Hladna fronta, ki je zajela Slovenijo, jo bo v večernih urah prešla, s seboj pa bo prinesla tudi posamezne nevihte s krajevnimi nalivi, kar sicer ni običajno za januar. Jugozahodni veter je zvečer začel slabeti, a bo ob prehodu fronte krajevno lahko spet okrepljen za krajši čas. Do jutra naj bi se sicer vremensko dogajanje povsem umirilo.
Naraščanje rek zaradi obilice padavin
Na širšem območju Tolmina, Bohinja in v Idrijsko-Cerkljanskem hribovju se razlivajo posamezne reke in manjši vodotoki, na teh območjih pa nadaljnje naraščanje rek pričakujejo vse do jutra. Tudi drugod po državi so v večernih urah možni hitri porasti in razlivanja manjših vodotokov in hudournikov.
Po napovedih vremenoslovcev se bo deževje na severnem Primorskem najbolj okrepilo kmalu po polnoči. Na območju Vipave pričakujejo številne poplave, kar bi lahko povzročilo zapore lokalnih cest. Reka Vipava naj bi se namreč sredi noči dvignila za tri metre.
Močno so že narasli tudi hudourniki v Posočju, Bohinju in na območju Idrijsko-Cerkljanskega hribovja. Na severnem Primorskem so zato v pripravljenosti gasilci, ki imajo na voljo 11 tisoč protipoplavnih vreč, s katerimi bodo pomagali domačinom.
Reka Ljubljanica poplavlja na Ljubljanskem barju na območju vsakoletnih poplav, na spletnih straneh navaja Agencija RS za okolje (Arso). Ponoči lahko opozorilne pretoke doseže reka Vipava s pritoki, proti jutru pa tudi reka Kolpa.
Zaradi naraslega Bohinjskega jezera in nanosa materiala je zaprta cesta Ribčev Laz-Ukanc. Kot so pojasnili v kranjskem regijskem centru za obveščanje, za zdaj na tem območju narasle vode ničesar ne ogrožajo. Na terenu so gasilci. Je pa poplavilo kleti nekaj hiš na območju Bohinjske Bistrice.
Na cesti Podrošt-Zali log se je sprožil zemeljski plaz, zaradi katerega je na cesti polovična zapora, nanos pa že odstranjujejo delavci cestnega podjetja. Na območju občine Železniki se je plaz vsul tudi v potok Smoleva. Cesta Žiri-Rovte pa je bila poplavljena.
Oranžna stopnja ogroženosti
Na Arsu so zaradi obilnih padavin in močnega vetra razglasili oranžno stopnjo ogroženosti. Ta pomeni, da so možne žrtve in gmotna škoda.
Ob nočni plimi med 22. in 2. uro lahko gladina morja na mareografski postaji Koper doseže višino okoli 310 cm in pri tem poplavi nižje dele obale. Zaradi močnega jugozahodnega vetra bo povišano tudi valovanje morja, najbolj bo izpostavljeno območje Piranskega rta, še navaja Arso.
Podatki samodejnih hidroloških postaj.
Težave zaradi močnega vetra
Večji del dneva je pihal okrepljen jugozahodnik, ki je po nižinah v sunkih dosegal hitrost okoli 70, v višje ležečih krajih pa tudi nad 100 km/h.
Na območju Koroške in Dolenjske so gasilci in delavci cestnih in komunalnih služb ves dan odstranjevali na ceste podrta drevesa, popoldne pa je na več območjih predvsem vzhodne polovice države močan veter razkril tudi nekaj streh.
Na Rakitni je orkanski veter le 30 metrov od hiše podrl mogočne smreke.
Na območju občin Podvelka in Radlje ob Dravi so radeljski prostovoljni gasilci in delavci podjetja Voc Celje s cest že odstranjevali nekaj dreves, med drugim z glavne ceste Dravograd-Maribor pri hidroelektrarni Vuhred. Podrto drevo je ogrožalo tudi promet na cesti Kotlje-Rimski Vrelec v občini Ravne na Koroškem.
Na Koroškem, na cesti Podvelka-Lehen v občini Podvelka, je nagnjeno drevo ogrožalo telefonski vod in promet, zato so posredovali tamkajšnji gasilci in drevo odstranili. Veter je podrl tudi več dreves na območju občin Dolenjske Toplice in Straža, ki so jih nekatera že odstranili upravljavci cest.
V Kočevju se je dopoldne zaradi močnega vetra drevo naslonilo na kabel telefonskih komunikacij. Posredovali so tamkajšnji prostovoljni gasilci, ki so ga razžagali in kabel sprostili.
Močan veter je odkril kar nekaj streh stanovanjskih in gospodarskih poslopij po Sloveniji. Na Zgornjem Jezerskem je močan veter odkril streho gospodarskega poslopja. Tudi tam so na pomoč priskočili prostovoljni gasilci, ki so streho prekrili.
V naselju Spodnja Senica v občini Medvode je močan veter odtrgal žleb na družinski hiši. Posredovali so gasilci PGD Sora, ki so zaključno pločevino žleba ponovno pritrdili na objekt. V Šentjerneju pa je smreka padla na streho stanovanjske hiše.
Veter je odkrival strehe tudi v Praprotnem v občini Šentjur, v Rakeku, v Novem mestu, v občini Hoče-Slivnica, v Podgorju pri Celju, v Črni na Koroškem, Sevnici in Straži. V Kostanjevici na Krki grozi, da bodo drevesa padla na stanovanjsko hišo. Posredujejo gasilci.
V Vinici je veter povzročil prekinitev oskrbe z električno energijo, v Lesičnem v občini Kozje pa se je podrl električni drog.
Tudi na obali veter povzroča težave, močan veter je v Portorožu poškodoval tri plovila ter podiral drevesa.
Žično ograjo bodo zaradi poplav začasno delno odstranili
Zaradi poplavljene žične ograje ob Kolpi za zdaj škode niso ugotovili, se pa bojijo, da bi ob obilnejših padavinah ograja lahko zaradi težjega vodnega plavja popustila in se odtrgala. Zato se dogovarjajo, da bi na najbolj ogroženih mestih žično ograjo prekinili in jo delno odstranili, je povedala županja Črnomlja Mojca Čemas Stjepanovič.
Žično ograjo bi delno odstranili na najbolj ogroženih mestih, ko bo voda upadla, in sicer tako, da bi jo lahko takoj postavili nazaj, če bo to potrebno. Ograjo, ki ji preti narasla Kolpa, naj bi najprej odstranili tam, kjer je predvideno, da bi jo nadomestili s panelno, je pojasnila.
Kolpa, ki je narasla zaradi zadnjih padavin in taljenja snega, je predvsem v črnomaljski občini v nedeljo začela prestopati bregove in poplavila tudi nekatere dele žične ograje ob meji s Hrvaško.
Po podatkih Čemas Stjepanovičeve je reka žično ograjo poplavila predvsem v Poljanski dolini ob Kolpi in še ponekod nižjevodno. Najbolj se je razlila pri mlinu v Vukovcih, v delu krajevne skupnosti Vinica in nižje proti Gribljam, pri tem pa je žična ograja ostala pritrjena in je narasla voda ni uspela odnesti. Žično ograjo je poplavilo tudi na območju Krajinskega parka Kolpa, je dodala. Kolpa je žično ograjo ob meji poplavila tudi ponekod na Kostelskem oz. v svojem gornjem toku, so povedali na tamkajšnji občini.
V noči na petek naj bi snežilo
Sicer pa bo jutri delno jasno z občasno spremenljivo oblačnostjo. Ponekod bo pihal veter zahodnih smeri. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, v severnih krajih malo pod 0, najvišje dnevne od 6 do 11 stopinj Celzija.
V sredo bo delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. Zjutraj bo po nekaterih nižinah megla. Nekoliko hladneje bo. V četrtek bo sprva precej jasno in ponekod po nižinah megleno, čez dan pa se bo oblačnost od jugozahoda povečala. Popoldne bo na Primorskem pričelo deževati, zvečer in v noči na petek pa bodo padavine zajele vso Slovenijo. V notranjosti bo večinoma snežilo.
Večji del Evrope bo v višinah preplavljen s hladnim polarnim zrakom. Nad območjem Alp bodo pihali severni vetrovi. Po možnem sneženju v noči na petek lahko od petka naprej pričakujemo suho in mrzlo vreme z dnevnimi temperaturami večinoma pod 0 stopinj Celzija. Ponekod bo pihal severni do severovzhodni veter.
Preverite, kakšno bo vreme v vašem kraju.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.