Skupina mladih protestnikov se je dopoldne zbrala pred stavbo Veleposlaništva Združenih držav Amerike na Prešernovi v Ljubljani. Na pločnik pred ograjo veleposlaništva so položili obešalnike – predmet, ki simbolizira nevarne metode splava. Na plakate so zapisali različna gesla in sporočila, s katerimi so izrazili nestrinjanje z odločitvijo vrhovnega sodišča ZDA glede omejevanja pravice do splava v ZDA.
S simbolnim protestom, ki so ga organizirali predstavniki Mladega foruma SD s predsednikom Lukom Gorškom na čelu, so izrazili solidarnost do žensk, Američank, ki jim je bila z nedavno odločitvijo omejena pravica do splava oz. v mnogih primerih odvzeta pravica nad lastnim telesom.
"V Mladem forumu ostro nasprotujemo omejevanju pravice ženskam do splava. S prelomno razsodbo Roe proti Wade, ki je bila sprejeta v petek, 24. junija, v ZDA, je okoli 36 milijonov žensk ostalo brez pravice do splava," so zapisali pred dogodkom. Opozorili so, da je ta razsodba deželo "priložnosti" pahnila za 50 let nazaj v preteklost in odprla razpravo glede splava po vsem svetu, tudi v Sloveniji.
"Medtem ko je ženskam v Sloveniji pravica do splava omogočena in zapisana v ustavi, se ne rabimo ozreti prav daleč v našo okolico, da vidimo, kako ta pravica ni samoumevna. Spomnimo na nedavni primer na Hrvaškem, kjer je bil nosečnici skorajda onemogočen splav v lastni državi; Malta, kjer je splav prepovedan v vseh okoliščinah; Poljska, kjer je trenutna zakonodaja na tem področju še vedno ena najbolj restriktivnih v Evropi," so zapisali.
Na protestu so zato med drugim opozorili, da je varen in legalen splav dejansko odločitev za življenje (pro-choice), v tem primeru življenje ženske. "Borite se proti orožju, ne proti maternicam" in "Ženske niso inkubatorji", je med drugim pisalo na transparentih. "Kdaj je republikanec za pravico do splava? V trenutku, ko izve, da je njegova ljubica noseča," so še zapisali v angleškem jeziku.
Opozorili so tudi na to, da sama prepoved splava še ne pomeni, da se ti ne bodo več odvijali. "Dejstvo je, da so v državah, v katerih splav ni dovoljen, ženske prisiljene odpotovati v tujino, kar predstavlja znatno finančno breme, zato prepoved splava prevečkrat vodi ženske v veliko osebno stisko in spodbuja črni trg ter nevarne oblike prekinitve nosečnosti," so opozorili.
Mladi forum SD je želel s simbolnim protestom opozoriti domačo in tujo javnost prav na omenjene težave žensk zaradi omejevanja njihovih pravic.
WHO obžaluje odločitev vrhovnega sodišča ZDA glede splava
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je danes v Ženevi izjavil, da bo odločitev vrhovnega sodišča ZDA, da odpravi zagotovljeno pravico do umetne prekinitve nosečnosti, privedla do umiranja nosečnic. Znanstveni podatki že desetletja potrjujejo, da varen in zakonit dostop do splava rešuje življenja.
"Dokazi so neovrgljivi. Omejevanje splava ženske sili v nevarne prekinitve nosečnosti, ki se končajo z zdravstvenimi zapleti ali smrtjo. Omejevanje splava prav tako neprimerljivo bolj prizadene ženske iz najbolj revnih in obrobnih skupnosti," je dejal Tedros.
Dodal je, da česa takega res niso pričakovali od ZDA, ki so v zadnjih letih podpirale številne programe zdravja nosečnic po državah v razvoju, vključno z dostopom do reproduktivne zdravstvene nege."Upali smo, da bodo ZDA še naprej vodile pri tem vprašanju."
"Zanikanje dostopa do varnega splava je enako kot zanikanje dostopa do zdravila, ki rešuje življenje. Moje izkušnje z delom v Indiji dokazujejo, da je dostop do varnega splava ukrep, ki rešuje življenja," je dodala glavna znanstvenica WHO Soumya Swaminathan.
Prepoved splava po njenih besedah zagotovo ne bo zmanjšala njihovega števila, nosečnice, ki bodo šle na manj varen splav, pa bodo tvegale svoje življenje. "Žalostno je, da gredo nekatere države nazaj pri tem vprašanju," je dejala.
Tedros je še izrazil zaskrbljenost, da bodo tudi v drugih državah sveta prišli na podobno idejo.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.