Šentjurc, zakaj si njegovo ministrstvo prizadeva za umik posnetkov z YouTuba, je Žbogar danes odgovoril: "Zato, ker je bil to del razprave na vladi, ki je bil zaupne narave, in tako kot zaupni dokumenti tudi taki pogovori članov vlade ne morejo biti javni."
Objavili so tudi sejo prejšnje vlade Janeza Janše, na kateri nekdanji gospodarski minister Andrej Vizjak nasprotuje, da se za fasade hiš uporablja denar, prvotno namenjen za druge projekte. "Ni fer, da se od elektrike pobira, od deleža, ki je namenjen obnovljivim virom, za fasade hiš." Takratni finančni minister Andrej Bajuk govori o inflaciji o verjetnem padcu realne vrednosti plače.
V SLS in NSi obsojajo objavo
Zadevo preiskuje policija. V SLS Radovana Žerjava menijo, da je nedopustno, da se na spletni strani pojavijo posnetki delovnih sej vlade, na katerih obravnavajo zaupna gradiva. "To je škandal, predvsem pa zelo resen problem, saj je s tem lahko ogrožena suverenost države. SLS pričakuje, da bodo tako na vladi in pristojnih preiskovalnih institucijah nemudoma ustrezno preiskali zadevo in seveda takoj ukrepali," so dodali.
V NSi Ljudmile Novak so objavo posnetkov sprejeli z ogorčenjem. "Objava škodi interesom države, zato obsojamo dejanje. Pristojni organi morajo čim prej ukrepati in kazensko preganjati tiste, ki so posnetke odtujili in jih objavili. Kdo je za objavo posnetkov odgovoren, morajo ugotoviti pristojni organi," so poudarili. Tudi v SDS Janeza Janše pričakujejo, da bodo pristojni organi opravili svoje delo, "ker gre za objavo podatkov, ki so označeni s stopnjo tajnosti." Iz SD so sporočili: "Na taka kazniva ravnanja druge države reagirajo skrajno resno in zato od pristojnih organov pričakujemo, da bo tako tudi pri nas."
Gregor Golobič, ki je v času Pahorjeve vlade opravljal delo ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, je povedal, da sam sicer nima težav s tem, da javnost vidi njegovo izvajanje na sejah, meni pa, da če že, naj se objavijo posnetki v celoti, ne pa montaža posameznih odsekov, kar lahko tudi potvarja resnico. Golobič je sicer izpostavil, da je evidentno, da je posnetek zabeležila kamera na stropu dvorane, pri čemer po njegovih trditvah nihče od članov vlade ni vedel, da "s temi posnetki kdo operira".
Stranka SD je na družbenem omrežju Twitter objavila, da "tovrstna ravnanja druge države obravnavajo skrajno resno, zato od pristojnih organov pričakujemo, da bo tako tudi pri nas."
Zakaj je vlada hranila posnetke?
Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je dejala, da se je najprej treba vprašati, zakaj vlada sploh video snema svoje seje. "Pri občinskih svetih, kjer je video snemanje pravilo, smo seznanjeni, da so posnetki uporabljeni v skladu z njihovimi poslovniki tudi za namen obveščanja javnosti. Seje vlade pa niso javne, zato ni videti razloga, da bi se tudi video snemale." Poslovnik sicer določa, da se seje vlade lahko snema, da torej to ni obvezno. "Če vlada že video snema svoje seje, potem je prav, da uredi tudi hrambo zbirke videoposnetkov, določi roke hrambe, pooblaščene osebe za ravnanje s posnetki in namene uporabe posnetkov. Če je takšna zbirka tako urejena, potem je zakonska zahteva tudi izvedba načela sledljivosti, ki omogoča preverjanje, kdo je do zbirke dostopal," je poudarila.
Obenem se sprašuje tudi po temelju snemanja. Iz poslovnika vlade izhaja, da je video in avdio snemanje zgolj pripomoček za pripravo zapisnika in sklepov. "Če je tako, potem bi pričakovali, da se po pripravi zapisnika posnetki uničijo: očitno na roke hrambe na vladi niso pomislili. Iz dosedaj zbranih informacij bi lahko kazalo, da gre za pristojnost pooblaščenca, saj po vsej verjetnosti gre na vladi za zbirko video posnetkov sej." Napovedala je, da bodo zadeve preverili v okviru inšpekcijskega postopka.
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.