Na prvi črni listi je 614 delodajalcev, za katere je zavod prejel informacijo o pravnomočno ugotovljenih prekrških od inšpektorata za delo, ki vplivajo na zaposlovanje in delo tujcev. Delodajalcem je prepovedano zaposlovanje in delo tujcev za eno, dve ali tri leta od pravnomočnosti prekrška. Največ, dobra polovica, je bilo kršitev predpisov glede izplačevanja plač, dobra tretjina pa se nanaša na delo na črno.
Objavili so tudi delodajalce z negativnimi referencami. Do vzpostavitve neposredne izmenjave podatkov z davčno upravo je na listi 42 delodajalcev, za katere je zavod prejel od inšpektorata informacijo o izrečeni pravnomočni sankciji s področja delovnopravne zakonodaje in ki so želeli posredovanje kandidatov na prosta delovna mesta. Tem delodajalcem zavod leto dni po prejemu podatka od inšpektorata za delo ni dolžan posredovati kandidatov na objavljeno delovno mesto. Tudi med njimi je bilo največ kršitev predpisov glede izplačevanja plač, ostali pa so kršitelji predpisov o preprečevanju zaposlovanja in dela na črno.
Neplačevanje prispevkov je kaznivo dejanje
Davčna uprava, ki je v zadnjem času še poostrila nadzor na področju plačevanja prispevkov za socialno varnost, sicer ugotavlja precej kršitev plačevanja prispevkov za socialno varnost. Katera podjetja so neplačniki, ne smejo razkriti. "Gre za davčno tajnost, za podatke zavezancev," je dejal Iztok Verdnik z davčne uprave. Vendar dodaja, da lahko vsak zaposleni preveri, ali mu delodajalec plačuje prispevke ali ne.
Neplačevanje prispevkov je kaznivo dejanje, so pojasnili na pravosodnem ministrstvu. "Kaznivo dejanje stori tisti, ki zavestno ne ravna po predpisih o plačilu predpisanih prispevkov in tako delavca prikrajša za pravico, ki mu pripada ali mu jo omeji. Predpisana je denarna kazen ali zapor do enega leta," so navedli. Če pa zaradi neplačanih prispevkov delavec izgubi svojo pravico, je predpisana kazen zapora do treh let.
"Kazniva je v tem primeru kršitev pravice, ki izhaja iz zapovedi o zavarovanju in plačevanju prispevkov na podlagi zaposlitve v razmerju do delavca. Prispevki za pokojninsko in invalidsko ter zdravstveno zavarovanje, ki jih plačuje delodajalec, so namreč del plačila za opravljeno delo," so povedali. Po njihovem opozorilu, tudi če prispevki "niso plačilo", ker delavcu niso "dejansko izplačani" kot del bruto plače, to na presojo kršitve ob pravilni razlagi zakona ne more vplivati. "Davčna uprava bi tak pristop k razreševanju problematike lahko podprla z vlaganjem kazenskih ovadb v vzorčnih primerih, na tej podlagi pa lahko državno tožilstvo sproži ustrezne sodne in druge postopke," so dodali.
Položaj delavcev z vidika plačevanja prispevkov s strani delodajalcev pa je posebej urejen in varovan tudi na področju insolvenčne zakonodaje. Tako je v zakonu o finančnem poslovanju in postopkih prisilnega prenehanja določena neizpodbojna domneva, da je dolžnik, torej delodajalec, trajneje nelikviden in s tem insolventen, če več kot tri mesece zamuja s plačilom plač do višine minimalnih plač ali s plačilom davkov in prispevkov, ki jih mora izplačevalec obračunati ali plačati hkrati s plačilom plač delavcem. Izjema so primeri, ko je bilo plačilo teh davkov in prispevkov odloženo v skladu z zakonom o davčnem postopku, poudarja ministrstvo. "Neizpodbitna domneva insolventnosti delodajalca tako olajša dokazno breme upnika – delavcev oziroma Jamstvenega in preživninskega sklada – ki predlaga začetek stečajnega postopka," so še pojasnili.
Več milijard plačanih prispevkov
Lani je znesek obračunanih prispevkov za socialno varnost znašal dobrih 5,91 milijarde evrov, leta 2009 dobrih 5,76 milijarde evrov, leta 2008 dobrih 5,64 milijarde, leta 2007 dobrih 5,13 milijarde in leta 2006 dobrih 4,33 milijarde evrov, izhaja iz informacije o plačevanju prispevkov za socialno varnost v zadnjem petletnem obdobju, ki jo je vlada obravnavala minuli teden. Glede na obračunane prispevke je bilo plačanih prispevkov leta 2010 96,5 odstotka, leta 2009 97,4 odstotka, leta 2008 97,8 odstotka, leta 2007 97,3 odstotka in leta 2006 prav tako 97,3 odstotka.
Na podlagi izdanih pozivov davčne uprave je bilo v prvem polletju letos obračunanih za okoli 30 milijonov evrov obveznih prispevkov za socialno varnost, izdanih je bilo za 3,6 milijona evrov odmernih odločb za prispevke za socialno varnost, v nadzorih davkov in prispevkov od dohodkov fizičnih oseb iz zaposlitve pa je bilo ugotovljenih za 10,9 milijona evrov dodatnih davčnih obveznosti.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.