Časnik Delo je poročal, da so v SDS priredili del dokumenta arhiva, ki se nanaša na predsednika Danila Türka, tako da so mu dodali še dokument, ki ga Türk ni prejel. Prvak SDS Janez Janša je to sprva zanikal in zapisal, da so vsi dokumenti v arhivu, razen če je prišlo do dodatnega čiščenja.
Danes pa so na spletni strani SDS objavili 'Opravičilo in pojasnilo bralcem spletne strani SDS': ''9. februarja 2011 smo na spletnih straneh SDS objavili pristne dokumente iz Arhiva Slovenije. Kaj pa so naslovniki v prilogah dopisa, ki ga je poslal republiški sekretariat za mednarodno sodelovanje 2. julija 1980, dejansko dobili v roke – po današnjem preverjanju celotnega postopka odbire gradiva pred slabim letom dni – danes z gotovostjo ne moremo trditi.''
Nadaljujejo, da ''zagotovo k dopisu sodijo najpomembnejši priloženi dokumenti (poročilo ambasade SFRJ o sojenju), saj to izhaja iz vsebine dopisa samega. Dopuščamo pa možnost, da so bile glede na (ne)urejenost gradiva SZDL v Arhivu Slovenije v isto mapo zložene in nato v datoteko (dokument 5) poskenirane tudi strani, ki niso bile priloga k dopisu z dne 2. julija 1980. Če bi se izkazalo, da je to res, je bila to naša malomarnost, ker dokumentov nismo dovolj natančno preverili in jo obžalujemo ter se bralcem zanjo opravičujemo. V naslednjih dneh bomo na licu mesta v Arhivu Slovenije rekonstruirali celoten postopek odbire gradiva izpred enega leta ter vnovič preverili vse gradivo komisije za manjšinska vprašanja iz obdobja 1978–1983. Šele po tem bomo lahko dali končno sodbo.''
Niso pa se opravičili predsedniku Türku, ''ker to v ničemer ne spreminja dejstva, da je bil Türk v najožji skupini takratnega republiškega vodstva, ki so ga obveščali o zadevi Velikovec. Nesporna, nanj naslovljena dokumenta poročata o sojenju sodelavcem UDBE. Poznal je ozadja, ki navadnim državljanom niso bila znana. Ozadja so mu bila znana leta 1980 in so mu bila znana leta 2010, ko je odlikoval protagonista te akcije, Tomaža Ertla. To dokazujejo dokumenti tudi v obliki, kot sta jih objavila Delo in Arhiv Slovenije.''
Juri: Janša se zapleta v lastne pasti
Pred tem je poslanec Zares Franco Juri dejal, da poročilo delovne komisije nekdanjega pravosodnega ministra Lovra Šturma, ki je bilo sprejeto na vladi, dokazuje, da je bila Janševa vlada seznanjena s sporazumom, da ostane del arhivskih dokumentov zaprt. Sporazum, da ostane del arhivskih dokumentov zaprt, je nastal na podlagi uredbe, ki omogoča predajo arhivov iz Sove v Arhiv RS. Kot je v Odmevih dejal predsednik SDS Janša, je sporazum, če je bil sestavljen, nezakonit. Sestavljen je bil brez njegove in vladne vednosti, je zatrdil.
Kot pravi Juri, je to laž, saj je sporazum omejen tudi v poročilu delovne skupine, ki ga je vlada Janeza Janše dobila leta 2008. Vlada je bila po navedbah vodje poslanske skupine Zares uradno seznanjena z vsemi akti in dokumenti, ki so nastali na podlagi uredbe z Janševim podpisom. Janša se zapleta v lastne pasti, v lastne laži, v lastne manipulacije, je poudaril. Janševe torkove besede v Odmevih so tako po Jurijevem mnenju "potrdilo, da imamo opravka z nevarnim fenomenom sistematičnega laganja in sistematičnega pretvarjanja dejstev".
Po Jurijevih besedah je zdaj, kot kaže, dokazana tudi manipulacija SDS z dokumenti arhiva, ki se nanašajo na predsednika Türka. Prirejanje dela dela dokumenta je Juri označil kot največji škandal v slovenski poosamosvojitveni zgodovini. Po njegovih besedah gre za dvojen škandal. Gre za to, kako stranka laže in kakšne metode uporablja, in za namen, saj z lažmi napadajo predsednika republike in škodujejo ugledu države, pojasnjuje.
"Osupli smo in pričakujemo, da se bo nekaj premaknilo," je dejal. Po njegovem mnenju gre za kaznivo dejanje, zato se morajo do tega opredeliti tudi organi pregona. Generalna državna tožilka Barbara Brezigar ima zdaj priložnost, da dokaže, da ni le politični privesek Janše, ampak da je vodja najvišjega tožilskega organa, je poudaril. Ob tem je omenil tudi sume o vpletenosti Janše v orožarske posle v začetku 90. let.
Kot pojasnjuje, je postavil tudi javno vprašanje ministrstvu za zunanje zadeve, kako ocenjujejo paradržavniške poti Janše v nekatere države, s katerimi Slovenija nima diplomatskih odnosov, kot je Tajvan. Ob tem se je vprašal, ali pomenijo te države politično ali morda tudi poslovno oazo. Vsa ta "gonja zoper predsednika republike" in vprašanje arhivov sta lahko po Jurijevem mnenju "samo dimna zavesa, ki je nastala v trenutku, ko je Janša zaslutil, da nekaj prihaja na dan".
Tanko hoče odgovore
Vodja poslanske pisarne SDS Jože Tanko medtem poziva predsednika Danila Türka, naj odgovori na vprašanja, ki mu jih zastavlja opozicija. Zaradi molka sumi, da je ''v arhivih še nekaj, česar javnost še ni videla ali vedela in kar bi lahko še dodatno zatemnilo vašo v javnosti skrbno negovano podobo''. Nadaljuje: ''Lahko skrivate, lahko še kaj zakurite ali drugače uničite, neizpodbitno dejstvo je, da ste, gospod predsednik, vedeli več in prej kot so pisali mediji in kot ste pripravljeni priznati. Pa tudi Ertla poznate mnoge dlje in bolj kot le bežno.'' Predsednika Türka sprašuje, ''kdaj se boste za izrečene laži opravičili slovenski javnosti in nenazadnje tistim, ki so vas volili''.
Objavili izvirne dokumente
Direktor arhiva Dragan Matić pa je na spletni strani zapisal, da je dokument, ki ga je kot enotnega objavila SDS na spletni strani, sestavljen iz delov različnih dokumentov. Kot navaja, objavljeno arhivsko gradivo hranijo v arhivskem fondu SI AS 537, Republiška konferenca Socialistične zveze delovnega ljudstva Slovenije. Gradivo fonda je po veljavni arhivski zakonodaji javno dostopno, prav tako ni predmet nedavno sprejete novele arhivskega zakona, je dodal.
Izvirni dokumenti:
– Informacija o sodnem procesu Vidmar–Blaj,
– Posebna informacija št. 81 o mednarodnih odnosih in dogodkih, z dne 2. 10. 1979 in
– Posebna informacija št. 83 o mednarodnih odnosih in dogodkih, z dne 5. 10. 1979.
V SDS so prepričani, da je Matić postavil predsednika Türka na laž.
Je bilo storjeno kaznivo dejanje?
Kar zadeva vprašanje ponarejanja dokumentov, predsednik Türk pričakuje, da bodo v primeru ugotovljenih protipravnosti pristojni organi ustrezno ukrepali. S policije pa so sporočili, da bodo v omenjenem primeru preverili obstoj razlogov za sum, da je bilo storjeno uradno pregonljivo kaznivo dejanje in ob potrditvi razlogov ukrepali v skladu z zakonskimi pooblastili.
KOMENTARJI (595)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.