Slovenija

Obisk Parlamentarne skupščine Nato

Ljubljana, 02. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na povabilo predsednika državnega zbora Boruta Pahorja se pri nas mudi 35-članska delegacija Parlamentarne skupščine zveze Nato pod vodstvom njenega podpredsednika, senatorja Maria Palomba.

Po Kučanovem mnenju je članstvo v zvezi NATO smiseln cilj Slovenije že od njene osamosvojitve
Po Kučanovem mnenju je članstvo v zvezi NATO smiseln cilj Slovenije že od njene osamosvojitve FOTO: Reuters

Poleg gostitelja so jih sprejeli še predsednik republike Milan Kučan, državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Ignac Golob in predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin.

Po Kučanovem mnenju ne more pozitivnih vrednot evro-ameriške civilizacije v globalnem, soodvisnem svetu nihče uveljavljati posamič in nepovezano. Uveljavljati jih je mogoče le s sodelovanjem v zavezništvih, je dejal Kučan in dodal, da če je le mogoče, jih je potrebno krepiti znotraj obstoječih mednarodnih ustanov in med take sodi tudi Nato.

Dodal je, da je članstvo v zvezi Nato smiseln cilj Slovenije že od njene osamosvojitve. Ta namreč ni potekala zgolj s pogledom nazaj v razloge za razdružitev nekdanje Jugoslavije, ampak tudi s pogledom naprej in z opredelitvijo za vključitev Slovenije v sodobne integracijske tokove, ki so imperativ globalnega soodvisnega sveta, je še poudaril Kučan.

Predsednik republike je predstavil tudi aktivnosti Slovenije v pripravah na polnopravno članstvo v Nato in se zavzel za širitev zavezništva tudi v JV delu Evrope ter s tem za širitev prostora evropskega miru, varnosti in stabilnosti.

Delegacijo Parlamentarne skupščine Nata je sprejel tudi Jelko Kacin
Delegacijo Parlamentarne skupščine Nata je sprejel tudi Jelko Kacin FOTO: Dare Čekeliš

Namen obiska parlamentarcev zveze Nato, ki bo trajal do torka, je seznanitev s pripravljenostjo Slovenije za članstvo v zvezi Nato, z zgodovino, kulturo in nekaterimi gospodarskimi kazalci naše države ter z razmerami v jugovzhodni Evropi.

Minister Rupel je sogovornikom predstavil aktivnosti pri uresničevanju glavnih zunanjepolitičnih ciljev Slovenije, zlasti v zvezi s članstvom v zvezi Nato in Evropski uniji. Ob tem je dejal, da Slovenija izpolnjuje zastavljene cilje in pričakuje povabilo v članstvo na vrhu zavezništva v Pragi.

Sogovorniki so posebno pozornost namenili vprašanju podpore javnosti. Rupel je predstavil rezultate zadnje raziskave javnega mnenja in dejavnosti slovenske vlade pri informiranju javnosti.

"Slovenija ne želi biti samo uporabnik varnosti, ki jo Nato zagotavlja, temveč želi k njej tudi prispevati," je dejal Rupel.

Člani delegacije PS Nato pa so poudarili, da Slovenija kot članica Nato lahko k temu veliko prispeva, saj ima zavezništvo v današnjih razmerah drugačno vlogo, kot jo je imel v preteklosti, so sporočili z MZZ.

Minister Rupel je spregovoril tudi o slovenskih pogledih na razmere v Jugovzhodni Evropi ter orisal odnose in sodelovanje Slovenije z državami v regiji. Poudaril je, da je bilo delovanje zveze Nato in EU v JV Evropi odločilnega pomena za stabilizacijo razmer. Minister Rupel in senator Palombo sta se strinjala, da bosta obe organizaciji tudi v prihodnje morali imeti ključno vlogo pri zagotavljanju stabilnosti, varnosti in ekonomskega razvoja v tem delu Evrope. Po Ruplovih besedah želi Slovenija k temu prispevati tudi s projektom Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min ter ustanovo Skupaj - centrom za psihosocialno pomoč otrok.

Na željo sogovornikov je minister Rupel orisal tudi odnose med Slovenijo in Hrvaško ter jim predstavil stališča slovenske vlade glede urejanja odprtih vprašanj med državama. Ob tem je člane delegacije posebej seznanil z aktualnim stanjem urejanja mejne problematike in poudaril, da je bil po desetletju pogajanj lansko leto dosežen dogovor, ki sta ga potrdili vladi obeh držav. Minister je predstavil tudi aktualne perspektive za ureditev vprašanja meje ter v zvezi z arbitražo poudaril, da ta ne prinaša hitre rešitve in za slovensko stran predstavlja zadnjo možnost.

V torek jih bodo sprejeli še delegacija DZ, minister za evropske zadeve Janez Potočnik in minister za obrambo Anton Grizold. Člani delegacije bodo obiskali tudi vojašnico Franc Rozman - Stane in si ogledali predstavitev 1. brigade Slovenske vojske.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.