Danes je na Kongresnem trgu v Ljubljani potekala državna proslava ob dnevu državnosti, ki ga sicer praznujemo 25. junija, še pred tem pa je bila v državnem zboru slavnostna seja. Letos je za organizacijo proslave skrbel koordinacijski odbor za državne proslave, ki ga vodi generalni sekretar vlade Božo Predalič. Ta je s svojim pozivom umetnikom, naj na proslavi zaradi finančne stiske države sodelujejo brezplačno, poskrbel za novo delitev javnosti, saj se je odločil, da na proslavo ne povabi vseh veteranskih organizacij. To je sprožilo burne polemike.
Na proslavo tako niso bili vabljeni praporščaki Zveze združenj borcev za vrednote NOB, Zveze društev general Maister, Društva za negovanje rodoljubnih tradicij Tigr Primorske in Zveze društev vojnih invalidov Slovenije. Sodelovali naj bi le praporščaki veteranskih organizacij slovenske osamosvojitvene vojne. Prapori zveze in policijskih veteranskih društev Sever so se odločili, da se proslave ne bodo udeležili, in na tak način izrazili svoj protest nad selektivnim vabljenjem praporščakov.
Del koalicije razočaran nad ideološko delitvijo
Odločitev koordinacijskega odbora je vzbudila nezadovoljstvo v koaliciji. V koalicijski pogodbi so namreč zapisali, da ne bodo odpirali ideoloških tem. Včeraj je Virant odločitev odbora označil za kršitev koalicijske pogodbe. Oster je bil tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec, prav tako pa se z odločitvijo niso strinjali v SLS. "Ocenjujeva, da bi morale biti vse veteranske organizacije, ki imajo zasluge, da imamo danes svojo državo, prisotne na takšni državni proslavi," je po srečanju s predsednikom SD Igorjem Lukšičem povedal Erjavec. Meni, da zdaj ni čas za odpiranje ideoloških tem in razdvajanje ljudi, saj so časi pretežki, zato bi morala biti politika enotna. "Če se bodo takšne poteze nadaljevale, se bomo v stranki DeSUS vprašali, ali je smiselno delovati v takšni koaliciji, ki skrbi za to, da je politika razdvojena, namesto da bi skrbela za to, da bi bila politika povezana in da bi reševala konkretne probleme države," je ponovil. Vsebine pogovora s predsednikom vlade Janezom Janšo o zapletu pri proslavi ni želel podrobneje komentirati.
Do odločitve je bila ostra tudi opozicija. Predsednik Pozitivne Slovenije in ljubljanski župan Zoran Janković je dejal, da vlada ne priznava zgodovine Slovenije in deli državljane na dve kategoriji. Nekdanji predsednik SD Borut Pahor pa je dejal, da obžaluje, da proslava ne povezuje, ampak razdvaja.
Z odločitvijo koordinacijskega odbora pa sta zadovoljni SDS in podmladek NSi.
Užaljenih in celo ponižanih Virantovo vabilo ni prepričalo
Za svojevrstno presenečenje pa je poskrbel predsednik državnega zbora Gregor Virant, ki je na slavnostno sejo povabil praporščake 13 različnih organizacij, med njimi tudi tiste, ki niso bili povabljeni na proslavo. V vabilu je zapisal, da želi, da praporščaki s svojo prisotnostjo in praporom počastijo dan državnosti in 20. obletnico dokončnega konstituiranja Slovenije kot polnopravne članice mednarodne skupnosti ter s tem slavnostni seji pridajo svoj del svečanosti. V sporočilu, ki so ga poslali iz DZ, so še zapisali, da je Virant praporščake povabil v duhu povezovanja in združevanja, ki je v sedanjem času posebej pomembno.
Generalni sekretar Združenja Sever Anton Pozvek je popoldne sporočil, da se njihovi praporščaki seje ne bodo udeležili, ker se ne morejo organizirati v tako kratkem času. Se je pa bosta udeležila on in predsednik združenja, ki sta vabilo za sejo dobila že pred enim tednom.
Iz Zveze združenj borcev za vrednote NOB so sporočili, da se bo predsednik Janez Stanovnik udeležil svečane seje v državnem zboru. S tem bo izkazal spoštovanje zveze do države in njenih institucij, proslave pa se tako kot praporščaki zveze ne bo udeležil.
Predsednik Zveze vojnih invalidov Slovenije Janez Podržaj je dejal, da so bili ob vabilu na proslavo najprej počaščeni in so nameravali poslati tja tudi praporščaka, pozneje, ko so dobili preklic vabila, pa so bili razočarani in ponižani. Tako praporščakov zveze kljub včerajšnjemu vabilu, naj se udeležijo proslave in da bo ljubljanska občina zagotovila dovolj klopi za vse, na njej ne bo.
Zveza društev general Maister je zapisala, da nočejo soditi o konceptu proslave in vabljenih, so pa opozorili, da ima njihova zveza državotvorni pomen, ki goji sporočilnost in tradicijo dejanj generala Maistra in njegovih borcev. Dodali so, da spoštujejo in slavijo Slovenijo, katere praznik je tudi njihov in si ga želijo praznovati skupaj z vsemi Slovenci.
Predsednik Zveze Milan Lovrenčič je za 24ur.com povedal, da je Janković sicer pokazal dobro voljo, vendar pa po njegovih besedah nima pooblastil za javno povabilo na proslavo. Zato praporščakov ne bo na proslavo. Povedal je, da so bili ob prejemu preklica vabila na proslavo užaloščeni.
Pozneje je povedal, da se ne bodo odzvali na Virantovo povabilo, ker si želijo z njim oblasti le popraviti svojo napako. "Proslav se ne bomo udeleževali, dokler ne odstopi predsednik koordinacijskega odbora za proslave, ker je prekoračil vsa pooblastila," je povedal. Lovrenčič pravi, da so pristojne prosili za zapisnik odbora, vendar pa jim ga ne pošljejo. Sam je prepričan, da v zapisniku ni omenjenih preklicev vabil za njihove praporščake.
Iz Zveze veteranov vojne za Slovenijo so sporočili, da se seje ne bodo udeležili, a razlog ni bojkot ali protest, pač pa je glavni praporščak zaseden s pripravo na državno proslavo ob Dnevu državnosti. "V času prejema vabila so se praporščaki že nahajali na usposabljanju za današnjo prireditev. Vabilo za udeležbo na slavnostni seji je prišlo prepozno, da bi lahko uskladili vse aktivnosti," so zapisali.
Lucijan Pelicon je v imenu Društva za negovanje rodoljubnih tradicij Tigr dejal, da smo bili v času plebiscita vsi Slovenci enotni, tako je bilo tudi v v času upora proti JLA, zdaj pa se pojavlja razdvojenost, ki ni potrebna. "Vzbujanje teh razlik je škodljivo za celo Slovenijo," je dodal. Pozneje je sporočil, da se njihovo društvo ne bo udeležilo niti slavnostne seje v DZ, ker bi bilo to v tako kratkem času logistično prezahtevno.
Virant neudeležbe omenjenih praporščakov ni želel komentirati. Je pa dejal, da je s svojim vabilom "želel vsaj deloma popraviti napako, ki je bila po mojem prepričanju storjena".
Združenje VSO podpira odločitev vlade
Iz Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve so sporočili, da v celoti podpirajo koordinacijski odbor za državne proslave. Strinjajo se s tem, da so na proslavo vabljena le društva, ki imajo na svojih praporih "slovenske simbole". "Ko smo udeleženci proslave in dviganja nove Slovenske zastave 26. junija 1991, na Trgu Republike, le-to z nespornim navdušenjem vseh udeležencev pozdravili, smo opravili tudi simbolno gesto preloma s prejšnjim režimom in starimi simboli. Takrat v Sloveniji temu dejanju nihče ni ugovarjal ali protestiral. Zato z velikim začudenjem spremljamo današnje polemike," še pojasnjujejo. Trdno so prepričani, da Slovenije ne more in ne sme tolerirati simbolov "bivšega totalitarnega sistema". Na koncu pa so pozvali slovensko javnost in demokratične sile, da ustavijo kulturni boj in svojo energijo ter znanje preusmerijo v boljšo prihodnost naroda.
Pisatelji pričakujejo opravičilo vlade
Društvo slovenskih pisateljev je zapisalo, da so "osupli in zgroženi nad odločitvijo vlade o segregaciji državljanov na primerne in neprimerne za upravičenost do državljanske samozavesti". Proti takšni miselnosti aktualnih ministrov in ministrskega predsednika ostro protestirajo. "Sodimo, da to dejanje škodljivo načenja državotvorno zavest in enotnost vseh državljanov RS in da to v resnici pomeni sabotažo prizadevanj, da bi skupaj rešili socialne, politične, gospodarske in kulturne probleme in stiske v doslej najtežjih časih, v katerih se je znašla Republika Slovenija," so zapisali in dodali, da od vlade pričakujejo javno opravičilo.
Preberite še: Kaj je v poslanici zapisal premier Janez Janša?
KOMENTARJI (1598)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.