Za nami je najtoplejši dan letos, termometer je marsikje pokazal nad 20 stopinj Celzija. Že v soboto ne bo več tako toplo in tudi prihodnji teden bo hladneje, so sporočili na Agenciji za okolje (Arso). V nedeljo bo ponekod rahlo deževalo, a padavin ne bo dovolj, da bi končale dolgotrajno sušo. Več sonca lahko zopet pričakujemo v sredo.
Ker že dolgo ni bilo padavin, po državi še vedno velja velika požarna ogroženost.
Zaradi dolgotrajne suše Arso prebivalce poziva, naj skrbijo za racionalno rabo vodnih virov. Od lanskega oktobra do konca februarja je namreč v večjem delu Slovenije padlo le od 60 do 70 odstotkov običajne količine padavin, sušne razmere pa se nadaljujejo tudi v marcu. Stanje površinskih voda trenutno še ni kritično nizko, se pa približuje najnižjim izmerjenim količinam za ta mesec, so sporočili z Arsa. "Trenutno se po rekah pretaka le približno 35 odstotkov običajne količine vode za to obdobje,” so opozorili in dodali, da je k temu veliko prispevalo tudi pomanjkanje snega, ki bi se sicer v tem času topil in polnil struge z vodo.
Stanje podzemnih voda je še bolj kritično. "Količinsko stanje podzemnih voda je v splošnem predvsem na ravninskih prodno-peščenih vodonosnikih zelo nizko (v spodnjih 10 odstotkih dolgoletnega razpona). Količinsko so trenutno najbolj ranljivi nekateri najbolj plitvi vodonosniki (Krška kotlina, Dravska kotlina, Apaško polje),” o tem, kje so razmere najslabše, pravijo na Arsu.
Kmetijska tla so marsikje izjemno suha. Najbolj kritično je v delu jugozahodne Slovenije, sušne razmere pa prevladujejo tudi na severovzhodu države. "V prihodnjih dneh ob toplem vremenu, ki sproža rastne procese in večje izhlapevanje iz tal, lahko pričakujemo še poslabšanje stanja, kar pomeni, da bo vstop v vegetacijsko sezono zelo verjetno moten. Stanje bi normalizirale le enakomerno razporejene padavine v višini od 100 do 200 mm v odvisnosti od lokacije. Kratkotrajne intenzivne padavine lahko na suhih tleh sprožijo erozijo," še svarijo na Arsu.
Zaradi suše imajo na Gorenjskem in Koroškem težave s pitno vod
Zaradi suše imajo na Gorenjskem in občasno tudi na Koroškem težave pri oskrbi s pitno vodo. Najbolj kritično je v občinah Jesenice in Žirovnica, kjer so na višjeležečih območjih že konec preteklega meseca ponekod ostali brez pitne vode. Kasneje so v Acroniju nekoliko zmanjšali porabo in se je stanje izboljšalo, vendar pa je zdaj izdatnost na vodnih virih Ajdna in Završnica pod kritično mejo, vodni vir Peričnik pa je nasploh na najnižji izdatnosti.
Komunalno podjetje Jeko-In je občane v dopisu opozorilo, da se bodo motnje pri oskrbi s pitno vodo stopnjevale, že februarja pa je izdalo prepoved pranja avtomobilov in rabe vode v druge namene. Obenem je znova pozvalo k varčevanju z vodo, saj je bila prvi konec tedna v marcu zaradi zalivanja vrtov poraba vode najvišja v celotni zimi.
Na Koroškem so bile občasne težave pri oskrbi s pitno vodo, tudi zaradi okvar na vodovodnem omrežju, v občinah Vuzenica in Ribnica na Pohorju.
V Hidroelektrarni (HE) Moste, kjer zaradi suše že več mesecev beležijo nižjo proizvodnjo električne energije, so v ponedeljek začeli dvomesečno redno letno revizijo in remont. Tako bodo sušno obdobje s pridom izkoristili za izvajanje vzdrževalnih del. Podobna sušna obdobja se sicer ciklično ponavljajo na vsakih sedem do deset let. Tako so podobno sušo beležili že v letih 2002 in 1993. Glede na dolgoletne izkušnje so sušni meseci januar, februar in marec, včasih pa se suša potegne tudi v april, je pojasnil vodja HE Moste Anton Koselj. Zato ne pričakuje, da bi se sedanje sušne razmere v kratkem lahko spremenile.
Bo brez vode tudi del Primorske?
Na Goriškem imajo le nekaj manjših problemov z oskrbo na območju Čepovana. Če pa padavin ne bo še 14 dni ali pa ne bodo obilne in dolgotrajne, pa bi lahko nastopili problemi s pitno vodo tudi drugje, so pojasnili v podjetju Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica.
Tako bi lahko večji problemi nastali najprej na območju Trnovsko-Banjške planote, zato se že dogovarjajo za prevoze vode, če bi bilo to potrebno. Če bi se sušno obdobje še nadaljevalo, bi veliki problemi nastopili poleti.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.