Lorda Irvina je po prihodu v Slovenijo sprejel predsednik DZ Borut Pahor. Sogovornika sta največ pozornosti namenila vključevanju Slovenije v EU in zvezo Nato. Eden od temeljnih ciljev obiska lorda kanclerja, ki je tudi predsednik britanskega vrhovnega sodišča in minister za pravosodje, je v Sloveniji in v drugih srednjeevropskih državah ugotoviti stopnjo pripravljenosti in političnega konsenza za te strateške odločitve.
Pahor je gostu zagotovil, da sprejemanje evropske zakonodaje v poteka brez večjih težav, saj obstaja široko politično soglasje glede vstopa Slovenije v EU in Nato. Na lordovo vprašanje, ali zaradi obilice dela ne trpi kakovost sprejetih zakonov, pa je predsednik DZ odgovoril, da zelo zahteven urnik usklajevanja zakonodaje ne pripomore h kakovosti, vendar pa ne slovenski ne parlamenti drugih držav kandidatk nočejo in ne morejo prevzeti odgovornosti, da bi zaradi nesprejetja zakonodaje njihove države izpadle iz procesa širitve EU.
Tesni sodelavec britanskega premiera Tonyja Blaira se je pozanimal tudi o podpori javnosti vključitvi v Nato in odločitvi za refrendum. Predsednik Pahor mu je povedal, da se skupaj s postopno krepitvijo podpore za vstop krepi tudi strinjanje z izvedbo referenduma, vendar formalne odločitve o tem DZ še ni sprejel.
Visokega gosta je sprejel tudi predsednik vlade Janez Drnovšek. Sogovornika je seznanil s stanjem priprav Slovenije na članstvo v Evropski uniji. Pri tem je dejal, da Slovenija pričakuje zaključek pogajanj do konca leta, podpis pristopne pogodbe v prvi polovici naslednjega leta ter vstop v polnopravno članstvo leta 2004. Glede finančnih implikacij vstopa v EU je poudaril, da si Slovenija prizadeva doseči dogovor, ki ji bo omogočil, da ne bo že takoj ob vstopu neto plačnica. Lord Irvine je menil, da je Slovenija gospodarsko najbolj razvita kandidatka za članstvo v EU in je zato glede na druge države kandidatke v specifičnem položaju.
Sogovornika sta se dotaknila tudi pomena Srednjeevropskega trgovinskega sporazuma (CEFTA) za nadaljnji razvoj evropskih integracij. Premier Drnovšek je izrazil prepričanje, da bi morali okvir CEFTA ohraniti tudi po širitvi EU, ko ga bodo nove članice unije zapustile. CEFTA lahko namreč igra pomembno vlogo tudi pri pripravi bodočih kandidatk za članstvo v EU, so sporočili iz urada predsednika vlade.
Gosta je sprejel tudi predsednik republike Milan Kučan. Lorda Irvina so posebaj zanimala predsednikova pričakovanja glede rezultatov morebitnih slovenskih referendumov o vključitvi v EU in Nato, obenem pa je izrazil veliko spoštovanje do dosežkov samostojne Slovenije, posebej na gospodarskem področju, kot tudi do hkratnih uspešnih priprav za vstop v EU in Nato.