Vlada je na današnji seji podaljšala regulacijo cen elektrike in plina za gospodinjstva ter mala in srednje velika podjetja, je po koncu seje sporočil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. "S tem ukrepom vlada prebivalkam in prebivalcem še naprej pomaga premagovati energetsko draginjo, malim in srednje velikim podjetjempa tisto, kar odjemalci najbolj potrebujejo," je nadaljeval.
Za gospodinjstva in za porabo v skupnih prostorih je cena na megavatno uro (MWh) 118 evrov za višjo, 82 evrov za nižjo in 98 evrov za enotno dnevno tarifno postavko. Za odjemalce s priključno močjo, enako ali manjšo od 43 kilovatov (kW), ki niso gospodinjski odjemalci, znaša 138 evrov za višjo, 99 evrov za nižjo in 124 evrov na MWh za enotno dnevno tarifno postavko.
Regulirana je tudi drobnoprodajna cena zemeljskega plina za zaščitene odjemalce, in sicer za gospodinjske in skupne gospodinjske odjemalce ter za distributerje toplote za ogrevanje gospodinjstev. Omejena je na 73 evrov, za osnovne socialne službe, vrtce, osnovne šole, zdravstvene domove in za male poslovne odjemalce pa na 79 evrov na MWh. Enake cene veljajo tudi v primeru nadomestne oskrbe teh odjemalcev.
Za mikro, mala in srednje velika podjetja so regulirane cene elektrike. Cena za višjo tarifo je 217 evrov, za nižjo 155,50 evra in za enotno tarifo 195 evrov na MWh.
Zamejene drobnoprodajne cene elektrike in plina veljajo tudi za javne zavode, javne gospodarske zavode, javne agencije, javne sklade in občine, je pa pri teh že določeno, da veljajo celotno leto 2023. Najvišja dovoljena maloprodajna cena elektrike je za višjo dnevno tarifno postavko 207 evrov za MWh, za nižjo dnevno tarifno postavko 148,50 evra in za enotno tarifno postavko 186 evrov brez DDV. Najvišja dovoljena cena plina iz plinskega sistema je postavljena pri 95 evrov za MWh.
Po ministrovih besedah s tem država ostaja znotraj okvira predvidenih finančnih posledic za proračun. Ukrep bo sicer po sedanjih ocenah stal manj od sredstev, ki so zanj rezervirana. Minister je spomnil, da je bilo za nadomestila dobaviteljem za stroške regulacije načrtovanih maksimalno 350 milijonov evrov.
Obrtno-podjetniška zbornica opozarja, da cene niso konkurenčne
Z Obrtno-podjetniške zbornice so sporočili, da so z odločitvijo vlade zelo zadovoljni. "S tem se je prekinilo obdobje negotovosti, podjetja pa bodo svoje poslovanje sedaj lažje načrtovala," so zapisali v sporočilu za javnost. Predsednik zbornice Blaž Cvar je ob tem vseeno opozoril, da so pričakovali, da bodo cene še nekoliko nižje, saj da člani zbornice, obrtniki in podjetniki vsak dan opozarjajo, da so cene kljub regulaciji previsoke - glede na cene, ki jih imajo konkurenčna podjetja v sosednjih državah. "Tako visoke cene električne energije in zemeljskega plina postavljajo naša podjetja v nekonkurenčen položaj," meni.
Minister je ob tem dejal, da so z OZS v stalnem dialogu, kjer ostajajo odprte tri teme. Ena izmed teh je bila tudi (n)konkurenčnost cen elektrike in plina v Sloveniji. "Indeksi cen pred regulacijo in današnje cene so neprimerljive, ker so se količine kupovale na letnem nivoju. Zdaj omogočamo predvidljivo konkurenčno okolje, cene pa ne znižujemo," je povedal.
Vlada bo obravnavala Nacionalni reformni program 2023, ki vključuje načrtovane prednostne naloge dela vlade, ključne strukturne ukrepe in ukrepe za doseganje priporočil ter ciljev iz nacionalnih in evropskih strateških dokumentov. Med drugim bo obravnavala še noveliran predlog Pomorskega zakonika, pri katerem se spremembe nanašajo na izboljšanje varnosti plovbe.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.